Cena bude určovat budoucnost britského jádra, uvádí studie

Pokud Velká Británie chce splnit svoje emisní cíle, bude jaderná energie zásadním zdrojem, tvrdí to alespoň dokument vytvořený londýnskou univerzitou Imperial College. Studie nicméně uvádí, že ceny nových jaderných reaktorů musí klesnout, aby dosáhly vyšší konkurenceschopnosti v porovnání s jinými čistými energetickými zdroji.

Jaderná energie je v současnosti jedním z největších zdrojů nízkouhlíkové elektřiny. Podle zprávy nazvané „Role jaderné elektřiny v nízkouhlíkovém světě“ má potenciál zaujímat v budoucnu významnou roli a může být nezbytná při plnění cílů v oblasti změn klimatu.

Dokument z Granthamova institutu pro změny klimatu na Imperial College v Londýně komentuje, že cena je dnes pravděpodobně nejkontroverznějším aspektem jaderné energetiky ve Velké Británii.

Studie uvádí, že rozhodnutí britské vlády podpořit výstavbu nové jaderné elektrárny Hinkley Point C je „velkým riskem“. Výstavba elektrárny „představuje také zásadní příležitost pro tradiční jaderný průmysl, který je pod značným finančním tlakem a leckdy muselo dojít k jeho restrukturalizaci.“

Dokument tvrdí, že jaderný průmysl potřebuje úspěšně dokončený projekt Hinkley Point C a „srazit cenu následujících jaderných projektů v pokračujícím programu objednávek. V opačném případě je budoucnost velkých jaderných elektráren ve Velké Británii a pravděpodobně i celkově na Západě velmi nejistá.“

„Pokud má jaderná energie naplnit svůj potenciál k poskytování nízkouhlíkové elektřiny, bude muset průmysl demonstrovat spolehlivou výstavbu, snížení nákladů a vyšší flexibilitu provozu.“ uvádí studie.

Názory z panelové diskuze

Granthamův institut a jeho Centrum jaderného inženýrství nedávno hostilo panelovou diskuzi k vydání zmíněného dokumentu.

Niel Hirst, autor dokumentu, ve svém vstupu řekl: „Máme platné závazky ke snížení produkce skleníkových plynů o 80 % do roku 2050. Jsou zde oblasti jako doprava a letectví, kdy dosažení tohoto cíle bude náročné, takže potřebujeme snížit emise vznikající při výrobě elektřiny téměř na nulu, abychom závazek naplnili.“

Současné obrázky z budování reaktoru EPR v britské jaderné elektrárně Hinkley Point C – oblast budoucího jaderného ostrova (zdroj EDF).

Současné obrázky z budování reaktoru EPR v britské jaderné elektrárně Hinkley Point C – oblast budoucího jaderného ostrova (zdroj EDF).

Paul Spence, ředitel oddělení strategii a podnikové záležitosti ve společnosti EDF Energy, poznamenal: „Obnovitelné zdroje v současnosti přispívají zhruba 30 % do celkového množství vyrobené elektřiny ve Velké Británii. Musíme se zaměřit na navýšení tohoto podílu, ale kapacita úložišť elektřiny bude limitujícím faktorem. Dokud nedokážeme vyřešit tento problém, bude hrát jádro klíčovou roli v našem energetickém mixu.“

V diskuzi o tom, zda je jádro vhodné pro poskytování pouze tzv. baseloadu (zdroje pracující v základním zatížení), uvedl Ben Britton, zástupce ředitele v Centru pro jaderné inženýrství: „Moderní reaktory jsou mnohem flexibilnější než dříve, zvláště pak s novými inženýrskými řešeními, která poskytují možnost rychlého snížení výkonu při přebytku elektřiny v síti.“

Centrum jaderného inženýrství je zastřešovací organizací pro veškeré akademické aktivity v oblasti jaderného inženýrství na londýnské Imperial College. Granthamův institut je centrem pro změny klimatu a životní prostředí.

Odkaz na dokument: „The role of nuclear electricity in a low-carbon world9 odpovědí na Cena bude určovat budoucnost britského jádra, uvádí studie

 1. loudil napsal:

  Nevěřím, že by uvedený obrázek mohl být ze stavby Hinkley Point C. Na stavbě se zatím ještě ani nekoplo. Garantovaná výkupní cena 92,50 Lstg./MWh je opravdu – „věc hodná vážné diskuze“.

  • Vladimír Wagner napsal:

   Jsou to opravdu snímky z Hinkley Point C. Příprava staveniště už značně pokročila. To, že ještě nezačala betonáž jaderného ostrova neznamená, že se už neudělala řada stavebních prací na staveništi. Pro více fotografií se lze podívat sem: https://www.edfenergy.com/energy/nuclear-new-build-projects/hinkley-point-c

   • Milan Vaněček napsal:

    Ano stavba HPC je velkým rizikem jak píší výše v článku. A zdá se mi že už začínám chápat jak chce Britanie to riziko snížit. Podívejte se na kurz libry dříve, při sjednávání (byla za cca 38 CZK) teď je za necelých 29CZK.
    Devalvací libry možná chtějí britové kompensovat původní extrémně vysokou výkupní cenu. Nebo to mají frantíci nějak pojištěné?

    • Jan Veselý napsal:

     Ta cena není fixní, je indexovaná o inflaci, oněch 92.5 GBP/MWh je vztaženo k roku 2012, dnes už je to CfD okolo 100 GBP/MWh a dále poroste.
     A ten pokles z 38 CZK/GBP na 29 CZK/GBP je dán spíše posilováním koruny než slábnutím libry.

     • Milan Vaněček napsal:

      No tak to vypadá že od roku 2031 (tj až Němci zaplatí ten velký počet FVE nainstalovaný v letech 2009-11) budou mít Britové po dalších třicet let nejdražší elektřinu v Evropě. Myslím že si to uvědomují, vypadá to i podle článku že šlápnou na brzdu s jádrem.

   • loudil napsal:

    Pokud je to tak, pak je to poprvé, co mi na webu uniklo – „first concrete pouring“ – pro nějaký nový reaktor. Na obrázku je vidět, že lití betonu muselo proběhnout už dávno. První lití betonu oznamuje skutečné zahájení stavby.

   • loudil napsal:

    Zvláštní je, že zahájení stavby neuvedl ani http://www.iaea.org /PRIS/ , který pro rok 2017 uvádí zahájené jen dva Kudankulamy 3,4, Roopur 1 a Shin Kori 5. Proto mne to zmátlo.

    https://www.iaea.org/pris/home.aspx

 2. loudil napsal:

  Jsem osobně velmi zvědav na tempo stavby. Stejné reaktory se staví ve Finsku už od 2005 a ve Francii od 2007. Termíny spuštění se stále oddalují. Pracovní agentury „dohodily“ na tyto stavby gastarbajtry desítek různých národů a národností z celé Evropy, vypadá to tam jako kdysi při stavbě Babylonské věže. Nikdo nikomu a ničemu nerozumí, hlavně, že jsou gastarbajtři laciní ??

  P.S.Dělat dnes v Evropě velké stavby je přímo zoufalství, papírování, soudní tahanice, hádky s ekology, …atd. atd. Jen pro zajímavost : Za časů císařského Rakouska byla postavena zcela nová železnice Olomouc – Praha o délce 250 kilometrů ze necelé 3 roky !!! /4.9.1842 – 20.8.1845/ . Geniální, ani ne 30 letý stavitel Ing. Jan Perner, neměl tehdá k dispozici ani dynamit /ten se u nás vyráběl od 1870/ , ani elektřinu ani spalovací motory, jen krumpáče, lopaty, koně a střelný prach. Přesto stavěl tempem přes 80 km nové železnice ročně !! No, jen velká úcta k našim předkům ! Tohle bychom s technikou 21 století už nedali ! Postavit novou železnici Plzeň – Praha jen za 12 měsíců ?? Dnes zcela nemožné !!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *