V Číně instalovali reaktorové víko demonstračního reaktoru IV. generace

Víko reaktorové nádoby bylo instalováno v prvním ze dvou vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů HTR-PM v čínské jaderné elektrárně Shidao Bay. Shidao Bay, také známá pod názvem Shidaowan, se nachází v čínské provincii Šan-tung a je první jadernou elektrárnou na světě, která má mít instalované jaderné reaktory IV. generace.

Osazení víka reaktorové nádoby reaktoru číslo 2 proběhlo 27. prosince. Celá operace, při které bylo víko usazeno na místo a připevněno 76 šrouby, trvala 1 hodinu a 35 minut.

„Jedná se o první instalaci víka reaktorové nádoby na prvním reaktoru IV. generace na světě. Osazení víka dokládá, že vnitřní instalace tlakové nádoby byla dokončena.“– z prohlášení China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited.

Práce na demonstračním bloku, který se skládá ze dvou malých reaktorů a jedné turbíny, byly zahájeny v prosinci 2012.

China Huaneng je vedoucí společností v konsorciu, které stojí za projektem demonstrační elektrárny. Dalšími společníky jsou společnosti China Nuclear Engineering Corporation (CNEC). Vedoucím oblasti výzkumu a vývoje je Institut nukleárních technologií na univerzitě Tsinghua. Hlavním dodavatelem pro technologie jaderného ostrova je joint venture univerzity Tisghua a CNEC.

Demonstrační blok dvou reaktorů HTR-PM má mít po dokončení instalovaný výkon 210 MWe. Jednotlivé reaktory mají přitom mít výkon až 250 MWt.

Tlaková nádoba prvního reaktoru byla instalována v březnu 2016. Nádoba, která je vysoká asi 25 metrů, byla vyrobena společností Shanghai Electric Nuclear Power Equipment. Tlaková nádoba druhého reaktoru byla instalována později stejného roku.

Podle plánu by měl reaktor být připojen k síti a vyrábět elektřinu již letos.

Zdroj úvodního obrázku: Idaho National Laboratory4 odpovědí na V Číně instalovali reaktorové víko demonstračního reaktoru IV. generace

 1. Pavel napsal:

  Ještě že ty soudruhy z Číny máme. Pokud nevyjde sázka na oze, bude od koho koupit JE čtvrté generace. Nikdo jiný jej už vyvinout nedokáže. Leda snad soudruh Putin, ale ten už dlouho nevydrží.

  • Petr napsal:

   Rusko se soustředí na jaderky 4. generace, které pojedou levně na nynější jaderný odpad. To pro nás není, v Evropě by to využila jen Francie a Británie.

   Tahle vysokoteplotka z Číny je zajímavější, protože bude nejspíš nakonec použitelná i pro chemický a hutní průmysl bez CO2, a levnější výrobu vodíku, i když podle mě H2 využitelný v dopravě maximálně tak pro městské autobusy v blízkosti té elektrárny, jinak už je jasné, že pro osobní auta budou daleko výhodnější baterky.

   • C napsal:

    Ehmm, byl bych trochu opatrnější, mohlo by to ujet kam si nepřejete.

    Tepelná výroba vodíku je zajímavá a možná to bude důležitý obor, protože se uvažuje o nasazení přímé tepelné konverze pomocí slunečních věží. To by mohlo teoreticky snížit cenu vodíku na 1/3, nebo i více. cleantechnica. com/2018/01/02/like-two-lost-souls-hydrogen-concentrating-solar-power-find/

    Předpokládám že postupy jsou stejné. Pokud budete mít k dispozici dostatek vodíku a budete mít i dostatek CO2, pak můžete přes několik procesů získat mnohem snáze použitelná uhlovodíková paliva. Dokonce i dnes není cena E-deieselu z pokusného zařízení fy. Audi, zase tak závratná.

  • loudil napsal:

   „Soudruh Putin“ vydrží minimálně ještě další volební období, tedy řadu let. Dle mého soudu nejúspěšnější šéf Ruska za 200 let. Přečtěte si něco o Rosatomu, spolu s čínskými nejúspěšnější atomová firma na světě. Její „záběr“ je neuvěřitelně komplexní. Má – „divize“ – pro : těžbu uranu, výrobu jaderného paliva, stavbu elektráren, vývoj nových elektráren, likvidace starých elektráren, divizi jaderných ledoborců, …atd. atd. Promyšlené ,komplexní, parádní,…. to v USA, Japonsku a Evropě se jaderné firmy potácí od ničeho k ničemu. Viz. třeba US Westinghouse, ten rovnou vyhlásil bankrot.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *