Domů
Jaderné elektrárny
Čínský reaktor Jang-ťiang 5 vstoupil do komerčního provozu
JE Yangjiang

Čínský reaktor Jang-ťiang 5 vstoupil do komerčního provozu

Blok číslo 5 čínské Jaderné elektrárny Jang-ťiang, která se nachází v čínské provincii Guangdong, dokončil všechny potřebné zkoušky a splňuje všechny kritéria pro vstup do komerčního provozu. Ve čtvrtek to oznámila čínská společnost China General Nuclear (CGN). Jang-ťiang 5 je prvním postaveným reaktorem ACPR1000 a zároveň prvním reaktorem který využívá čínský řídicí systém.

V bloku číslo 5 JE Jang-ťiang bylo poprvé dosaženo kritického stavu 16. května, k připojení bloku do sítě došlo o týden později, přesněji 23. května. Od momentu připojení bloku k síti byla v elektrárně prováděna série testů, která zahrnovala kromě zátěžových zkoušek také demonstrační provoz, který trval 168 hodin. Ačkoliv CGN ještě musí obdržet potřebná povolení a dokumentaci, je již možné považovat blok 5 ve stavu komerčního provozu. Jedná se tak o 21. zprovozněný reaktor vlastněný CGN, celkový instalovaný výkon flotily reaktorů nyní činí 22,8 GWe.

Blok 5 a 6 – první 2 reaktory ACPR1000

V lokalitě JE Jang-ťiang má vzniknout celkem 6 reaktorů. První čtyři reaktory jsou typu CPR-1000 (generace II+), jedná se o čínské reaktory založené na designu francouzských tlakovodních 900MW reaktorů CPY (jako vzor sloužila francouzská elektrárna Gravelines 5 a 6). Čínská verze má oproti francouzské předloze vyšší výkon a je projektována na 60 let provozu. Blok číslo 1 vstoupil do komerčního provozu v březnu 2015, poslední blok tohoto typu – Jang-ťiang 4 začal s komerčním provozem v březnu 2017.

Blok 6 má být stejného typu jako blok 5, tedy ACPR1000. ACPR1000 je čínská modernizovaná verze staršího CPR-1000, která splňuje požadavky pro reaktory III generace. Jang-ťiang 5 a 6 jsou první dva reaktory tohoto typu, jejich výstavba začala v září 2013, respektive v prosinci 2013. Všech 6 reaktorů by mělo být zprovozněno do roku 2019.

Úspora 15 milionů tun uhlí

Podle CGN má po úplném dokončení JE Jang-ťiang ročně vyrábět 48 TWh elektrické energie, a snížit tak využívání fosilních paliv (uhlí) pro výrobu elektřiny. Podle CGN má být díky elektrárně snížena spotřeba uhlí o 14,83 milionu tun.

Zdroj úvodního obrázku: CGN

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
loudil
19. červenec 2018, 11:21

Vedle ruského ROSATOMU je Čína jediná, která bere atom vážně. Rusové vedou v atomu v zahraničí, Čína zase doma. Loni už byla Čína ve výrobě elektřiny z atomu třetí na světě po USA a Francii. Během čtyř let Francii předstihne a bude druhá. Poté předstihne i USA. Loni už v Číně : vítr, solar a atom dodaly asi 10 % elektřiny. Ještě před pár roky prakticky NULA.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se