Jaderná elektrárna Beznau

Další zkoušky prodlouží odstávku nejstaršího jaderného reaktoru Beznau 1

První výrobní blok švýcarské jaderné elektrárny Beznau je v odstávce již od léta minulého roku. Přestože by zdroj abnormalit v talkové nádobě reaktoru již identifikován, další testy si vyžádají ještě několik měsíců. Spouštění reaktoru by mohlo začít do konce letošního roku.

Podle ředitele elektrárny Mike Dosta se jedná o abnormality, které vznikly již při výrobě tlakové nádoby, a nejsou tedy výsledkem téměř 50letého provozu reaktoru. Podle vyjádření společnosti tak neexistují žádné výhrady spojené s bezpečností dalšího provozu zařízení.

„Prokázání, že integrita talkové nádoby reaktoru prvního bloku nebyla ohrožena, se ukázalo časově náročnějším, než Axpo původně očekávala,“ oznámil provozovatel elektrárny, společnost Axpo, ve svém prohlášení.

Na prodloužení tlakové zkoušky reaktoru má vliv řada faktorů. Získávání dalších vzorků a jejich následná analýza jsou časově velmi náročnými procesy, které mohou trvat až několik měsíců. Axpo očekává, že by povolení ke spuštění reaktoru mohl od švýcarského regulačního orgánu ENSI obdržet ke konci letošního roku.

Prodloužení odstávky elektrárny se rovněž podepíše na jejích hospodářských výsledcích. Celkové náklady spojené s odstávkou včetně ušlých tržeb z prodeje elektřiny provozovatel odhaduje na zhruba 200 milionů švýcarských franků (přibližně 4,91 miliardy Kč).

Nejstarší komerčně provozovaný reaktor na světě

První blok jaderné elektrárny Beznau je vůbec nejstarším komerčně provozovaným reaktorem na světě, jenž je stále v provozu. Jeho výstavba byla schválena v prosinci roku 1964 a první dodávky elektrické energie do sítě zahájil již 5 let na to.

Zdroj úvodní fotografie: ensi.ch4 odpovědí na Další zkoušky prodlouží odstávku nejstaršího jaderného reaktoru Beznau 1

  1. energetik napsal:

    Komerční ještě neznamená tržní. Axpo je podobná akciová společnost asi jako ČEZ a Beznau jim spadl zadarmo do „klína“ stejně jako ČEZu Dukovany s Temelínem postavené za státní veřejné peníze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *