Projekt výstavby první turecké jaderné elektrárny Akkuyu, jejíž celkový instalovaný výkon má činit 4800 MWe, čelí dalšímu riziku zpoždění. Ruský Rosatom má problém s nalezením zájemce o 49% podíl v projektu, který měl být podle plánu prezentovaného v září 2017 nalezen do konce loňského roku.

Podle informací zahraniční agentury Reuters čelí projekt výstavby první turecké jaderné elektrárny Akkuyu riziku dalšího zpoždění, jelikož Rosatom má problémy s nalezením lokálních partnerů pro výstavbu plánovaných čtyř jaderných bloků.

Projekt s odhadovanými investičními náklady 20 miliard dolarů je součástí plánu prezidenta Erdogana nazvaného „Vize 2023“ oslavujícího 100 let od založení moderního Turecka. Právě v roce 2023 tak má být spuštěn první blok nové jaderné elektrárny. To se však ve světle nových informací jeví jako nereálné.

Rosatom v únoru uvedl, že vede jednání se státní energetickou společností EUAS poté, co zkolabovala jednání s konsorciem tří tureckých firem. Podle zdrojů agentury Reuters se však turecká vláda obává, zda je společnost EUAS schopna tento projekt zvládnout.

„49% procentní podíl stále znamená financování 10 miliard dolarů, přestože je to rozloženo do několika let. Je to hodně velký projekt, který zahrnuje spoustu detailů a problémů, na kterých se musí pracovat. Nemůžeme očekávat, že tato záležitost bude vyřešena brzy,“ uvedl nejmenovaný zdroj agentury Reuters.

location of akkuyu
Lokace budoucí jaderné elektrárny Akkuyutext

Jádro jako prostředek snížení energetické závislosti

Turecko je v současné době téměř zcela závislé na importu energie, proto turecká vláda v roce 2010 uzavřela dohodu s Rosatomem o stavbě JE Akkuyu s instalovaným výkonem 4× 1200 MWe. Cílem projektu je dosáhnout alespoň 5% podílu výroby elektřiny z jádra.

Kromě JE Akkuyu plánuje Turecko postavit ještě další dvě jaderné elektrárny.

Ruský Rosatom, respektive jeho dceřiná společnost Akkuyu Nukleer získala v červnu loňského roku 49letou licenci na výrobu od tureckého regulátora (EPDK) pro projekt jaderné elektrárny Akkuyu.

Turecko se dohodlo s Ruskem na následujícím modelu financování a provozu. Ruská společnost elektrárnu postaví, bude financovat její provoz a také bude prodávat elektřinu konečným zákazníkům. Zároveň se turecká společnost TETAS zavázala během 15 let odebrat vyrobenou elektřinu (70 % z prvních dvou bloků a 30 % z druhých dvou bloků) za pevnou cenu 123,5 $/MWh, zbytek elektrické energie pak bude zobchodován na trhu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *