Dokončení 4. bloku korejské jaderné elektrárny Shin Kori se odkládá

Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) informovala o zpoždění ve výstavbě čtvrtého bloku své jaderné elektrárny Shin Kori. Uvedení tohoto bloku do provozu se dle současných odhadů posune o přibližně 10 měsíců na září roku 2018.

Stavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Shin Kori započala v říjnu 2008. Tato událost vzbudila velkou mediální pozornost, neboť oba bloky jsou nového korejského typu tlakovodních reaktorů APR-1400. Tento reaktor III. generace byl vyvinut společností Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Čistý elektrický výkon bloku by měl dosahovat 1400 MWe, plánovaná životnost 60 let.

Dle původních plánů měly být oba bloky uvedeny do provozu na konci roku 2013, respektive v září 2014. Tento termín uvedení do provozu nebyl dodržen z důvodu bezpečnostních testů některých kabeláží a následných výměn. V listopadu 2015 bylo do třetího bloku jaderné elektrárny zavezeno palivo a v prosinci následujícího roku byl zahájen komerční provoz. Shin Kori 3 se tak stal prvním reaktorem typu APR-1400 v provozu.

Již zmíněný čtvrtý blok téže elektrárny měl být zprovozněn v listopadu letošního roku. Dle plánovaného harmonogramu na stránkách provozovatele elektrárny je zřejmé, že aktuálně je plánováno zavážení paliva až na leden 2018, komerční provoz až na září 2018. Projekt se tak zpozdí o dalších 10 měsíců.

Dle WNN jsou hlavním důvodem nového zpoždění drobná bezpečnostní vylepšení návrhu rektoru, jejichž potřeba vyplynula z provedených prací. Jsou naplánovány také další seismické testy.

APR-1400

V současné době je ve výstavbě 7 reaktorů tohoto typu. Kromě Shin-Kori 4 se dále jedná 1. a 2. blok JE Shin-Hanul v Jižní Koreji, a také 4 bloky v elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA image bankJedna odpověď na Dokončení 4. bloku korejské jaderné elektrárny Shin Kori se odkládá

  1. C napsal:

    Jen ze zajímavosti, ví někdo jakou odolnost má tento typ reaktoru v případě zásahu raketou? Co to ustojí? Já jenom že se to pomalinku přiostřuje, sice je na jihu nekonfrontační prezident, ale teď už to jde přímo Pchjongjang-Washington. Buď to skončí koncem KLDR, nebo koncem současných jaderných úmluv. S pořízením jaderných zbraní asi pomalu koketují i další země.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *