Areál jaderné elektrárny Mochovce. Zdroj: Slovenské Elektrárne

Dostavba Mochovců: Končí příběh československého atomu?

Jedním slovem hrůza. I taková hodnocení zaznívají, když je řeč o stavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce. Původní rozpočet se zdvojnásobil a dostavba dvou reaktorů, které měly být hotové v letech 2012 a 2013, stále není u konce.

Projekt Mochovců v tomto ohledu určitě nevylepšuje pověst historicky úspěšného českého i slovenského jaderného průmyslu, i když jeho možnosti ovlivnit zmiňované základní parametry celé stavby jsou velmi omezené. České a slovenské firmy fungují v Mochovcích jako „pouzí“ subdodavatelé italského Enelu.

Když se ale na věc podíváme z jiného úhlu, můžeme projekt Mochovců hodnotit jako skvělý. Minimálně v tom, že poskytl českému (a pochopitelně také slovenskému) průmyslu příležitost uchovat si know-how a umění stavět jaderné elektrárny. Žádný jiný projekt podobného rozsahu, na kterém by Češi získali zakázky za více než 20 miliard korun, tady v posledních letech nebyl. A nejspíš ani dlouho nebude. To ovšem vyvolává další otázku: Uchovali jsme si aspoň částečně potřebné schopnosti, ale bude to do budoucna k něčemu?

Ještě není hotovo

Než se však dostaneme k éře po Mochovcích, zůstaňme ještě chvíli u této éry. Zatím totiž pořád není u konce. Slovenské elektrárne (SE) oznámily, že třetí blok Mochovců bude hotový ještě během letoška, čtvrtý blok do konce příštího roku. Celkové náklady na projekt by měly dosáhnout 5,4 miliard eur. (Na oficiálním začátku stavby, v roce 2008, se mluvilo o 2,8 miliardách eur.)

Neustálé protahování celého projektu by mohlo znamenat další práci pro stavitele a dodavatele. Někteří pozorovatelé se domnívají, že tu právě z tohoto důvodu skutečný zájem na dokončení projektu není. Na druhé straně je jasné, že jakékoliv další problémy by už mohly mít pro pověst všech účastníků devastující účinky. A nic na tom nemění skutečnost, že se třeba Francouzi při stavbě svého moderního reaktoru potýkají s ještě většími problémy – ať už ve francouzském Flamanville nebo finském Olkiluotu. Proto se i z důvěryhodných zdrojů ozývají také hlasy, podle nichž už by snad mohl být poslední časový scénář dodržen.

Jenže třeba stanovisko slovenského Úřadu jaderného dozoru takový optimismus přinejmenším zpochybňuje. Mluvčí úřadu Zuzana Hosťovecká to v rozhovoru pro web vEnergetike.sk řekla možná trochu šalamounsky, ale jasně: „Podle vyjádření stavitele Slovenské elektrárne neuvažují s žádnou časovou rezervou, je to nejlepší odhad při bezproblémovém pokračování ukončovacích prací.“ U tak velkého a komplexního projektu, jako je výstavba jaderné elektrárny, ovšem podle Zuzany Hosťovecké zákonitě vznikají problémy, které není možné předvídat. Toho jsme ostatně v Mochovcích byli svědky už mnohokrát.

Slovenský jaderný dozor přitom není s řízením a koordinací prací na dostavbě spokojený. A dokonce přerušil správní řízení ohledně žádosti SE o povolení k uvádění nových jaderných bloků do provozu.

Slovenské Elektrárne, JE Mochovce

Italské veletoče

Pravdou je ale také to, že celý projekt je hodně specifický. Pokud se pozorovatelé seznámí s fakty, vysvědčení pro subdodavatelské české a slovenské firmy zdaleka nebude tak špatné, jak by se mohlo zdát na první pohled.

Začátek problémů je možné hledat v době před zhruba deseti lety. Tehdy majoritní akcionář Slovenských elektráren – italská společnost Enel, která zatím dál zůstává jedním z akcionářů – se rozhodl, že si roli hlavního dodavatele ponechá ve vlastní režii. Stala se jím firma Enel Ingegneria & Innovazione. Primární odpovědnost za dokončení dostavby má i v současné akcionářské struktuře SE dodnes právě Enel. Tedy firma, která se stavbami jaderných elektráren nemá zkušenosti.

V době začátku stavby situace vypadala úplně jinak. Itálie s vládou Silvia Berlusconiho měla obrovské ambice v jaderné energetice. Enel spojoval síly s francouzskou společností EDF, měl silně nakročeno k získávání jaderného know-how, chtěl stavět jaderné reaktory doma i v zahraničí, a dokonce dočasně získal podíl ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville.

Svět po Fukušimě

Připomeňme si tehdejší dobu – ještě na konci léta 2010 evropský šéf Westinghousu Anders Jackson na základě svých rozhovorů v Berlíně předpovídal, že Německo nejenom zpomaluje odchod od jádra, ale že časem začne stavět i nové bloky. V roce 2011 přišla havárie ve Fukušimě, Německo následně odchod od jádra naopak urychlilo. Také Italové se v referendu vyslovili proti jaderné energetice a Enel opustil své plány. Projekt dostavby Mochovců zůstal takovým smutným pozůstatkem tehdejší éry.

Po Fukušimě se navíc měnil přístup jaderných dozorů, zpřísňovaly se bezpečnostní požadavky. Bez určitých časových průtahů a navyšování rozpočtu to vlastně ani nešlo, i když na to nelze svádět všechny problémy.

Podle některých zdrojů se celková organizace dostavby zlepšila po příchodu dalšího akcionáře do majetkové struktury SE v roce 2015 – českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH), i když ten má na projekt jen nepřímý vliv.

Po Mochovcích potopa?

Předpokládejme nicméně, že se dostavbu Mochovců dokončit podaří – dříve, nebo později. Dost možná půjde o poslední dva dokončené bloky, které byly plánované ještě za bývalého Československa. Po politických turbulencích a mnohaletých vynucených pauzách se některé reaktory – včetně dvou temelínských – přece jen svého spuštění dočkaly.

O stavbě dalších bloků se v Česku mluví už celá desetiletí, politici se k této vizi hlásí, ale klíčová politická rozhodnutí buď nepřicházejí, nebo nevedou ke konečnému cíli, jak ukázalo zrušení temelínského tendru na stavbu třetího a čtvrtého bloku. A i kdyby přece jen rozhodnutí o dalších reaktorech padlo, vypadá to, že jejich stavba začne v tom nejoptimističtějším scénáři za nějakých osm let. Stejně nepravděpodobná je rychlá realizace stavby dalšího reaktoru ve slovenských Jaslovských Bohunicích, která byla podle dostupných zdrojů spíše záložním řešením pro případ, že by to s dostavbou v Mochovcích nevyšlo.

I vzhledem k patové situaci v Česku byl projekt v Mochovcích tak důležitý pro český jaderný průmysl, který hledá další uplatnění. Pokud nebudou další zakázky přímo při výstavbě nových jaderných elektráren, mohou mnohé stávající schopnosti a znalosti mizet. Dokonce hrozí, že úspěšný, více než šedesátiletý příběh tuzemského průmyslu, který začal v roce 1956 pracemi na výstavbě prvního československého jaderného reaktoru A-1 v Jaslovských Bohunicích, může směřovat ke svém konci. Šance na stavbách v zahraničí jsou omezené. Platí, že přednost při výstavbě jaderných elektráren často tak či onak získávají firmy z příslušné země nebo ze země hlavního dodavatele.

Připomeňme, že kromě firmy Škoda JS (dříve Jaderné strojírenství), která je klíčovým dodavatelem pro jaderný ostrov elektráren, získaly v Mochovcích zakázky například společnosti Doosan Škoda Power, Modřany Power, Královopolská RIA, ČKD Praha DIZ nebo Chladící věže Praha. Mnohé z nich už se dostaly do existenčních problémů.

Chladící věže JE Mochovce

Chladící věže jaderné elektrárny Mochovce

Nežijeme v minulém století

Šikovné české firmy by sice mohly dál spolupracovat s významnými zahraničními hráči v jaderné energetice, ale o zachování širších schopností stavět reaktory nemůže být řeči. Někteří odborníci (včetně šéfky jaderného dozoru Dany Drábové) sice tvrdí, že i před šedesáti lety jsme začali budovat jadernou energetiku z nuly, takže není důvod k přehnaným obavám. Mohli bychom se přece opět ke stavbám atomových bloků vrátit. Jenže v polovině minulého století vlastně začínali všichni, zatímco v současné době může konkurence získat náskok, který prakticky nebude možné dohnat.

Určitou šanci přece jen nabízejí některé projekty jaderných elektráren v zahraničí, především na stavbách ruské korporace Rosatom, s níž český průmysl dlouhodobě spolupracoval. V současné době jde především o projekty Rosatomu ve třetích zemích – ve Finsku, v Maďarsku a v Turecku. Teoreticky by získání významných zakázek na těchto třech stavbách mohlo „ztrátu Mochovců“ do značné míry kompenzovat. Jisté to však zdaleka není.

Špatné zprávy naopak přicházejí z Jordánska, kde se českým firmám jako potenciálním subdodavatelům Rosatomu rýsovaly vůbec největší naděje. Celý projekt stavby jaderné elektrárny se ale zadrhnul – podle všeho kvůli tamním náročným podmínkám i neshodám mezi Jordánci a ruským dodavatelem.

Pokud jde o český byznys, bude éra po Mochovcích zajímavá ještě v jednom ohledu. Enel se díky dokončení dostavby bude moci ze SE stáhnout, otázkou tedy je, jaký podíl a vliv v elektrárenské společnosti získají stávající akcionáři – slovenský stát a holding EPH podnikatele Daniela Křetínského. Jednoznačnou odpověď na otázku, kdo se pak stane majoritním vlastníkem Slovenských elektráren, dosavadní dohody zatím nedávají.

Autor článku je konzultantem a specialistou pro energetické projekty agentury HATcom.

Autor:43 odpovědí na Dostavba Mochovců: Končí příběh československého atomu?

 1. Milan Vaněček napsal:

  Smutný příběh československého atomu. Od havarie A1 až po bankrotující současnost. Ale opuštění neperspektivních technologií může uvolnit prostředky pro rozvoj jiných moderních technologií.

  • Martin Hájek napsal:

   Jaderný průmysl na tom v Česku není nejlépe. Naštěstí fotovoltaickému průmyslu se u nás daří skvěle a nabízí tisíce dobře placených pracovních míst, která snadno nahradí ta v průmyslu jaderných technologií :-).

   • Vláďa napsal:

    A co za dobrý peníz okolo FV budou dělat?

   • Erich von dem Bach-Zelewski napsal:

    Ano, Váš předseda Mirek Topolánek ten FV boom nastartoval skvěle, bez ohledu na náklady, myslím, že i V. Špidla se svým příslovečným „zdroje jsou“ zbledl závistí.

    • Martin Hájek napsal:

     Vážený pane, nešiřte, prosím, lži. ODS pro zákon z roku 2005, který vedl k solárnímu tunelu, nehlasovala a velmi hlasitě upozorňovala na jeho rizika. Zákon prosadila ČSSD za podpory lidovců.

     • Erich von dem Bach-Zelewski napsal:

      Dobře, Topolánek podporu FV nenastartoval, omlouvám se, mea culpa. Avšak v době, kdy bylo jasné, že jde o průšvih, Topolánek „aktivně nekonal“, ačkoliv konat mohl.

      Za skutečného otce FV průšvihu lze nadále Mirka Topolánka bez jakékoliv nadsázky/urážky apod., považovat (plus samozřejmě Martina Bursíka, o němž je škoda ztrácet slov).

     • Martin Hájek napsal:

      Další nepravdivá informace. V době, kdy bylo jasné, že jde o průšvih, už byla Topolánkova vláda po vyslovení nedůvěry nahrazena vládou úřednickou a Topolánek nebyl ani poslanec. Vyslovení nedůvěry zařídil socialista Paroubek a zelená poslankyně.

     • energetik napsal:

      celé je to již od roku 2005, kdy byl připravován zákon o podpoře využ. OZE..

      původní návrh zákona byl patrně příliš skoupý.. inu přišla paní sociálnědemokratická Šedivá s pozměňovacím návrhem který omezoval max.meziroční snížení podpory – z původních 10% na 5% (a měla varianty i 2 příp 3%).. toto bylo hlasováno zde:
      41. schůze, 203. hlasování, 11. února 2005, 14:19 V.n.z. o podp. OZE – EU
      http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=38220
      ODS Ne: 0, Ano: 31, Nepřihlášen: 19, Zdržel se: 5, Omluven: 2,
      Jak překvapivé – pan Říman – a skoro celá ODS PRO

      celý zákon pak byl schválen v
      41. schůze, 513. hlasování, 23. února 2005, 11:04 V.n.z. o podp. OZE – EU
      http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=38530

      To už byla celá ods „proti“ (bylo předem jasné, že návrh projde i bez jejich hlasů a chtěli mít alibi protože už měli naplánovaný solární tunel)
      V roce 2007 ERU varoval že bude problém a je třeba zákon opravit.
      ODS 4 roky nic nedělala.
      Na konci roku 2009 ODS svými obstrukcemi (pod dohodě s lobisty v Toskánsku) zablokovala přijetí novely zákona OZE kterou prosazovala projednat SZ a která by ERÚ umožnila snížit výkupní ceny.
      Dne 8.2.2010 politickým rozhodnutím ČEPS zablokoval připojování dalších elektráren do distribuční sítě kromě rozestavěných FVE na polích od ČEZu.
      Potom pro ovčany zakrývací negativní mediální kampaň proti FVE z ODS a výhrůžky zdražení elektřiny o 22% (ve skutečnosti elektřina zlevnila).
      https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podvody-v-ceske-fotovoltaice-jen-nadsazka-ministra-drobila
      V září 2010 další paskvil – malá novela zákona o OZE rušící jakoukoliv podporu pro ostrovní systémy a umožnující ČEZu dostavět velké FVE na polích až do 1.3.2011 se stejnými výhodnými podmínkami jako platí v roce 2010.
      Říjen 2010 vyhlášení daně na FVE 26% na sluneční zdroje.

      Poslanci ODS navrhovali dokonce v roce 2010 naopak zvýšení výkupních cen elektřiny z těch největších solárních elektráren. Například poslanec Ondřej Plašil
      http://byznys.ihned.cz/c1-41057360-poslanec-lobbuje-za-zdrazeni-elektriny-chce-zachovat-dotace-silnym-firmam
      http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/kolin_politici20080312.html

      Úřad zachránil načerno postavenou elektrárnu vlivného člena ODS:
      http://zpravy.idnes.cz/slunecni-elektrarna-se-bourat-nebude-rozhodl-krajsky-urad-pn7-/domaci.aspx?c=A120423_1767967_usti-zpravy_oks

      Zelení udělali jedinou chybu a to byla ta, že šli do vlády s ODS, kteří na ně hodili všechnu špínu.

      Teď je zase varováno před jaderným tunelem, ale neexistuje tak hloupý veřejný výdaj, aby nebyl vynaložen.

     • energetik napsal:

      Bývalý poslanec ODS vydělal na solárních panelech miliony. Raději si změnil příjmení:
      http://ekonomika.moneymag.cz/2229-byvaly-poslanec-vydelal-na-solarnich-panelech-miliony-radeji-si-zmenil-prijmeni/

     • Martin Hájek napsal:

      Pane energetiku, zase lžete. Ono hlasování 203 bylo uvozeno touto větou předsedajícího: Dámy a pánové, kdo tedy souhlasí s tím, abychom za základ pro další projednávání tisku vzali usnesení hospodářského výboru č. 285, které je pod číslem sněmovního tisku 529/2? A tedy se vůbec netýkalo pozměňovacího návrhu poslankyně Šedivé, bylo to formální procedurální hlasování. Nemám čas vyvracet všechny Vaše lži, ale snad tato ukázka otevře případným čtenářům vašeho příspěvku oči.

     • Martin Hájek napsal:

      A navíc šlo o DRUHÉ čtení onoho zákona, kdy se pozměňovací návrhy předkládají. Hlasuje se o nich až ve TŘETÍM četní.

     • energetik napsal:

      Pane Hájku já tam vidím jasné výsledky hlasování kdo hlasoval pro zmrvení celkem dobrého zákona o OZE. Dále tam vidím kdo z alibistických důvodů hlasoval najednou proti když už stejně výsledek zmrveného zákona nemohl stejně nijak ovlivnit. A v senátu zase hlasoval pro:
      http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasy?G=4907&O=5
      Dále tam vidím toho kdo 4 roky nic neudělal a naopak obstruoval přijetí opravné novely a naopak navrhoval na dotacích přidat.
      Vidím tam lháře Drobila a všehoschopné „podnikatele“ z ODS kteří se toho tunelu aktivně účasnili.
      Každopádně se i tak povedlo alespoň částečně narovnat trhy, relativně malými kompenzacemi do OZE, jen to mohlo být levnější nebo větší výkon a více skutečně bezemisní energie. A stalo se to co předpovídali už v roce 2005 zelení i s nárůstem migrace, aniž by to mohli nějakým zásadním způsobem ovlivnit. Naštěstí se snad nikdy nestalo to co předpovídala ODS a bohužel ani to, že s nimi když budeme pracovat do 10 let po sametové revoluci doženeme západ. Jedni pracovali aby vyznavači tunel dědka mohli více krást.

     • Petr Hariprasad Hajič napsal:

      ODS tam prostor měla a stejně zelení. A dost velký. Když začaly chodit varovné signály z ČEZ ap., tak na to nikdo nereagoval. Minimálně rok, možná víc. Obávám se, že část oněch solárních baronů jsou bílí koně a že za nimi se chovávají někteří bývalí politici napříč politickým spektrem, ergo i ODS i Zelení.

    • Petr Závodský napsal:

     Celé to protlačil p. Bursík a můžete to do nekonečna rozporovat. Spousta lidí na dotační problém upozorňovala. Ano, mohli to zastavit další politici, ale ten rozjetý vlak s pomocí solární lobby už dávno jel svojí rychlostí…
     Jen pro připomenutí z rozhovoru s prof. Pačesem („Pačesova komise“):
     Musel jste v této funkci čelit velkým tlakům politiků a lobbistů?
     Kupodivu ne. Jediným, kdo na mě vyvíjel nátlak, byl předseda Strany zelených pan BURSÍK. Byl v té době ministrem životního prostředí a jedním z těch, kdo mě požádali, abych komisi předsedal. Když ale závěry komise neodpovídaly jeho představám, tak se mě dost hrubě snažil ovlivnit. Především se to týkalo jaderné energetiky. Byl TO ON, kdo přišel s tou nesmyslnou podporou fotovoltaiky. Také chtěl, abychom se přeorientovali na plyn. Kde bychom dneska byli, kdybychom museli dovážet tolik plynu z nestabilních států?

     • Milan Vaněček napsal:

      Pane Závodský přece víte že záleží na detailech. V Německu do roku 2017 byl zákaz stavět na zemědělské půdě. Kdyby sme vše od němců v roce 2005 opsali tak jsme tu měli míst 2 GW solárů tak max 200 MW. Pro sichr to naši všehoschopní vylepšili nejvyšší výkupní cenou a přílepkem že cenu lze max. snížit o 5% a dále neustálou valorizací plateb o (spoustu let neexistjící) inflaci.
      Čili ne opsání německého zákona ale iniciativa všehoschopných.
      To o čem mluví Pačes a Vy se netýká meritu věci, to jsou jen zastírací řeči.

     • Petr Závodský napsal:

      Netýká meritu věci …. aha. Tak to pardón. Asi jsem četl jiný komentář …. Zelení a fotovoltaičtí lobbisté nemohou za to ožebračení chudých a přesunu peněz od chudých k bohatým. Díky nim alespoň čeští důchodci alespoň nemají starost co s penězi, poplatky na OZE odejdou rovnou…. Děkujeme, děkujeme…. za těch 2,5% elektřiny ze sluníčka a 0,5% z větru dáme jen 44 miliard ročně, i když svítí a fouká zadarmo … pak rádi prostavíme transformátory s posunem fáze, odstavíme nějakou tu elektrárnu, když zrovna svítí a když přijde mrak tak jí zase najedeme …. Hurá a Děkujeme.
      PS: porušil jsem svoji zásadu nereagovat na Vás a Vaše lži a invektivy… tentokrát slibuji, je to opravdu naposled.

     • Milan Vaněček napsal:

      Já o voze pane Závodský, Vy o koze. Vysvětlil jsem zde jakými triky všehoschopní využili fotovoltaiku pro své obohacování v ČR. A Vy si melete pořád ty svý kecy.
      Ten zákon od němců převzalo asi 70 zemí na celém světě. Ale vše závisí na „kurvítkách“ co do něj vložíte, Vy to samozřejmě chápete ale děláte hloupého.
      Stejně tak máme český tunel uhelný (Mostecká uhelná, OKD) a chystá se Váš tunel jaderný.

     • Petr Závodský napsal:

      Pane Vaněčku, slovo kecy si nechte, když neumíte diskutovat slušně, tak nediskutujte! Krávy jsem s Vámi nepásl!
      Já na rozdíl od Vás diskutoval věcně a odpovídal panu „Erich von dem Bach-Zelewski“, to že se neorientujete v psaném textu a vláknech není můj problém, váš kolovrátek si jeďte dál.
      Sbohem!

     • Milan Vaněček napsal:

      Omlouvám se za keci, i „kurvítka“, budu v budoucnu užívat slova názory a „kazítka“.
      Ale nic se tím na realitě nezmění a dál budu komentovat Vaše chybné názory, věnované komukoliv.

     • Petr Závodský napsal:

      Pane V. Co je zde tedy špatně? co jste korigoval?
      Celé to protlačil p. Bursík a můžete to do nekonečna rozporovat. Spousta lidí na dotační problém upozorňovala. Ano, mohli to zastavit další politici, ale ten rozjetý vlak s pomocí solární lobby už dávno jel svojí rychlostí…
      Jen pro připomenutí z rozhovoru s prof. Pačesem („Pačesova komise“):
      Musel jste v této funkci čelit velkým tlakům politiků a lobbistů?
      Kupodivu ne. Jediným, kdo na mě vyvíjel nátlak, byl předseda Strany zelených pan BURSÍK. Byl v té době ministrem životního prostředí a jedním z těch, kdo mě požádali, abych komisi předsedal. Když ale závěry komise neodpovídaly jeho představám, tak se mě dost hrubě snažil ovlivnit. Především se to týkalo jaderné energetiky. Byl TO ON, kdo přišel s tou nesmyslnou podporou fotovoltaiky. Také chtěl, abychom se přeorientovali na plyn. Kde bychom dneska byli, kdybychom museli dovážet tolik plynu z nestabilních států?

     • Milan Vaněček napsal:

      Pane Závodský jste inteligentní člověk a zřejmě dobrý manažer, proč ze sebe děláte hloupého. Znám Bursíka i Pačese ale co prosadili či co říkají nerozhodlo o tom že máme 2 GW fotovoltaiky z 95% na polích a platíme a to cca 25 miliard ročně po 20 let (jen málo si vzal stát zpět zdaněním).
      Stejný zákon (feed in tariff) jako vymysleli Němci převzalo cca 70 států světa.
      To co způsobilo naší situaci je dílem spiknutí všehoschopných kteří do německé verse zákona vpašovali 3 „kazítka“ které jsem uvedl výše a která nemůžete zpochybnit.
      Dále je pravda, jak praví výše další diskutující, že vláda Topolánka a potom Fišera nekonala (i když mohla konat a v parlamentu protlačit nápravu „kazítek“).
      Tož tak, nedělejte ze sebe hloupého, víte to stejně jako já.

     • Erich von dem Bach-Zelewski napsal:

      Souhlasím s Vámi, myslím si, že p. Dr. Hájek nepíše tak docela pravdu – ale nedivím se mu, sám bych asi na jeho místě nekonal jinak,“koho chleba jíš, toho píseň zpívej“.

     • Vláďa napsal:

      Pane Závodský bližší informace o momentálním stavu bloku 3,4 JE Mochovce nemáte?

  • Milan Vaněček napsal:

   Rozvoj jiných moderních technologií, jako například umělá fotosyntéza s řádově vyšší účinností než to umí rostliny. Nebo rozvoj toho co je v počátcích ale má před sebou obrovský trh, jako je elektromobilita . Atd, přemýšlejte ….

   • Vláďa napsal:

    Můžete upřesnit jak souvisí např. Vámi uvádění umělá fotosyntéza s dostavbou JE Mochovce? To samé je elektromobilita. Kdy se elektromobilita vyrovná běžnému používání osobního automobilu? Zatím je to ve stádiu zkoušek bez výrazného pokroku. Odpovídající akumulaci zatím nikdo nevymyslel.

    • Milan Vaněček napsal:

     Vláďo, rád Vám to vysvětlím. Jaderná energetika v EU je v naprosté krizi, to je snad vidět právě i na Mochovcích. Již cca 20 let žádná země EU neuvedla do provozu jadernou elektrárnu, to je jasná známka hluboké krize.
     Zato fotovoltaické a větrné elektrárny se staví každoročně a kazdý rok více.
     A nemyslím si že ti investoři co to dělají jsou blbci a Vy s panem Závodským i Wagnerem jste geniové, kteří nakonec budou mít pravdu.
     Technický pokrok nezastavíš, elektromobilitu po dieselgate už nikdo taky nezastaví a my, vědci už musíme myslet do budoucna (to je ta třeba dlouhodobá akumulace na zimu přes umělou fotosyntézu).
     Tak doufám že jsem Vám objasnil svoje uvažování a svoje příspěvky zde. Tož tak.

     • Vláďa napsal:

      Asi budu za hlupáka ale nechápu vazbu akumulaci energie na zimu do fotosyntézy. A to ať obecnou nebo el. energii.

     • Carlos napsal:

      Vláďo,
      a co třeba že fotosyntéza umí jednak štěpit vodu na vodík a kyslík, který je odpadem, a dále díky tomu vázat CO2 a tím tedy energii? Nevím přesně jak pracuje ta umělá, jestli se u ní „jedou“ elektrody, ale pokud bude mít „rozkládací článek“ uzavřený ve skleněné trubici/vaně,nějakou slušnou účinnost, a cenově to bude na ceně samotného FV modulu, bez všeho balastu kolem, pak by se snad dala uvažovat zařízení pro výrobu umělých paliv, nebo jen vodíku, a tato použít jako zdroj energie v zimě.

     • Milan Vaněček napsal:

      Vláďo, asi ano. Studujte, začněte s Wikipedií:
      „Fotosyntéza (z řeckého fós, fótos – „světlo“ a synthesis – „shrnutí“, „skládání“) nebo také fotosyntetická asimilace je složitý biochemický proces, při kterém se mění přijatá energie světelného záření na energii chemických vazeb. Využívá světelného, např. slunečního, záření k tvorbě (syntéze) energeticky bohatých organických sloučenin – cukrů – z jednoduchých anorganických látek – oxidu uhličitého (CO2) a vody. Fotosyntéza má zásadní význam pro život na Zemi“

      a pokračujte s odbornými texty fyzikálními, jak uměle imitovat přírodu, ale s vyšší účinností (umělá fotosyntéza).
      A uvědomte si, že veškerá činnost živočichů v zimě (mimo třeba medvědů, kteří zimu prospí) je z nahromaděných zásob (jídla, energie či látek které lze na tuto energii přeměnit=energetika) na zimu.
      Pro život POD ZEMÍ je zase výborná přeměna hmoty v energii (jaderné štěpení).

     • Vláďa napsal:

      A jaký je druhý směr to znamená odběr uskladněné energie.

 2. energetik napsal:

  „pověst historicky úspěšného českého i slovenského jaderného průmyslu“ byla postavena na politických vězních kteří jaderným teroristům byly nuceni darovat vlastní zdraví a životy aby měli jaderníci palivo pro ty své katedrály a to bez jakékoliv omluvy a odškodnění. Dále pak na chemickém rabování uranu v Ralsku, tolerování značných škod, prašné haldy a odkaliště s obsahem uranu a chemikálií z chemické úpravy a o jaderné palivo a odpadky se starali Rusové v Majaku který tak zamořili.

  • Martin Hájek napsal:

   Zatímco zelený průmysl baterií dnes stojí a padá s prací dětských otroků v nepředstavitelných podmínkách v Demokratické republice Kongo, která těží zhruba 60 % kobaltu, který je zcela nepostradatelnou surovinou. Fotovoltaický průmysl stojí na těžbě řady surovin v Číně, jejichž výsledkem je nepředstavitelná devastace životního prostředí. No a samozřejmě pokud porovnáme stav českého jaderného průmyslu s Německým průmyslem výroby fotovoltaických panelů, tak jsme na tom ještě docela dobře.

  • Martin Prokš napsal:

   To o čem píšete nebyla vina průmyslu, ale sviní které tehdy vládli této zemi.

 3. Martin Pácalt napsal:

  Doufám, že se jim to podaří zprovoznit jak plánují. Současná bilance, kdy toho k nám méně přiteče z Polska a Saska než kolik odteče v elektřině do Rakouska , Bavorska a na Slovensko by se mohla zlepšit a tím urychlit nebo omezit využívání českých uhelných elektráren jako jsou Počerady.

 4. Petr napsal:

  No jo.
  Italský Enel si za slovenské peníze chtěl vybudovat u svých manažerů od nuly know-how na řízení stavby jaderných elektráren.
  V Maďarsku už snad zmatky v projektu budou mnohem menší.

  • Martin Hájek napsal:

   Petře, obávám se, že tato Vaše hypotéza je příliš idealistická a reálně šlo o něco trochu jiného. 🙂

 5. eM napsal:

  Stačí pár let počkat. Ono to Německu i Itálii časem dojde, že nelze zaručit potřebnej výkon jen na zdrojích o proměnlivým výkonu a potom se nám to Know How bude hodit.

  • fk napsal:

   Vážený eM, problém spočívá v tom, že inženýringové firmy a SDIC, tj. týmy lidí schopných řídit takovou stavbu byly v Česku rozprášeny již před téměř čtvrt stoletím, ti starší, kteří se to učili celý život, jsou v lepším případě v penzijním věku (v horším pod drnem). Tak ty zkušenosti nikomu nepředali, a s přibývajícími léty se situace jen zhoršila. A s finalizací subdodávek mají potíže i jednotliví subdodavatelé, chybí kontinuita.

  • Vláďa napsal:

   Trochu ta diskuze ujela. V článku se píše o dostavbě JE Mochovce. Jaký je vlastně stav zařízení 3 a 4 bloku.

   • Petr Hariprasad Hajič napsal:

    JE zdá se, budí velké emoce a FVE zřejmě taky. Jsou to nesplněná přání, která nás pořád někam ženou a když se splní, jsme zklamaní, protože je to jinak, než jsme si představovali.

 6. Petr Hariprasad Hajič napsal:

  Dostavba JE Mochovce je jako přes kopírák. Dvakrát taková cena, Xx taková doba dostavby. Jestli si s tím jádrem zase začneme, čeká nás to taky. Pokud se týče know-how. Z vlastní zkušenosti vím, že je lepší tu kontinuitu někdy přerušit a napojit se na nějakou novou technologii bez toho zatížení z minulosti. Ohledně JE, ale nevím co. Množivé reaktory jsou dost rizikové kvůli xhlazení roztaveným sodíkem. Thoriové reaktory se nikam moc neposouvají, menší modulární reaktory kolem 200MW neumíme moc stavět a fúze je v nedohlednu. Nestačila by nám nějaká křemíková, dostatečně velká, placka na střeše?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *