Letecký pohled na JE Temelín.

Dostavba Temelína a Dukovan: MPO chce oslovit Arevu i asijské společnosti

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) hodlá oslovit devět firem, které by mohly dostavět jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Potenciální dodavatelé jsou z Evropy, Ameriky i Asie, napsal dnes server Ekonomický deník. Ministerstvo už odeslalo materiál do meziresortního připomínkového řízení na základě podkladů, které v březnu na svém prvním zasedání schválil Stálý výbor pro jadernou energetiku. Poté ho projedná vláda.

Ve hře jsou podle serveru francouzská Areva, ruský Rosatom, americký Westinghouse, japonský koncern Mitsubishi, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea, korejská společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a čínské firmy China General Nuclear Power Corporation (CGN), State Nuclear Power Technology Company (SNPTC) a China National Nuclear Corporation (CNNC).

Pokud návrh schválí vláda, stát by poslal vybraným firmám žádost o informace, které potřebuje pro rozhodnutí o další dostavbě jaderných elektráren v zemi.

Dostavba JE Temelín

Podoba JE Temelín v případě provedení dostavby 2

Loni v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tím by měl mimo jiné pomoci nově vzniklý výbor pro jadernou energetiku.

Energetická společnosti ČEZ v dubnu 2014 zrušila tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Výstavba jaderných bloků v Evropě

Infografika: Výstavba jaderných bloků v Evropě

Do soutěže se nejdřív přihlásili tři zájemci – Westinghouse, ruský Atomstrojexport a Areva. V roce 2012 podali nabídky na dostavbu Temelína Westinghouse, Areva a rusko-české Konsorcium MIR.1200, které tvořily firmy Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Areva pak byla z tendru vyřazena ještě před jeho zrušením.

Autor:3 odpovědí na Dostavba Temelína a Dukovan: MPO chce oslovit Arevu i asijské společnosti

 1. energetik napsal:

  Stálý výbor pro jadernou energetiku???? Co to zase je a kdo ty darmožrouty a zmocněnce platí?
  A kdy bude:
  Stálý výbor pro uhelnou energetiku
  Stálý výbor pro větrnou energetiku
  Stálý výbor pro solární energetiku
  Stálý výbor pro vodní energetiku
  Stálý výbor pro bioplynovou energetiku
  Stálý výbor pro geotermální energetiku
  …..
  …..
  …..
  ????????

  • energetik napsal:

   Jako by nestačilo že nás už ten jaderný sen nových reaktorech v Temelíně stál už 2 miliardy (Rozhovor s Václavem Bartuškou 6.5.2014 ČT 24 str. 01 18:30 Interview ČT24) aniž by byla vyrobena jediná KWh. Ty peníze se daly použít na něco daleko účelnějšího, efektivnějšího a všem prospěšnějšího např. v boji proti energetické chudobě jak je běžné v zahraničí:
   http://www.ekobydleni.eu/solarni-energie/v-kalifornii-dostanou-chudi-solarni-elektrarnu-zdarma

   • Jan Veselý napsal:

    Očividně nestačilo. Vzhledem k tomu, že ten akční plán fakticky předpokládá, že v případě, že se opravdu budou stavět 2 nové reaktory, vyjde to stát a na 32 miliard Kč ještě než se kopne do země. Jen, aby se budoucími investorovi umetla cestička a aby to potom vypadalo levnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *