Jaderná elektrárna Tricastin

EDF odstavila 4 jaderné bloky, cena elektřiny reaguje na možné nedostatky výkonu

Na konci minulého týdne odstavila společnost EDF 4 bloky jaderné elektrárny Tricastin o celkovém instalovaném výkonu 3,6 GW. Opět se tak před zimou vznáší otazníky nad nižšími dodávkami elektrické energie, které se promítají do vyšších cen elektrické energie v propojených trzích.

Energetickou společnost EDF ke konci roku znovu potrápí několik odstávek jaderných elektráren. Opět se tak stane kvůli příkazu francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost, který vyžaduje vysokou úroveň bezpečnosti všech jaderných elektráren, což úřad prokazuje zejména v návaznosti na aféru s vadnými díly z továrny Le Creusot.

Tentokrát se jedná o 4 bloky elektrárny Tricastin, které musí zvýšit ochranu proti možnosti zaplavení vodou z blízkého vodního kanálu.

Stejně jako loni musí před koncem roku francouzská EDF snižovat cíl výroby elektřiny z jaderných elektráren. Ještě před oznámenými odstávkami společnost počítala s výrobou v rozmezí 390-400 TWh elektrické energie, nyní svůj cíl upravila na 385-392 TWh.

Vedení v zimě

Zdroj: Flickr @MaxPower0815

Na ohlášené odstávky reagovaly zdražením zejména kontrakty na říjnové dodávky elektřiny. Překvapením bylo, že vzrostla i cena dodávek v prvním čtvrtletí roku 2018, kdy se ceny podle serveru ICIS vyšplhaly až na 56 EUR/MWh.

Nárůst ceny i u prvního čtvrtletí roku 2018 lze přičítat zejména tomu, že někteří obchodníci předpokládají další prodlužování odstávek v zimě tohoto roku, a proto se včasným nákupem chtěli zajistit před případným růstem cen.

Prodloužení odstávek je přitom poměrně pravděpodobné, jelikož jaderný regulační úřad objevil i další nedostatky na jiných elektrárnách. Vzhledem k vysoké závislosti Francie na výrobě z jádra a poměrně významné elektrifikaci vytápění jsou obavy o dodávky elektřiny v zimních měsících odůvodněné.

Již v loňském roce si Francie výrazně pomáhala dodávkami elektřiny z Německa, které za normálních okolností elektřinu z Francie dováží.

Podíl výroby jaderných elektráren na výrobě elektřiny ve Francii. Více na: Energostat

Pochopitelně se EDF proti tvrzeni úřadu ohradila, ale reaktory odstavila prakticky okamžitě. Vedení EDF argumentovalo tím, že bloky mohou být v provozu i v průběhu oprav. Nicméně budou odstaveny až do počátku listopadu, kdy by měly být v případě schválení opět spuštěny.

Zdroj: Flickr jean-louis zimmermannNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *