Domů
Jaderné elektrárny
EDF zvýšila odhad investičních výdajů a posunula plánovaný termín spuštění EPR bloku Flamanville 3
Flamanville
Zdroj: EDF Energy

EDF zvýšila odhad investičních výdajů a posunula plánovaný termín spuštění EPR bloku Flamanville 3

Francouzská energetická společnost EDF oznámila, že z důvodu zjištěných odchylek v kvalitě prověřovaných svarů na sekundárním okruhu dojde k posunutí zahájení provozu budovaného EPR reaktoru v jaderné elektrárně Flamanville. Společnost zároveň navýšila odhad investičních výdajů na 10,9 miliard euro.

Zahraniční agentura Reuters uvedla, že byly odhaleny problémy na 33 z 148 prověřovaných svarů na sekundárním okruhu. Svary tak budou muset být opraveny.

„Skupina EDF proto odpovídajícím způsobem upravila harmonogram a investiční výdaje projektu Flamanville. Zavážka paliva je nyní naplánována na 4. čtvrtletí roku 2019 a plánované investiční výdaje byly zvýšeny z 10,5 miliard euro na 10,9 miliard euro,“ uvedla EDF.

EDF již v dubnu varovala, že problém se svary může být horší, než se původně předpokládalo, a že nemusí být dodržen termín spuštění na konci roku 2018.

Nový jaderný blok EPR (generace III+) s výkonem 1650 MW se ve Flamanville začal stavět již v roce 2007. Původně bylo spuštění plánováno na rok 2012. Vzhledem k problémům s kvalitou oceli reaktorové nádoby přitom musí EDF ve Flamanville vyměnit její víko nejpozději v roce 2024.

Další zpoždění znamená prodlužování provozu JE Fessenheim

Odsouvání termínu zahájení provozu jaderné elektrárny Flamanville 3 přináší prodlužování provozu nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim.

Vládní vyhláška publikovaná v dubnu 2017 totiž uvádí, že oprávnění EDF na provozování dvou reaktorů v jaderné elektrárně Fessenheim bude odebráno toho dne, kdy Flamanville 3 „vstoupí do provozu“.

„Vzhledem k tomu, že zpoždění spuštění reaktoru Flamanville 3 o několik měsíců je jedním z možných následků, EDF se připravuje na pokračování provozování dvou reaktorů v JE Fessenheim až do léta 2019,“ uvedla na konci května EDF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Milan Vaněček
25. červenec 2018, 19:58

To už nejsou v EU kvalitní svářeči? Problémy se svary byly v Dukovanech, Temelínu, ve Francii, ...

Vinkler
26. červenec 2018, 06:24

Nejsou, nikde. Jak říká Cimrman, Umřeli. Žádnou rukodělnou výrobu už nikdo neumí. Firmy neseženou žádné kvalifikované dělníky. Manažeři to nesvaří.

Cesta je jako všude - automaty na malé serie. Ale ty také nejsou vyvinuté. Proč, tomu nerozumím. Není odbyt?

Jan Veselý
26. červenec 2018, 07:03

Ale neumřeli, jen už dávno odmítají pracovat za pár šprdlíků pro korporaci jako jejich fotři. Dávno se udělali pro sebe, slušně vydělávají a mají tolik zakázek, že neví co s nimi.

Vláďa
26. červenec 2018, 07:07

Svařovací automaty jsou použitelné na velká potrubí cca nad průměr 250 mm. Těchto a větších průměrů zas tolik není. Impulsní potrubí se stejně musí svařovat ručně. Tam se prostě automat nevejde.

Petr Hariprasad Hajič
26. červenec 2018, 23:43

U svarů jsou požadované extrémní požadavky na přesnosst a provedenou kvalitu. Člověk se dokáže bez chyby soustředit jen několik minut. Je to další a vlastně staronový problém, proč nemohou být JE bezpečné. Poznámka o tom, že kvalitní svářeči musí být kvalitně zaplacení je na místě, ale neznám tarify, tak nevím. Znal jsem jednoho excelentního svářeče, svařoval asi 10 let a pak se udělal pro sebe a dělá instalatéra (cca 400-500kč/h). Rychlý a spolehlivý. Vlastně je levný, protže mu to trvá poměrně krátce. a je to kvalitní.

P.S. Co se týče Ruska, Číny bývalé ČSSR, tak tam to bylo tak, že leccos prošlo. Koupila se lahvinka, zamhouřilo oko.

Petr
30. červenec 2018, 10:17

Francouzský multikulturní ráj zvládá přitáhnout ještě tak arabské prodejce kebabu nebo černošské distributory drog, ale čínské svářeče fakt ani náhodou.

A až v Číně kde jich mají světově zcela jasně nejvíc dostaví za 10 let moderní městské bydlení pro většinu obyvatel, tak je taky raději v rámci národních programů přeškolí na jinou klíčovou kvalifikovanou manuální práci než, aby je volně přepustili chátrajícímu Západu.

loudil
25. červenec 2018, 23:29

V Číně EPR běží a dodává proud do sítě po 9 letech stavby. Ve Finsku zatím doba stavby 14 let , ve Francii 13 let !! Čína za oněch 11 mld. Euro postavila dva reaktory EPR, Francie jeden. No ,měli bychom se u Číňanů začít učit. Tihle -"zvláštní komunisté" - mají zdá se pořádně - "za ušima" !! A strkají USA i Evropu do kapsy. Západ dnes ztratil schopnost dělat velké věci, velké projekty. Stačí, když přijedou "Děti země" a hned tu máte zpoždění přes 5 let ! A desítky miliard vyletí komínem.

energetik
26. červenec 2018, 07:25

No dělá se zrovna to co strana zavelí a ostatní jde stranou i lidé, nuceně nasazení " jsou v plném nasazení". Teď to jsou reaktory, příště toaletní papír, gumičky nebo nálev. To už jsme tady měli také, někteří už zapomněli.

Carlos
26. červenec 2018, 08:00

Nebavte se s ním, je to podle všeho trollus moscovitico, míchá dohromady věci tak aby to vypadalo jak je to v té Číně a Rusku super.

Jan Veselý
26. červenec 2018, 09:22

Má být web oEnergetice.cz pyšný na to, že je dost důležitý na to, aby měl svého ruského trolla? Nebo se máme všichni děsit, že už jich je tolik, že se přelévají do relativně okrajových tématických webů?

Carlos
26. červenec 2018, 13:03

Já myslím že je třeba si na to dávat pozor, je to příliš nebezpečné že už jsou i tady, dává to tušit že se snaží pokročit do další fáze.

Jan Veselý
26. červenec 2018, 13:09

Něco jako tohle? :-)

loudil
26. červenec 2018, 22:45

Zajímavé, zjišťuji, že tu diskutují zastánci totality, tedy jediného možného !! správného názoru. Jiný názor není povolen. Ostatní názory jsou -"blbé, špatné, zavrženíhodné,...atd/. Jen my máme tu úplnou svatou pravdu, pokud někdo zastává jiný názor, je to vždy jen troll. No to je pěkně slaboduché a ubohé. Opravdu nevím, co je špatné na tom, když tu vyzdvihnu postavení reaktoru EPR Čínou za 9 let , když v Evropě to trvá 14 let. Když Plzeň porazí Spartu 5 : 0 , tak snad mám zakázáno chválit plzeňského kouče Vrbu ? Mám známého, který se podílel na stavbě paroplynové elektrárny v Jordánsku, kam plzeňská firma Škoda Doosan dodala turbínu. Celou stavbu řídili Číňani. Nařídili třísměnný provoz a dohlíželi na pekelné tempo stavby. Všichni se na stavbě potili až za ušima, ale jelo se dle plánu bez skluzů. Pak můj známý zavzpomínal na stejnou stavbu ve Švédsku, tam stavěli na jednu ranní směnu, bylo hodně pauziček na svačinku a v pátek v poledne se dělníci rozjeli k rodinám. Vrátili se v pondělí. Stavba se tak "poněkud" natáhla.

Martin Pácalt
27. červenec 2018, 07:39

Je takové rčení, že "moudrý je ten, kdo zná tajné příčiny věcí." Nikdo tu nejásá, že to v Evropě nejde (často kvůli odborům a podceněnému technickému školství) tak jak by mělo. Ještě v 19. století se tu pracovalo na šachtách 12hodin denně a pokud havíř zařval, jeho rodina málokoho zajímala. Takže jistý díl sociálního myšlení tu má historickou příčinu. Málokdo je tu však nadšený z čínského způsobu realizací energetických staveb, kdy si dříve narození z Česka zavzpomínají, jak se tyto zbrklá tempa zajišťují. Nezáleží na obětech (kolikrát to není ve prospěch nějaké vyšší myšlenky, ale ve prospěch výše postaveného soudruha), účel světí prostředky. Léta po revoluci u nás stát přišel s finanční motivací (8minásobný bonus za m2 pozemku, např. obchvat Opavy má již 80% pozemků vykoupených, tímto tempem se má příští rok kopnout do země v rámci harmonogramu podle plánu), v Čínské lidové republice je za cukání se kriminál a nebo poprava. Takže si to čistě technické srovnávání nechte.

energetik
26. červenec 2018, 11:22

Západ dnes ztratil schopnost dělat velké věci, velké projekty které se neosvědčili a ekonomicky nevychází dobře a pokud o to nemá zájem ani armáda tak je to těžce průchozí. Jinak velké projekty se dělají např. ITER, Galileo, atd...

Jan Veselý
26. červenec 2018, 12:46

LHC, HVDC linky o délce stovek km pod mořem, zásadní upgrade plynárenské přenosové sítě v půlce EU během pár let, bezkonkurenční know-how pro výstavbu offshore větrných parků, ...

Martin Hájek
26. červenec 2018, 17:36

O jaké zásadním upgradu plynárenské přenosové sítě v půlce EU prosím mluvíte? To mi nějak uniklo...

loudil
26. červenec 2018, 22:50

V roce 2017 se celosvětový výkon solárních elektráren zvýšil o 100 000 MW, z toho Čína sama dala 53 000 MW, tedy stavěla více jak půlku světa, 53 % podíl.. To co USA budovaly v soláru 20 let, dala Čína za 12 měsíců.

Martin Pácalt
27. červenec 2018, 07:45

Bez západních a ruských investic v průběhu minulých 30 let by pohybovala Čína tam, kde původně byla, ve větvích stromů.

loudil
27. červenec 2018, 16:00

Bez západních, Evropských investic v 19 století by se USA dnes pohybovaly tam, kde původně byly, v indiánských prériích plných negramotů. Pro pana Pácalta, tady už nejde jenom o tom, zda někde dělají stavbaři tři nebo dvě směny. Čína má dlouhodobou neměnnou strategii , má priority, na kterých lpí a které splní,i kdyby se měla postavit hlavu. V Číně dnes pracuje zhruba dvakrát tolik superpočítačů jak v USA, čínský radioteleskop o průměru 500 metrů je největší na světě, v Číně mají přes 60 % !! z celosvětové vysokorychlostní železniční sítě, Čína vede v kapacitě solární, větrné, vodní energie, na vedení v atomu se pracuje. Průměr životní úrovně v ČR už nestačí na životní úroveň velkých čínských měst, přitom ještě roku 1980 byla Afrika bohatší jak Čína. Technickou "pochoutkou" jsou čínské vodní elektrárny : Tři soutěsky = 22 500 MW, Xiluodu = 13 860 MW, Baihetan = 16 000 MW /ve stavbě/ a Wudongde = 10 200 MW /ve stavbě/. Pro centrálu Baihetan vyvinula Čína vlastní generátor o výkonu 1.000 MW , kterých se v Baihetanu bude točit už brzy celkem 16 kusů. Turbínu o 1000 MW zatím nikdo jiný pro vodní elektrárnu nevyrobil, Čína má prvenství. Čína vede svět i v elektromobilitě. V Číně jezdí 2 miliony elektromobilů, za rok 2018 jich dam bude prodáno další více jak milion. Maďaři už začali v čínském podniku v Maďarsku montovat čínské elektrobusy. Zajímavé !, občané státu NATO vyrábějí v čínské firmě elektrobusy, velí jim čínští - "komunisté" ?? Počítám, že už brzy u nás v ČR postaví Čína třeba pneumatikárnu a čínští vedoucí tam budou honit Čechy se slovy : "Tak hoďte zadkem, líní Češi !!" Ne že bych z toho měl zrovna radost, ovšem doba se rychle mění a je dobré mít o tom přehled !

Carlos
27. červenec 2018, 19:09

Už jsem Vám říkal že když průměr, tak srovnávejte průměry, to bych taky klidně mohl najít poslední čínskou díru a srovnávat ji s Prahou.

A za jakou cenu že to mají? Ano, přesně tak, ignorování lidských práv, ničení životního prostředí a podobně, dodneska staví na Maově brutalitě šmrnclé trochou prastarého konfucianismu. O tom že výtahy dovezené z Číny se musí u nás vyztužovat, vagony v Cerhenicích poslali rovnou na šrotaci a mašiny v pobaltí šly okamžitě na generálku a výměnu motoru, jinak by je čekal osud vagonů, jste neslyšel asi, že? No samozřejmě jste o tom nemohl slyšet pokud se mimo jiné nezajímáte i o další obory. To jak se napálili v Africe s elektrárnami jste asi také neslyšel, ve zkratce, nedají se provozovat ani zdaleka na nominální výkon.

V 19. století byly USA už celkem v pohodě, jestli o tom nevíte, dost na to aby měly nakročeny k rapidní industrializaci a rozvoji ekonomiky díky vcelku volným podmínkám a dostatku zdrojů. Ovšem v Číně se investovalo jen a pouze protože se kašlalo na zásady v době po pádu Svazu v naději na konec dějin.

A Afrika? Ta klidně mohla být bohatá, kdyby si to tam nerozebrali různí socialističtí diktátoři, mimochodem kdyby asi zůstala koloniální panství, nebo se to nezvrhlo v to co se to zvrhlo za podpory SSSR, tak by nikdo neměl potřebu investovat v Číně.

A hydroalternátory? Našel byste výrobce, jenom to nikdo krom Číny nepotřebuje.

A fabrika na gumy? Kdo Vám či komukoliv jinému káže tam jít dělat?

loudil
27. červenec 2018, 20:00

Směšný a nenávistný komentář. Zcela mimo realitu dnešního světa. 80 % obyvatel Číny by své dnešní vedení nikdy neměnilo. Čínský národ pod svým současným vedením totiž bohatl v uplynulých 40 letech nejrychleji na světě. Pokud vám jde o průměry ,tak uvedu výši nominálního HDP na občana : Čína má vyšší HDP na obyvatele, než stát NATO Bulharsko, než Ukrajina, Srbsko, Bělorusko, Makedonie, Albánie,....atd. Kdysi dala Čína nám všem své vynálezy :kompas, seismograf, papír, střelný prach, výrobu litiny, vodní kolo, kormidlo, hedvábí, brýle, rakety, kalendář, ohňostroje, ...atd, atd. Je směšné tuto 5000 let starou miliardovou civilizaci podceňovat. A to zvláště ze země s 10 miliony obyvatel ,když třeba město Šanghaj má 24 milionů a Peking 20 milionů. Čínské vedení řídí stát, který má obyvatel , jako tři Evropské unie. My u nás jsme stavěli dálnici Praha - Hradec - 37 let /100 km/ , známou kauzu H- systému nejsme schopni vyřešit během 21 let. Jsme dnes kolonií Německa , kde se na Němce maká v plechovkách u dálnic na tři směny. Nic moc.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se