EnBW dokončila vyřazení tlakové nádoby jaderné elektrárny Obrigheim

V průběhu tohoto týdne bylo dokončeno vyřazovaní tlakové nádoby reaktoru jaderné elektrárny Obrigheim v Německu. Po skoro jednom roce práce tak byl dosažen zásadní milník ve vyřazování této elektrárny.

Tlakovodní jaderná elektrárna Obrigheim o instalovaném výkonu 357 MW byla po 36 letech svého provozu 11. května 2005 odstavena. Od roku 2008 probíhá její vyřazování.  Od srpna 2015 pak probíhalo samotné vyřazování tlakové nádoby reaktoru.

Tlaková nádoba reaktoru o výšce 7 metrů a průměru téměř 4 metry byla jeřábem přenesena do bazénu vyhořelého paliva, který byl upraven pro účely demontáže. Ta probíhala metr pod hladinou, aby tak bylo odstíněno nebezpečné záření. Tým sestávající se z 8 lidí prováděl demontáž pomocí dálkově ovládaných zařízení: pásové pily, či plasmového hořáku. Jednotlivé díly byly poté uloženy do speciální kontejnerů. Celkově tak bylo zakonzervováno 135 tun materiálu. O tom, jak je financováno vyřazování jaderné elektrárny, jsme detailně psali v dřívějším článku.

„Srdce celé jaderné elektrárny je demontováno a rozebráno na jednotlivé díly. Tímto jsme učinili velký krok k dosažení svého cíle – bezpečného vyřazení jaderné elektrárny Obrigheim. Všechny naše práce v Obrigheimu jdou přesně podle plánu a jsou provedeny s nejvyšší profesionalitou. V JE Obrigheim sbíráme cenné zkušenosti, které dále využijeme při vyřazovaní atomových elektráren Philippsburg a Neckerwestheim,“ uvedl v tiskovém sdělení Jörg Michels, ředitel EnBW Kernkraft GmbH, provozovatele elektrárny.

Nyní v elektrárně započne příprava na další fázy vyřazování – odstranění betonové obálky reaktoru. To by mělo započít ještě koncem tohoto roku. Do roku 2025 je poté naplánováno ukončení celého procesu odstavování.

Elektrárna Obrigheim

Jaderná elektrárna Obrigheim leží na řece Neckar mezi městy Heidelberg a Heilbronn na jihu Německa, ve spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko. V době svého připojení do sítě (v říjnu 1968) byla prvním komerčním tlakovodním reaktorem v tehdy západním Německu.

V provozu byla 36 let do 11. května 2005. Při svém výkonu 357 MW dodala do sítě během svého života 90 TWh elektrické energie.

Zdroj úvodní fotografie: Felix KönigNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *