Z GDF Suez se stala Engie

Engie oznámila prodej svého podílu v NuGen

Francouzská energetická společnost Engie (do dubna 2015 GDF Suez) plánuje převést svůj 40% podíl v developerské společnosti NuGeneration, která se věnuje výstavbě britských jaderných elektráren, pod japonskou Toshibu. NuGen plánuje výstavbu třech nových reaktorových bloků typu AP-1000 od původně americké společnosti Westinghouse v Moorside v Západní Cumbrii, přičemž „čelí několika významným problémům“ v těchto chystaných projektech. Vzniklé potíže vedly k rozhodnutí Engie nabídnout svůj vlastnický podíl společnosti Toshiba.

Toshiba, NuGen a Westinghouse

Toshiba drží 60% podíl ve společnosti NuGen a 87% podíl ve Westinghouse, který 29. března požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli a zahájil kroky ke strategické restrukturalizaci společnosti s cílem vyřešit své „finanční a konstrukční výzvy“ ve svých projektech výstavby nových bloků AP-1000. Toshiba i Westinghouse zdůraznily, že tento krok se dotkne pouze americké divize společnosti Westinghouse.

Design jaderné elektrárny AP-1000 od Westinghouse; Zdroj: Westinghouse

Design jaderné elektrárny AP-1000 od Westinghouse; Zdroj: Westinghouse

„Engie, jako provozovatel významné skupiny evropských jaderných reaktorů, je ochotna poskytnout své know-how a odborné znalosti společnosti NuGen a pomoci jí s jakoukoliv restrukturalizací s novými potenciálními partnery pro vývoj, výstavbu a provoz celého projektu,“ uvedla v úterý francouzská společnost.

Společnost dále dodala: „Engie, prostřednictvím svých poboček Engie Electrabel, Tractebel, Endel, Engie Axima a Engie Ineo, zůstává důležitým přispěvatelem v evropském jaderném průmyslu. Jako přední energetická společnost a poskytovatel služeb ve Velké Británii, bude Engie pokračovat ve své přední roli při transformaci britské energetiky. S celkem 17 000 zaměstnanci ve Velké Británii, bude skupina pokračovat v rozvoji činností, což dokazuje dohoda z minulého měsíce o převzetí developerské stavební společnosti Keepmoat. Engie využívá své schopnosti vést britský postup vpřed k bezpečnější a udržitelné budoucnosti skrze strategii založenou na investicích do kritické energetické infrastruktury, integraci své energetické odbornosti spolu se svou širokou nabídkou služeb a inovacemi v oblasti hledání řešení a technologií zaměřených přímo na potřeby zákazníka.“

Oblast plánované výstavby třech nových reaktorů AP-1000 v Moorside; Zdroj: NuGen

Oblast plánované výstavby třech nových reaktorů AP-1000 v Moorside; Zdroj: NuGen

Toshiba potvrdila, že Engie ji 3. dubna informovala o právu koupit veškeré akcie držené společností Engie v NuGen.

Finanční transakce za 3,5 miliardy CZK

Toshiba uvedla, že dle dohody s Engie má každá ze společností právo na odkoupení podílu druhého investora v NuGen v případě finančních potíží. Odkoupením podílu společnosti Engie tak získá Toshiba v britské společnosti NuGen 100% podíl. Navíc dodala, že hodnota podílu Engie v NuGen byla vyčíslena na 15,3 miliardy japonských jenů (zhruba 3,5 miliardy Kč).

Datum finanční transakce a uzavření obchodu bude stanoveno dle platné smlouvy mezi oběma firmami. Japonská společnost chce podle svých slov pokračovat v hledání nových investorů, kteří by měli zájem o společnost NuGen a nabídla jim svůj podíl.

Záměr společnosti NuGen na výstavbu v oblasti Moorside; Zdroj: NuGen

Záměr společnosti NuGen na výstavbu JE v oblasti Moorside; Zdroj: NuGen

Toshiba získala 60% podíl ve společnosti NuGen v červnu 2014 zakoupením všech akcií držených španělskou energetickou společností Iberdrola a dále 10 % akcií vlastněných do té doby francouzskou Engie – dříve GDF Suez. Toshiba se následně spojila s Engie při rozvoji projektu Moorside (výstavba třech reaktorů AP-1000 v Severní Cumbrii).

Britský regulátor 30. března oznámil, že AP-1000 úspěšně prošel procesem posouzení designu reaktorového typu. NuGen nyní pracuje na konečném investičním rozhodnutí o projektu, který zahrnuje i získání stavebního povolení.

Zdroj úvodní fotografie: EngieNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *