Areva

Evropská komise schválila restrukturalizační plán francouzské Arevy

Evropská komise schválila restrukturalizační plán francouzské jaderné skupiny Areva, která se v posledních 5 letech potýká s rozsáhlými finančními problémy. Restrukturalizace počítá s finanční injekcí od francouzského státu ve výši 4,5 mld. EUR. Značná část nákladů spojených s restrukturalizací má být pokryta výnosy z prodeje aktiv, a to zejména z prodeje reaktorového byznysu francouzské EDF.

Evropská komise schválila v minulém týdnu restrukturalizační plán francouzské společnosti Areva. Komise uvedla, že finanční injekce ve výši 4,5 mld. EUR od francouzského státu neporušuje pravidla EU týkající se státní podpory.

„Dnešní rozhodnutí dláždí cestu životaschopné budoucnosti Arevy založené na udržitelném restrukturalizačním plánu. Plán poskytuje rovnováhu mezi zlepšením konkurenceschopnosti podniku a omezením pokřivení hospodářské soutěže způsobeného veřejnými finančními prostředky,“ řekla Margrethe Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž.

Francie předložila Evropské komisi restrukturalizační plán k posouzení v dubnu 2016. Plán počítá mimo jiné s rozsáhlými prodeji aktiv. Výnosy z těchto prodejů by měly podle EK pokrýt významnou část nákladů spojených s restrukturalizací.

Areva se do budoucna plánuje zaměřit na aktivity spojené s jaderným palivovým cyklem a na služby spojené s výrobou elektřiny v jaderných elektrárnách. Pro tyto účely  byla vytvořena dceřiná společnost NewCo, ve které si francouzský stát plánuje ponechat dvoutřetinový podíl.

Kromě výše uvedené finanční injekce schválila Evropská komise poskytnutí půjčky francouzského státu Arevě ve výši 3,3 mld. EUR. Půjčka by měla zajistit dostatečnou likviditu společnosti do doby poskytnutí finanční injekce, která je podmíněná mimo jiné pozitivními výsledky testů na reaktorové nádobě budovaného jaderného reaktoru Flamanville III.

Podle uvedeného rozhodnutí Evropské komise by měla být naplánovaná restrukturalizace Arevy dokončena v roce 2019.

Autor úvodní fotografie: Janericloebe

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *