Hinkley Point C

FiD k Hinkey Pointu by mělo být odloženo, říká dopis manažerů EDF

Podle názoru skupiny manažerů v EDF by mělo být rozhodnutí o jaderné elektrárně Hinkley Point C odloženo do té doby, než se vyřeší problémy s novým typem reaktoru EPR a problémy Arevy. Problémy, před kterými v současné době projekt stojí, zmínili v dopise zástupcům komise pro energetiku a klima při parlamentu Velké Británie.

Skupina manažerů varovala před problémy, které by měla Areva vyřešit před tím, než se pustí do výstavby dalšího reaktoru EPR. Nejde pouze o pochybnosti o designu reaktoru, ale i o spory o miliardy EUR s finskou energetickou společností TVO, pro kterou společnost Areva staví reaktor Olkiluoto 3.

Hinkley Point C, který má mít dva reaktory EPR od Arevy, již nyní nabírá zpoždění a jeho výstavba velice pravděpodobně nebude ukončena v roce 2025, jak bylo původně v plánu. Konečný datum je přitom klíčový i pro nárok na garantovanou podporu pro výrobu elektřiny.

Hinkley Point výstavba

Výstavba Hinkley Point C. Zdroj: www.edfenergy.com

V dopise určeném pro zmíněnou komisi, který cituje britský zpravodaj The Guardian, jsou vyzdviženy zejména následující problémy:

 • Společnost Areva je v současné době ve „složité situaci“, a to jak z hlediska financí, tak z hlediska momentálně probíhajících dostaveb jaderných elektráren (více zde)
 • Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost možná nepovolí spuštění EPR ve Flamanville kvůli „několika anomáliím“, které elektrárnu postihly (více zde)
 • Dle dopisu je navíc možné, že obdobné problémy jako má JE Flamanville, má i reaktor Taishan 1 stavěný v Číně
 • Současný skandál Arevy s falšováním dokumentace pro součásti jaderných elektráren (více zde)
 • Spor Arevy a finské energetické společnosti TVO o prodloužení výstavby Olkiluoto

Jedním z nedávných problému je falšování dokumentace součástí pro jaderné elektrárny, což bylo oznámeno minulý měsíc. Webová stránka anglické pobočky skupiny Greenpeace mimo jiné upozorňuje, že součásti s falšovanou dokumentací mohou být v jaderných elektrárnách ve více než deseti zemích.

Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C je pro Velkou Británii klíčový. Má zajistit kolem 7 % spotřeby elektřiny v zemi a spuštěn má být v roce 2025. Tedy v období, do kterého se Velká Británie zavázala odstoupit od výroby elektřiny z uhlí. V minulém týdnu byl také oznámen záměr výstavby nového propojení s Francií o výkonu 2 GW, který umožní navýšit import z Francie.5 odpovědí na FiD k Hinkey Pointu by mělo být odloženo, říká dopis manažerů EDF

 1. Milan Vaněček napsal:

  To má tedy jádro problémy. Falšování dokumentace, stálé odklady, stále rostoucí ceny. Neměli by ty JE třetí generace odpískat začít se věnovat výzkumu JE čtvrté generace? Ale musí si pospíšit. Řada renomovaných agentur (Bloomberg, …) předpovídá že v Evropě bude okolo 2030 nejlevnější el. energie z fotovoltaickych elektráren…

 2. FRANK napsal:

  No za posledních 25 let řada renomovaných agentur “ předpovídala“ ledacos, a pak to na trzích dostalo úplně jiný obrat. Od toho jak jižní amerika zválcuje USA a Evropu neskutečným růstem, přes zánik a vznikunových měn nebo obchodování energií na burzách bez dolarů až po to , že “ zhruba v tuto dobu“ budoucnosti bude za vší energií plyn .. Jak pak dopadly některé nové plynové zdroje , iránská bezdolarová burza nebo jižní amerika už víme 🙂

  • Milan Vaněček napsal:

   Neni potřeba nic předvídat, podívejte se na konkrétní ceny z FV aukcí a porovnejte je s Hinkley Point. U fotovoltaiky nemusíte falšovat dokumentaci ( viz Areva a nedávno u nás ČEZ).
   Kdy konečně přiznáte že JE třetí generace jsou zastaralé a rizikové, kdy si myslíte že se 4.generace dostane do výroby?

   • FRANK napsal:

    Proč bych si měl něco přiznávat ?

    Jasně zde píšu jen to , že během mého profesního života jsem viděl už tolik předpovědí od renomovaných agentur o tom co bude a za kolik a co bude nejlepší a vůči něčemu výhodnější a nakonec skoro vždy bylo všechno jinak ….. pokud na to nechcete reagovat, tak na to nereagujte.

    Kdybych se ve svém profesním životě řídil “ renomovanými“ názory agentur Bloomberg nebo Reuters a jejich “ nezávislých “ analýz , tak bych už mnohokrát poplakal nad “ výdělkem“ .

    Pokud za současných podmínek vychází cena nějakého budoucího produktu nesmírně výhodně, je potřeba se zamyslet i nad tím, jak si ten profit loknout a nad tím, že do všech současných předpovědí vždy vstoupí úplně nová neznámá nebo nepředvídaná rizika .( technologická, dotační, likviditní, lidská a t d )

    Malý příklad :
    Jen si vzpomeňte co se říkalo při zavedení povolenek. Prorokovala tehdy nějaká renomovaná agentura rok 2015-2016 , že uhelné elektrárny budou stále páteří evropské či německé energetické soustavy tak jako před 40ty léty ? Nebo už měly být skrzevá povolenky před pár lety úplně k ničemu a tiše rezavět ?

    • Milan Vaněček napsal:

     Pane Frank, souhlasím že není „důležité“ co říkal Bloomberg a souhlasím že nefungují povolenky. Co je pro nás důležité jsou podvody s dokumentací u jaderných elektráren (Dukovany, Areva) a stále rostoucí ceny a protahované termíny dokončení rozestavěných JE. Co si o tom myslíte Vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *