Fúzní reaktor ST40 překonal teplotu 15 000 000 °C, více než je ve středu Slunce

Společnost Tokamak Energy včera oznámila, že jejich reaktor dosáhl teploty plazmatu vyšší než 15 miliónů stupňů Celsia, což je více než teplota ve středu Slunce. Společnost sídlící v Milton parku poblíž britského města Oxford spustila poprvé svůj tokamak v dubnu 2017.

Reaktor vlastněný soukromou společností se snaží vytvořit plazma s rekordní teplotou přes 100 miliónů stupňů Celsia. Šlo by tak téměř o sedmkrát vyšší teplotou, než která je uvnitř Slunce a zároveň je potřebná pro kontrolovanou fúzi.

Plazmatický oblouk uvnitř tokamaku

„Podnikáme významné kroky vpřed k dosažení fúzní energie a to s obratností soukromého podniku, který je hnán cílem dosáhnout něčeho, co poskytne obrovské výhody pro celý svět,“ uvedl Jonathan Carling, výkonný ředitel Tokamak Energy.

„Dosažení 15 miliónů stupňů Celsia je dalším indikátorem postupu Tokamak Energy a další ověření správnosti použitého přístupu. Našim cílem je vytvořit zdroj založený na fúzní energii, který je reálně komerčně využitelný do roku 2030. Vidíme, že postup, jako série inženýrských výzev, s dosažením každého nového milníku vyžaduje dodatečné rostoucí investice.“

Reaktor ST40 je třetím zařízením ve firemním pětiúrovňovém plánu k dosažení „bohaté a čisté fúzní energie“, s cílem vyrábět elektrickou energii v „průmyslovém měřítku“ od roku 2025. Dalším cílem je posunout se k teplotám nezbytným pro vytvoření kontrolované fúze na Zemi.

Tokamak Energy vyrostla v Culham Centre for Fusion Energy, které se nachází v Oxfordshire. Klíčovou inovací, jak společnost uvádí, je kombinace sférických tokamaků s poslední generací vysokoteplotních supravodivých magnetů.

Předchozí generace reaktoru s označením ST25 demonstrovala vytvoření a udržení plazmatického oblouku po dobu 29 hodin, což je dosud světový rekord.

Zdroj obrázků: Tokamak Energy12 odpovědí na Fúzní reaktor ST40 překonal teplotu 15 000 000 °C, více než je ve středu Slunce

 1. stýv napsal:

  Překvapilo by vás , že uvnitř Slunce , je teplota nižší než na jeho povrchu ???

  • Vladimír Wagner napsal:

   Teplota na povrchu Slunce je okolo 6000 stupňů, takže není vyšší.

  • Petr Hariprasad Hajič napsal:

   Překvapilo. Nic o tom nevím, ale Slunce z povrchu vyzařuje a pozemská zkušenost mi říká, že tělesa se vyzařováním na povrchu ochlazují. Kromě toho uvniř Slunce jsou pravděpodobně vyšší tlaky než na povrchu., takže by mohlo dojít k eliminace termického pohybu (převážně protonů), ale já si vnitřek slunce představuji jako směs protonů elektronů a fotonů. No a fotony jsou nositeli tepla. Takže ano, překvapilo. Na povrchu je, podle Wiki cca 6000K. V koroně asi 15MK – je to dáno tím, že v koroně je podobná situace jako v tom reaktoru – skoro vakuum, proto je to na fúzi málo, ve středu Slunce je údajmě taky něco kolem 15MK. Ale je tam obrovský tlak. Není 15MK jako 15 MK.

   • Petr Hariprasad Hajič napsal:

    Tak korona má jen 5MK, špatně jsem si to přešetl.

    • Vladimír Wagner napsal:

     Ovšem, teplota korony je je něco jiného než teplota povrchu Slunce. Korona je velmi řídká plazma a její teplota znamená úplně něco jiného než teplota husté plazmy povrchu.

   • vlada napsal:

    já si vnitřek hvězdy jako směs protonů elektronů a fotonů neumím představit… Počítám že ale že tam budou těžké částice (neutrony) také velmi významě zastoupeny.

 2. Spekoun napsal:

  Uzasne akorad jim to bude hovno platne cela ta premisa fuze a hlavne duvod proc uz ji slibujou 50 let a porad nic. Je v tom ze podminky v nitru slunce simulovat nelze.

  Zaprve neexistuje material ani elektromagnet co by dokazal vytvorit takovy tlak aniz by se zakonem akce a reakce nerozletel na atomy.

  Zadruhe tito badatele zavrhuji vliv antigravitace v centru slunce tato sila logicky pusobi na stabilitu atomu a tim padem se snadneji stepi.

  Co to tu melu o antigravitaci? V centru kazdeho obejektu gravitace pusobi opacne ale zaroven ze vsech stran tudis pro pozorovatele se zda ze tam zadna gravitace neni ale je a pusobi na soudrznost atomu silou celeho slunce.

  Bohuzel dokud moderni veda nezacne pocitat stim ze gravitace je slozitejsi a vime o ni a vlivech na hmotu docela malo nemuze nic takto komplikovaneho fungovat.

  • Petr Hariprasad Hajič napsal:

   Fúze se už opakovaně v laboratorních podmínkách daří provádět a to i za dost odlišných vnějších podmínek, než jaké jsou uvnitř Slunce. Skoro celou tu dobu vývojo tokamaků ap. jde o to, udržet stabilní podmínky po delší dobu v makroskopickém měřítku. Je to extrémně náročné jak energeticky, materiálově i fyzikálně (elmag. pole, tlak, teplota). Co se týče vašich představ o gravitaci, nebudu to komentovat. Nějak mi to ale nesedí.

  • Honza napsal:

   Plazma je magnetická, proto tam jsou ty magnety, abe se nedotkla stěny komory. Ty by samozeřejmně takovou teplotu nevydrželi.

  • Void napsal:

   Wow, ještě že to máme takového experta co jim to všechno ukáže a vysvětlí, škoda že dokázal za život hovno, čím to bude?

  • Nikita napsal:

   Opomenu-li obecnou znalost, že gravitace nás váže k zemi a je dána hustotou obklopené hmoty, tak co je to gravitace nevím. Nicméně selským rozumem lze předpokládat že se jedná o jistý druh elektromagnetického vlnění, které generují zatím nepopsané kvantové částice uvnitř každého atomu. Pravděpodobně tyto částice mají tendenci k sobě přitahovat stejné částice. A jelikož jsou obsaženy v každé hmotě, pak se ta vzájemně přitahuje.
   Pokud by se tedy čistě teoreticky podařilo tyto částice z hmoty odstranit, a včil opět opomeňme co by to způsobilo se stabilitou atomu, pak by se objekt mohl z gravitace vymanit. Možná by pouze stačilo odstínit toto vlnění u daného objektu. Takže nyní jen potřebujeme pořádně popsat co to gravitace je, jaké kvantové vlnění jej způsobuje , na jaké frekvenci čili energetické hladině existuje a jak jej odstínit.

 3. Carlos napsal:

  Škoda že neuvádějí jak dlouho se jim podařilo tu teplotu a plazma udržet, to je možná ještě podstatnější údaj než teplota.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *