Společnosti GEH a Southern Nuclear spojily síly na vývoji rychlých reaktorů
GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) a Southern Nuclear budou spolupracovat na vývoji a licencování rychlých reaktorů. Největší pozornost se upíná na vývoj rychlého reaktoru PRISM (Power Reactor Innovative Small Module).
Memorandum o společné spolupráci společnosti podepsaly tento týden. Společným zájmem bude vývoj a licencování rychlých reaktorů 4.generace. Vše má probíhat ve spolupráci s americkým ministerstvem energetiky.
PRISM je rychlý neutronový reaktor chlazený sodíkem. Při vývoji reaktoru se vycházelo ze zkušeností, které zaměstnanci společnosti GEH načerpali při provozu rychlého reaktoru EBR-II. Reaktor byl v provozu od roku 1963 do roku 1994 v Idaho National Laboratory.
Reaktor PRISM má jmenovitý tepelný výkon 840 MW a elektrický výkon je 311 MW (účinnost 37 %). Každý blok elektrárny má být tvořen ze dvou reaktorů PRISM s úhrnným elektrickým výkonem 622 MW. Jako palivo mají být použita „kovová“ paliva – slitiny zirkonia, uranu a plutonia. To přináší velkou výhodu v použití uzavřeného palivového cyklu a lze využívat recyklované jaderné palivo.
Vzrušující krok pro Southern Nuclear
Ředitel společnosti GEH Jay Wileman uvedl, že provozní zkušenosti, technické znalosti a výzkumné kapacity Southern Nuclear budou velkým přínosem na cestě ke komerčnímu využití reaktoru PRISM.
„Design reaktoru, který dokáže využívat použité jaderné palivo k výrobě elektrické energie, jako je reaktor PRISM, může přinest revoluci v oboru energetiky,“ uvedl Jay Wileman.
Ředitel společnosti Southern Nuclear Stephen Kuczynski charakterizuje vzniklou spolupráci jako „vzrušující krok“, který by měl udržet klíčové postavení jaderné energetiky při zajišťování čisté, bezpečné, spolehlivé a cenově dostupné energie.
„Jsme plně odhodláni posunout průmysl kupředu a společnými silami jsme schopni využít našich nejsilnějších stránek v oblasti výzkumu a komerčního provozu, aby jsme pokročilé jaderné technologie uvedli na trh,“ řekl Stephen Kuczynski.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se