Domů
Energetika v zahraničí
Mezinárodní agentura pro atomovou energii představila priority pro rok 2016
Předseda MAAE Yukiya Amano

Mezinárodní agentura pro atomovou energii představila priority pro rok 2016

Yukiya Amano, japonský diplomat a současný ředitel Mezinárodní Agentury pro Atomovou Energii ve svém pondělním projevu vyzdvihl klíčové cíle organizace pro letošní rok. Mezi ně patří snaha o globální prohlubování jaderné bezpečnosti v oblasti mírového využívání atomové energie a dohled nad jaderným programem Íránu.

MAAE (Mezinárodní Agentura pro Atomovou Energii) v originále IAEA je mezinárodní organizací, se sídlem ve Vídni, kterou zaštiťuje OSN. Kromě dohledu nad mezinárodními dohodami (např. o nešíření jaderných zbraní), stanovuje pravidla pro mírové využívání jaderné energie. Organizace funguje od roku 1957 a zahrnuje v současnosti 168 členských států. Jejím předsedou je od července 2009 Yukiya Amano.

Amano na pondělní radě oznámil, že v současnosti je celosvětově provozováno 442 jaderných energetických reaktorů a dalších 66 je ve výstavbě. Dvě třetiny z nich v Asii. Poznamenal, že pokračuje zájem zemí o připojení do rodiny států využívajících jaderné štěpení pro pokrytí svých energetických potřeb. „Agentura je ochotna těmto zemím pomoci ve vývoji jaderné infrastruktury,“ řekl Amano.

Ve svém projevu zmínil ředitel MAAE dohody, kterých bylo dosaženo na Pařížské klimatické konferenci. Jejich význam bude mít důsledky na činnost MAAE v oblasti jaderné energetiky pro letošní rok. Prohlásil, že

„MAAE je ochotna pomáhat členským státům a podílet se na veškerých důležitých akcích pro plnění dohod uzavřených na Pařížské konferenci,“ prohlásil Amano.

Posilování bezpečnosti

S ohledem na nadcházející výročí havárií v jaderných elektrárnách Černobyl (26.4.1986) a Fukušima Daiči (11.3.2011) Amano řekl: „Nesmíme zapomenou na obrovský vliv člověka při těchto haváriích.“ Zároveň dodává, „Jsem přesvědčen, že největším dědictvím po fukušimském neštěstí je zvýšený důraz na jadernou bezpečnost všude na světě. Je nyní všeobecně uznáváno, že veškeré možné lidské úsilí musí být vynaloženo na zajištění jaderné bezpečnosti s cílem zabránit opakování podobné katastrofy. O to důležitější je tento fakt, pokud zohledníme, že v příštích dekádách bude pravděpodobně využití jaderné energie nadále stoupat.“

Zasedání MAAE
Zasedání MAAE

Amano řekl, že Aktualizace jaderné bezpečnosti pro rok 2016 (Nuclear Safety Review 2016) je založena na neustálém pokroku v oblasti zvyšování jaderné bezpečnosti a zdůrazňuje, že „Neexistují žádné důvody pro uspokojení z úrovně jaderné bezpečnosti v jakékoliv zemi. Ostražitost a neustálá snaha o zvyšování bezpečnosti je aktuální pro všechny země patřící do jaderné rodiny.“

Všechny země, zejména ty s programem jaderných elektráren, by měly co nejdříve potvrdit Úmluvu o jaderné bezpečnosti. Proces vzájemného kontinuálního hodnocení, který je součástí úmluvy je „skvělým místem pro diskuzi a sdílení zkušeností všech regulačních orgánů, stejně jako provozovatelů jaderných elektráren a všechny strany z něj mohou mít užitek.“ V současnosti se k úmluvě připojilo již 78 smluvních stran.

Rok 2016 bude důležitým rokem jaderné bezpečnosti. Novela Úmluvy o fyzické ochraně jaderných materiálů by mohla již brzy vstoupit v platnost, po více než 10 letech od jejího schválení.

„Novela znamená jeden z nejdůležitějších kroků, pro celosvětové posílení jaderné bezpečnosti“.

„Zbývá ještě, aby novelu potvrdilo zbývajících 11 zemí a mohla vyjít v platnost. Doufám, že se tak stane co nejdříve“, prohlásil na konferenci Amano.

Kontrolní proces

Amano oznámil, že MAAE při kontrole Íránského jaderného programu nenašla žádné důkazy o zneužívání jaderných materiálů. Dodatečná pravidla pro Íránský jaderný program jsou v platnosti od 16. ledna letošního roku.

„Írán byl vyzván k účasti na veškerých aktivitách agentury MAAE, včetně technických meetingů, konferencí, výcvikových kurzů a workshopů.“

Nicméně poznamenal, že se Írán zavázal plnit Komplexní akční plán mezi ním a zeměmi EU a USA. Agentura bude provoz jeho jaderných zařízení dlouhodobě monitorovat a ověřovat, zda nedochází k porušení dojednaných podmínek. Amano tvrdí, že v rámci MAAE funguje od 1. března nově zřízená komise pro kontrolu Íránského jaderného programu, která se zaměří především na zneužívání jaderných materiálů z civilního štěpení.

IAEA Iran

Projev se týkal i aktualizovaného rozpočtu Mezinárodní Agentury pro Atomovou Energii na rok 2017. Amano zdůraznil, že je velmi důležité, aby bylo dlouhodobě zajištěno stabilní financování kontrolní komise. Dle něj se rozpočet MAAE zvýší o přibližně 5,2 miliónů euro. Tyto prostředky by měly být zajištěny co nejdříve.

Hlavním zdrojem obav ze zneužívání jaderných materiálů zůstává i nadále Severokorejský jaderný program. „Nedávná prohlášení KLDR jsou obzvláště znepokojivá.“ Severní Korea oznámila počátkem ledna další úspěšný test jaderné hlavice. „Agentura zůstává i nadále připravena kdykoliv přispět k mírovému řešení problematiky jaderných zbraní v Severní Koreji formou kontrol a dozoru. Podmínkou je však dohoda a politický souhlas mezi dotyčnými zeměmi.“

Neenergetické technologie

MAAE v uplynulých měsících dokázala rychle reagovat na vypuknutí viru Zika v Latinské Americe a Karibiku. „Poskytujeme zasaženým zemím přenosné vybavení, které umožňuje rychlou detekci viru Zika, a zároveň školíme místní partnery v tom, jak tato zařízení používat.“

Yukiya Amano dodal, že „Agentura zároveň pomáhá zemím v Latinské Americe, které využívají sterilizační techniky proti komárům Aedes. Tento druh komára dokáže přenášet virus Zika a další patogeny.“ MAAE dopravila do Brazílie přenosný zdroj gama záření, který umí sterilizovat samečky komárů v nejvíce zasažených oblastech.

Princip sterilizace komárů dle MAAE
Sterilizace komárů dle MAAE

Ve svém projevu se Amano zmínil i o laboratořích MAAE v Seibersdorfu poblíž Vídně. Podle něj hrají důležitou roli ve výzkumu jaderných technologií pro rozvoj členských států. Nicméně také dodal, že laboratoře potřebují naléhavou obnovu zařízení. „Bez úplné rekonstrukce laboratoří jsou naše možnosti reagovat na žádosti o pomoc členských států, například v případě řešení epidemie viru Zika, významně limitovány.“

Poznamenal, že pro financování modernizace laboratoří jsou důležité hlavně mimorozpočtové zdroje MAAE (okolo 6,5 miliónů euro) a zároveň vyzval členské státy, aby se zapojily do jejich obnovy.

Zdroj fotografií: IAEA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se