Globální výkon jaderných zdrojů loni vzrostl nejvíce za posledních 25 let

Kapacita výroby elektřiny z jádra loni celosvětově stoupla o 10,2 gigawattu, což byl nejvyšší růst za posledních 25 let. Přispěla k tomu hlavně výstavba nových elektráren v Číně, řekl dnes výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

„Nikdy jsme nezaznamenali takový nárůst další jaderné kapacity, zejména díky Číně, Jižní Koreji a Rusku,“ prohlásil Birol na jaderné konferenci v Paříži. „Ukazuje se, že díky správným opatřením se jaderná kapacita může zvýšit,“ citovala jej agentura Reuters.

Světový jaderný svaz loni v září odhadl, že v příštích 20 letech by kapacita výroby elektřiny z jádra mohla po celém světě vzrůst o více než 45 procent. Mnoho zemí plánuje výstavbu nových jaderných elektráren v rámci snah zajistit si dostatek elektřiny a snížit emise skleníkových plynů. Podle odhadu svazu se do roku 2035 zvýší kapacita jaderných elektráren na 552 gigawattů (GWe) z tehdejších 379 GWe.

Čínská jaderná společnost CGN Power nedávno uvedla, že celkový výkon jaderné energetiky v Číně by měl do roku 2030 stoupnout na 120 až 150 gigawattů, což je čtyř a pětinásobek současného stavu. Znamenalo by to, že Čína musí postavit osm až deset jaderných bloků ročně. Jádro se na výrobě elektrické energie v Číně v současné době podílí méně než dvěma procenty, Peking ale plánuje tento podíl výrazně zvýšit.

EPR Flamanville

Výstavba jaderné elektrárny Flamanville. Zdroj: Pierre-Alain Dorange

IEA považuje jadernou energetiku za důležitý prvek při omezování emisí skleníkových plynů. Elektřina z jádra je podle ní jedním z největších zdrojů energie s nízkými emisemi uhlíku, v průměru jedna jaderná elektrárna vyrobí tolik elektřiny jako 4000 větrných turbin.

V Evropě je však od jaderného neštěstí v japonské elektrárně Fukušima z roku 2011 výroba elektřiny z jádra politicky kontroverzním tématem. Po tomto neštěstí například Německo oznámilo, že do roku 2022 zavře všechny své jaderné elektrárny. Snahy Finska a Francie o výstavbu nových reaktorů za využití nejnovější technologie se potýkají s velkým zpožděním a nadměrnými náklady. Za velmi kontroverzní je považován také plán Británie postavit jadernou elektrárnu s francouzským reaktorem.

Zdroj úvodní fotografie: Andy Rudorfer

Autor:15 odpovědí na Globální výkon jaderných zdrojů loni vzrostl nejvíce za posledních 25 let

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Bylo by fajn, kdyby se aspoň část těch smělých snů do roku 2035 splnila. Ale je třeba zmínit, že bylo sice dostavěno 10 reaktorů, ale stavět se začalo 5.
  A do roku 2035 bude velká část současných reaktorů na/za hranicí svojí životnosti.

  • Lukáš Brandejs napsal:

   Tak podle americké obdoby našeho ÚJB solidně udržovaná a průběžně modernizovaná JE II. generace může sloužit i 80 let, ne tedy 30-50, jak se původně plánovalo. Takže šance, že se překročí rok 2035 tady je. A že se země (mnohdy dost zoufale) snaží maximálně prodlužovat životnost stávajících bloků, když už se nestaví nové, to je taky fakt. Ruku v ruce s modernizacemi dochází navíc i ke zvyšování výkonu. Např. Švédové sice 4 bloky odstavili, ale výkon zbývajících navýšili natolik, že de facto spustili jeden nový blok. Dukovany mají 280MWe navíc, Temelín cca 200 Mwe. Tedy aniž by se musel spustit nový reaktor, má také ČR zhruba jeden VVER 440 navíc. Čína, Indie, Korea, Turecko – tam všude se staví či stavět bude, část bloků nepochybně znovuspustí Japonsko…. Není to nereálné, to vše by mělo bez problémů nahradit staré odstavované bloky, ba právě i navýšit celkový instalovaný výkon.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Spíše věřím, že se bude stavět 70 – 100 GW ročně ve fotovoltaice a 70 – 100 GW ročně ve větrných elektrárnách. Kde? Všude.

    • Lukáš Brandejs napsal:

     S odhadem nepolemizuji, je to pravděpodobné – rozvoj OZE v žádném případě nepopírám. Ale všude to taky nejde, že? 🙂

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      A kde to nejde? Existuje nějaká země, kde neteče voda, nefouká vítr, nesvítí Slunce a nic neroste?

     • Lukáš Brandejs napsal:

      Achjo – zase demagogie. Prostě třeba u nás nepostavíte větrníky zdaleka v takovém výkonu, jako např. offshore elektrárny v Severním moři, na Orknejích je asi přece jen jiná intenzita slunečního záření, než třeba na jihu Španělska atd. atp….
      Tedy upřesňuji – lze je stavět skoro všude, máte pravdu, ale zdaleka ne všude jsou schopny efektivní výroby, takže je tam příčetný člověk nepostaví. Je to lepší?

     • Milan Vaněček napsal:

      Slunce u nás svítí zhruba jako v Německu, slunce nám dá dostatek energie abychom vypěstovali obilí a další pro naši soběstačnou obživu a to využití sluneční energie je pod 1%,
      střechy bez fotovoltaiky u nás=pole nechané ležet ladem (a FV využije cca 15% sluneční energie, brzy to bude cca 25 i více….
      A kapacita větru u nás=výroba JE Dukovany

 2. energetik napsal:

  Zajímal by mne ten Čínský jaderný palivový cyklus. Řeka to sice splaví a do moře toho vleze dost, ale doufám že mají více rozumu než naši obchodní „přátelé“ z Ruska.

 3. Pavel napsal:

  Jsem velký příznivce JE v Asii. Je to tusim dál od Prahy než cernobyl 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *