Írán započal s výstavbou druhého bloku jaderné elektrárny Búšehr

V tomto týdnu byly oficiálně zahájeny práce na stavbě druhého bloku íránské jaderné elektrárny Búšehr. Informoval o tom dodavatel technologie ruský Rosatom. Základní kameny pro stavbu druhého a třetího bloku této elektrárny byly položeny již v polovině minulého roku.

První zásadní krok pro stavbu dvou nových jaderných reaktorů byl učiněn již v listopadu roku 2014, kdy ruský AtomStroyExport uzavřel smlouvu na výstavbu s Íránskou společností pro rozvoj a využití jaderné energie.

Stavba elektrárny „na klíč“ bude realizována metodou EPC. Plánované dva reaktory VVER-1000 generace III+ o celkovém instalovaném výkonu 2100 MWe budou využívat nejmodernější technologie a měly by tak zajistit maximální jadernou bezpečnost.

V Búšehru již stojí jeden tlakovodní reaktor VVER-1000. Jedná se o jedinou jadernou elektrárnu v Íránu a ve své době první na Středním východě. Jeho stavba započala v roce 1975 Němci, stavba však byla z důvodu politických událostí konce 20. století přerušena. Dostavěna byla až v roce 2011 ve spolupráci s ruským Rosatomem.

Tento týden byla oficiálně započata výstavba. Ceremoniálu k této příležitosti se zúčastnili zástupci obou obchodních stran i íránské vlády. Společnost Rosatom zastupoval Suren Ambartsumyan, vedoucí výstavby.

„Proces výstavby prvního bloku elektrárny Búšehr pomohl vytvořit schopný tým ruských a íránských expertů, kteří jsou schopní poradit si s budoucími výzvami. Velký potenciál íránských specialistů bude využit při stavbě nových bloků,“ uvádí v tiskové zprávě Suren Ambartsumyan.

Stavba bloku 2 a 3 by měla být dokončena v roce 2024, respektive v roce 2026. Dle dřívějších vyjádření Rosatomu by celý projekt měl vyjít na 10 miliard dolarů.

zdroj úvodní fotografie:  wiki – stavba prvního bloku



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *