Jaderné elektrárny s pozitivním účinkem na zdraví? Ty kanadské vyrábí izotop pro léčbu rakoviny

Společnost Bruce Power umístila do svých jaderných reaktorů v Ontariu lékařský kobalt, díky čemuž nyní všechny 4 bloky Bruce B produkují kobalt s velmi specifickou aktivitou (HSA – High specific aktivity), který se celosvětově používá k léčbě mozkových nádorů.

HSA kobalt je používán jako alternativa k tradičním operacím mozku a radioterapii při léčbě nádorů na mozku. Specializovanou neinvazivní metodou gama nože, který využívá 200 mikroskopických radioaktivních gama paprsků lze cíleně likvidovat nádory nebo jiné prvky uvnitř lidského těla. Metoda minimalizuje poškození zdravé tkáně a ve srovnání s tradičními metodami snižuje v mnoha případech nežádoucí vedlejší účinky.

„HSA kobalt je v čele nových inovačních lékařských technologií a jsme hrdí, že v tomto systému moderní radiologie, která zachraňuje lidské životy, hrajeme tak významnou roli. Jako dlouholetí dodavatelé kobaltu-60 pomáháme udržovat již desítky let naše nemocnice bezpečné a nyní, s produkcí HSA kobaltu, máme ještě větší dopad na lidské zdraví po celém světě,“ uvedl Mike Rencheck, prezident a výkonný ředitel společnosti Bruce Power.

Bruce Power 8 vstoupil do plánované údržby 1. září a při té příležitosti byly do reaktoru umístěny kobaltové tyče.

Kanadské jaderné zařízení Bruce; Zdroj: Bruce Power

„Více než 10 000 kanadským dětem ve věku do 19 let byla v tomto desetiletí diagnostikována rakovina, přičemž dětské mozkové nádory nedávno svou nebezpečností překonaly v Severní Americe dosud nejnebezpečnější druh rakoviny, a to rakovinu krve (leukémii),“ řekl Rourke.

Program inspekce a údržby je součástí programu prodloužení životnosti Bruce Power, který by měl umožnit provoz tohoto zařízení až do roku 2064.

Jaderná elektrárna Bruce Nuclear se nachází v Kanadě na východním pobřeží jezera Huron poblíž Ontaria. Disponuje celkem 8 reaktory typu CANDU s instalovaným elektrickým výkonem 830 MW.6 odpovědí na Jaderné elektrárny s pozitivním účinkem na zdraví? Ty kanadské vyrábí izotop pro léčbu rakoviny

 1. Petr Poruban napsal:

  To by se asi spousta zelených divila, k čemu mohou být dobré jederné elektrárny.
  Pravděpodobně zachránily víc životů, než kolik měly obětí.
  Je potřeba rozvíjet všechny technologie. Nikdy nevíme, k čemu to může být jednou dobrý…

  • Samo2 napsal:

   To je podľa mňa takmer isté že jadro zachránilo viac ľudí než zabilo. No zelená teroristocká politická skupina si bude mlieť svoje a devastovať pkanétu v záujme jej „ochrany“.

  • karel horák napsal:

   Nukleární medicína, sterilizace nástrojů, ošetřování potravin, léčba nádorů a mnoho dalších se nebojím říci že ročně zahrání více životů, než kolik zemřelo lidí na následky jaderné energie.

 2. energetik napsal:

  Několik rakovin způsobí a několik málo pomůže „léčit“, na tom není nic zvláštního ani senzačního. Otrava metanolem který je ze skupiny alkoholů se také léčí etanolem což je také alkohol.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *