Jaderné elektrárny společnosti Exelon zažily rekordní rok

Flotila jaderných elektráren americké společnosti Exelon vyrobila v minulém roce rekordní množství energie. Prohlásil to výkonný ředitel společnosti Christopher Crane během zveřejňování výsledků hospodaření společnosti za 4. čtvrtletí a za celý minulý rok. Během prvního čtvrtletí letošního roku společnost zároveň začne získávat peníze z Illinoiského státního programu „Zero emmision credit“ (ZEC), neboť dvě její jaderné elektrárny Quad Cities a Clinton byly úspěšnými uchazeči o tuto podporu.

Společnost je majitelem 23 jaderných reaktorů v 5 jaderných elektrárnách. Společnost zároveň vlastní 43% podíl v jaderné elektrárně Salem v New Jersey, která se skládá ze dvou reaktorů. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku tato flotila 25 reaktorů vyrobila 47 528 GWh elektrické energie. V roce 2016 to přitom bylo „pouhých“ 44 834 GWh. V roce 2017 tedy jaderné elektrárny (při zanedbání JE Salem) dosáhly kapacitního faktoru 95,3 %, v roce 2016 dosáhl kapacitní faktor hodnoty 94,2 %. Ve čtvrtém čtvrtletí se snížil počet dnů plánovaných odstávek na výměnu paliva na 60 z loňských 71.

Dvě elektrárny začnou pobírat státní podporu

Americký stát Illinois na konci roku 2016 přijmul legislativu, která uznává podíl jaderné energie na výrobě tzv. „bez uhlíkové“ energie. Exelon zároveň uvedl, že 25. ledna 2018 Illinois Commerce Commision (ICC) zveřejnila, že jaderné elektárrny Clinton 1 a Quad Cities 1 a 2 zvítězily ve výběrovém řízení na získání podpory ZEC. Elektrárny jsou tak oprávněny získávat kompenzace za výrobu bez uhlíkové energie.

Kontrakty na získávání ZEC podpory jsou účinné od 26. ledna. Kromě výnosů ze ZEC vytvořených v prvním čtvrtletí letošního roku bude společnosti rovněž zpětně uznána podpora k 1. červnu 2017.

JE Oyster Creek bude uzavřena

Exelondále 2. února oznámil, že uzavře jadernou elektrárnu Oyster Creek na koci její současné provozní licence. Ta vyprší letos v říjnu. Společnost se se státem New Jersey již dříve dohodla na tom, že elektrárnu, která je v současnosti nejstarší provozovanou jadernou elektrárnu v USA, uzavře do konce roku 2019.

Exelon se ale po zvážení několika různých faktorů, včetně ekonomiky provozu, nakonec rozhodl elektrárnu uzavřít dříve. Kvůli tomuto rozhodnutí Exelon odhaduje vznik jednorázových výdajů na odpisy zásob a materiálu, mzdové výdaje a nutné stavební práce v rozmezí 25 až 35 milionu dolarů.

Zdroj úvodního obrázku: Ben Paulos3 odpovědí na Jaderné elektrárny společnosti Exelon zažily rekordní rok

 1. Milan Vaněček napsal:

  Stát Illinois s hlavním městem Chicago bylo místem, kde byla zrozena jaderná energetika a Argonne National Laboratory je jedna z předních světových jaderných laboratoří. Mám na to i osobní vzpomínky, bylo mi nabídnuto dělat tam PhD.
  Ale když se mám vyjádřit k článku zde, mám dvě otázky.
  1) proč mají američané tak vysoký koeficient využití jaderných rektorů, u nás jsme nikdy nedosáhli hodnot nad 0,9, pohybujeme se okolo 0,8, někdy i mnohem níže. Je to dáno typem našich (=sovětských, nyní ruských) reaktorů?
  2) proč Exelon vyžaduje státní podporu, když tak dobře funguje? Je to tím, že ekonomika provozu JE v USA (i starých dávno amortizovaných JE) je příliš drahá?

  • Petr napsal:

   Tak to u nás musíme mít i superhyper ruský typ dálnic.
   Prostě mají v těch jaderných oborech velmi drahé i dělníky, a pak tam nejlepší velké firmy v oboru nasazují jen manažery, kteří rutinní věci jako výměnu paliva dokáží organizovat skutečně optimálně, taky při 23 reaktorech to musí mít sériově zajeté.
   Státní podporu pro udržení se v tržní konkurenci rozumně požaduje každý na stejném trhu s vysoce dotovanými soláry a větrníky, pokud taky splňuje hlavní ideologický požadavek, pod kterým se ty dotace tak moc rozmohly, sice „bezuhlíkový“ provoz.

  • JM napsal:

   Ono to možná taky bude tím, že v USA je úplně běžné mít delší palivové kampaně. U nás je délka kampaně 12 měsíců, ale tam může být 18 nebo i 24. Takže kvůli výměně paliva nemají odstávku každý rok, ale třeba jen jednou za rok a půl. Proto mají vyšší koeficient využití. Typem reaktorů to určitě není. Každá elektrárna má svoji strategii, jak měnit palivo. I reaktory VVER je možné provozovat v delších kampaních. Myslím, že elektrárna Rostov nebo Balakovo v Rusku plánují v nejbližší době přejít, nebo dokonce už i přešly na 18měsíční kampaně, ale nejsem si jistý. Každopádně nějaké plány tam jsou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *