Domů
Jaderné elektrárny
Jak pohřbít jaderný odpad? Do kobky za 4 miliardy dolarů
Jaderný odpad

Jak pohřbít jaderný odpad? Do kobky za 4 miliardy dolarů

Finsko se připravuje na dlouhodobé uložení 5500 tun vysoce radioaktivního odpadu do 26 mil podzemních chodeb na příštích 100 000 let. Francouzská tisková agentura AFP tuto událost nazvala „Nejdražším a světově nejtrvalejším pohřbem“. Finsko zásobuje přibližně třetinu své energetické spotřeby pomocí jaderné energie. Logicky tak musí být vzniklý jaderný odpad bezpečně uchován.

Většina zemí současnosti ukládá vlastní radioaktivní odpad v krátkodobých nadzemních úložištích. Finsko se stane první zemí, která vysoce aktivní jaderný odpad uloží natrvalo. Podzemní tunely jsou nazývány „Oncalo“, tedy dutina, a nachází se na ostrově Olkiluoto, kde je provozována i stejnojmenná jaderná elektrárna.

Podle časopisu Nature trvalo více než 30 let, než bylo zvoleno a odsouhlaseno finální místo úložiště. Oncalo získal konečný souhlas loni a očekává se, že první zavážka jaderného odpadu bude pohřbena v roce 2020.

Poslední zavážka by měla proběhnou zhruba o 100 let později, ve dvacátých letech příštího století. Poté budou tunely trvale zapečetěny. Po 100 000 letech se míra radiace sníží na dostatečně nízkou úroveň, kdy již jaderný odpad nebude představovat hrozbu.

Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.
Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.

Celý projekt je rozhodně obtížné naplánovat. Vždyť před 100 000 lety byla oblast dnešního Finska pokryta ledem a Evropou se potulovali neandrtálci. Aby se zabránilo úniku radioaktivního odpadu, bude zakonzervován do železných odlitků, které se umístí do měděných kontejnerů a nakonec do jílu. Výsledné „rakve“ budou pohřbeny 420 metrů hluboko v podzemních tunelech, které pak budou zaplněny jílem. Odborníci tvrdí, že jaderný odpad tak bude v bezpečí před působeném vody, ledu i pohybu hornin.

Celý projekt vyjde na 4 miliardy dolarů. A zatímco organizace Greenpeace a další ekologičtí aktivisté mají obavy o bezpečnost celého projektu, místní obyvatele strach necítí.

„Osobně se domnívám, že když je odpad umístěn hluboko pod zemí s dostatečnou péčí a odborností, je to lepší, než jej skladovat povrchově kdekoliv na světě,“ řekl jeden z místních farmářů v rozhovoru pro AFP.

Uvidíme jakou cestou se vydají ostatní státy využívající jadernou energii. Jednou z možností by mohlo být uložení odpadu v australském vnitrozemí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Meli
13. duben 2018, 14:37

za 4 miliardy si ho nechám zakopat před okna :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se