Japonsko pokračuje ve spouštění jaderných elektráren.

Japonsko schválilo plány na vyřazení pěti jaderných elektráren

Japonský Jaderný regulační úřad oficiálně schválil plány na vyřazení 5 jaderných elektráren, které byly odstaveny v dubnu roku 2015. Součástí plánu je také přesný harmonogram prací. Jde o první rozhodnutí o vyřazení od zpřísnění bezpečnostních podmínek v návaznosti na nehodu v JE Fukušima Daichi.

Ve středu tohoto týdne schválil japonský Jaderný regulační úřad vyřazení 5 starších japonských jaderných elektráren. Jedná se o první a druhý blok JE Mihana provozovatele Kansai Electric Power, první blok elektrárny Tsuruga společnosti Japan Atomic Power a první bloky elektrárny Shimane a Genkai společnosti Chugoku Electric Power, respektive Kyushu Electric Power.

Všichni provozovatelé požádaly o vyřazení ze stejného důvodu. Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima Daichi v roce 2011 byla v Japonsku zavedena zpřísněná bezpečnostní opatření pro jaderné zdroje. Jedním z nich bylo nařízení zakazující provoz elektráren starších 40 let. Jaderný regulační úřad však může prodloužit licenci k provozování zdroje až o 20 let na základě zvýšení zabezpečení a kontrolních testů.

Obavy o ekonomickou rentabilitu provozu

Pět jmenovaných elektráren ohlásilo záměr začít s vyřazováním v průběhu března roku 2015. Plánované náklady spojené se zpřísněnými bezpečnostními opatřeními, které jsou nutnou podmínkou provozu, by totiž měly za následek ohrožení ekonomické rentability provozu. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto o tom, že elektrárny již nebudou uvedeny do provozu.

Vyřazování elektráren, tedy finální odstavení, dekontaminace a demontáž je odhadováno na 30 let. Během té doby je nutné také určit místa, kde bude vzniklý radioaktivní odpad uložen.

V březnu roku 2016 požádala společnost Shikoku Electric Power Company o možnost provést vyřazení prvního bloku jaderné elektrárny Ikata. Jaderný regulační úřad v tomto případě však ještě nevydal rozhodnutí.

zdroj úvodní fotografie: The Japan TimesNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *