Japonsko zahájilo demontáž jaderné elektrárny Hamaoka, potrvá 20 let

Japonský úřad pro jadernou bezpečnost povolil společnosti Chubu Electric Power Company zahájit demontáž prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Hamaoka. Vyřazování těchto dvou bloků by mělo probíhat až do roku 2036.

Vyřazování obou bloků probíhá již od roku 2009, kdy byl provozovatelem, společností Chubu Electric Power Company, předložen Ministerstvu hospodářství, obchodu a průmyslu plán na vyřazování. To je rozděleno do 4 etap; první zahrnuje přípravu plánů na vyřazování, v druhé etapě budou rozebrána a odebrána zařízení kolem reaktoru. Samotný reaktor bude demontován ve třetí fázi projektu. Nakonec budou obě zbylé budovy zbořeny.

Poté co byla v březnu minulého roku dokončena první fáze vyřazování, bylo nyní Chubu Electric Power Company uděleno povolení, aby pokračovala s druhou etapou. Během ní budou demontovány všechny součásti elektrárny vyjma reaktoru; parovody, hlavní kondenzátor a turbíny. Dále bude probíhat dekontaminace tlakové nádoby reaktoru. Tato fáze by měla pokračovat až do roku 2022.

„Pokusíme se co nejvíce demontovaných částí zařízení opětovně použít. Radioaktivní odpad bude bezpečně uložen v budovách Hamaoka 1 a 2 až do té doby, než určíme metodu jeho likvidace,“ plánuje provozovatel Chubu Electric Power Company.

Hamaoka 1 a 2 byly připojeny do elektrizační sítě v roce 1974, respektive v roce 1978. Oba bloky o instalovaných výkonech 540 a 840 MW pracovaly až do konce ledna 2009, kdy byly odstaveny. Jejich další provoz by totiž vyžadoval investici na zvýšení odolnosti proti zemětřesení, která by se provozovateli nevyplatila. Zbylé tři bloky této elektrárny jsou momentálně také mimo provoz, od Fukušimské nehody v roce 2011 je zvyšována jejich odolnost proti zemětřesení a vlnám tsunami.

Zdroj úvodní fotografie: Yasunobu HIRAOKA2 odpovědí na Japonsko zahájilo demontáž jaderné elektrárny Hamaoka, potrvá 20 let

  1. Josef napsal:

    Můžete dát odkaz na literaturu, nebo objasnit, jakým způsobem se likviduje samotný reaktor? ten nejspíš opětovně nebude využít, zrecyklovat to asi také není jak. bude jako někde uložen, nebo existují postupy jak to rozebrat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *