Japonsko: Žaloba proti provozu 3. bloku elektrárny Ikata byla zamítnuta

Krajský soud v japonské Hirošimě včera zamítl petici několika občanů žádající dočasné pozastavení činnosti 3. bloku jaderné elektrárny Ikata. Před několika dny jiný japonský soud zrušil soudní zákaz na provoz 3. a 4. bloku elektrárny Takahama.

Čtyři občané z města Macujama a Hirošima podali 11. března minulého roku žalobu ke krajskému soudu na pozastavení provozu 3. bloku elektrárny Ikata. Učinili tak symbolicky pět let po havárii v elektrárně Fukušima Daichi. Provozovatel elektrárny, společnost Shikoku Electric Power Company, dle žalující strany při uvažování bezpečnostních rizik podhodnotil skutečné nebezpečí, které pro elektrárnu skýtá zemětřesení.

Společnost Shikoku se hájila tím, že elektrárna využila všech dostupných technologií, aby byla schopna čelit nejsilnějším zemětřesením, která by mohla v dané lokalitě udeřit. Dále byla také přijata opatření vycházející ze zkušeností po havárii ve Fukušimě.

Krajský soud včera rozhodl, že společnost Shikoku provedla všechny své modelace možných nebezpečí spojených se zemětřesením správně. Dále bylo také potvrzeno rozhodnutí Úřadu pro jadernou bezpečnost, který dříve znovu spuštění elektrárny schválil.

Elektrárna Ikata

3. jaderný blok elektrárny Ikata byl odstaven z provozu v rámci pravidelné odstávky v dubnu roku 2011. Japonský Úřad pro jadernou bezpečnost schválil jeho znovu zprovoznění až v dubnu 2016. Samotný restart elektrárny započal 12. srpna téhož roku. Od 7. září je tento tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 826 MWe v komerčním provozu.

Soud v Osace v těchto dnech rozhodl o zrušení soudního zákazu provozu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Takahama. Jejich provoz byl exekutivně pozastaven v březnu minulého roku, jen několik měsíců po znovu zprovoznění.

Ze 49 japonských jaderných elektráren jsou aktuálně v provozu dvě; Sendai 1 a Ikata 3. Celkem 5 elektráren již splnilo prověrky nových bezpečnostních opatření. 19 elektráren žádá o povolení o znovu obnovení provozu.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA ImagebankNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *