V Japonsku byl restartován další jaderný reaktor

Na třetím bloku jaderné elektrárny Oi, která se nachází v japonské prefektuře Fukui, bylo ve čtvrtek dosaženo kritikality. Oznámil to provozovatel elektrárny Kansai Electric Power Company (KEPC). Reaktor, který je v pořadí šestým reaktorem, jenž byl po splnění revidovaných bezpečnostních předpisů restartován, má opět zahájit komerční provoz začátkem příštího měsíce.

Po uzavření všech japonských jaderných elektráren z důvodu havárie na jaderné elektrárně Fukushima obdržely v srpnu 2012 dva bloky JE Oi – blok číslo 3 a 4 – povolení obnovit provoz. O rok později, v srpnu 2013, byly oba tlakovodní reaktory odstaveny z důvodu inspekcí prováděných japonským Úřadem pro jadernou regulaci (NRA).

V květnu minulého roku NRA oznámila, že oba bloky splňují nové bezpečnostní předpisy stanovené v červenci 2013. Restart obou bloků povolil guvernér prefektury Fukui v listopadu.

Zavážení 193 palivových tyčí do bloku číslo 3 začalo 9. února, tento proces byl dokončen 13. února. K restartu reaktoru došlo ve středu v 17:00 místního času, reaktor dosáhl kritikality ve čtvrtek ve 3 hodiny ráno.

„Začátkem dubna, po dokončení komplexní inspekce provedené NRA, elektrárna obnoví provoz v plném rozsahu.“z prohlášení KEPC z 13. března

Čtvrtý blok má být restartován přibližně v polovině května

KEPC již dříve oznámila, že palivo do bloku číslo 4 plánuje zavézt v polovině dubna, k samotnému spuštění reaktoru má dojít v polovině května. Komerční provoz má pak začít začátkem června.

V prosinci KEPC oznámila, že nebude usilovat o povolení k restartu bloků 1 a 2 JE Oi. Tyto rektory, které byly zprovozněny v roce 1979, jsou v odstávce od roku 2011. 1. března KEPC oznámila, že zažádala japonské Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu o povolení vyřadit tyto bloky z provozu.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank3 odpovědí na V Japonsku byl restartován další jaderný reaktor

 1. Milan Vaněček napsal:

  Jsem zvědav na jakém čísle se ustálí počet znovuspuštěných jaderných reaktorů v Japonsku. Zatím je to, po 7 letech, jen 6 reaktorů z 54. Vše ostatní již 7 let stojí, prodělává peníze a stejně se jich nadpoloviční počet nespustí a budou čekat na nákladnou likvidaci.
  Spočítal někdo v Japonsku jak se zemi celkově nevyplatila jaderná energetika? Zatím je to asi těžké, stále nejsou jasné všechny ztráty s odstraňováním fukušimské havarie.

  • Petr napsal:

   Pokud se jich minimálně polovina znovu nespustí, tak logicky budou následovat bankroty, a náklady na vyřazování spadnou na stát a ty nekonečné odvolávače.
   Ale podle mě to teď po nově zvolené nacionalistické vládě v Japonsku půjde s uváděním zpět do provozu už daleko rychleji.
   Všechny jaderky do kterých od roku 2014 investovali na ty nové předpisy, nakonec rozjedou, a hlavní blokací jsou už jen ty zdržující soudy, vyvolané aktivisty v nejvyších patrech podplacenými globálními plynaři.

 2. KarelK napsal:

  Drobný námět na úpravu – myslím, že je vhodnější používat zavedený pojem „kritický stav“ (dosažení kritického stavu). Není „kritikalita“ zbytečný anglisicmus? Koukám, že u této zprávy to jednotlivá média navzájem přebírají…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *