Domů
Elektrárny ve světě
K dosažení klimatických cílů je zapotřebí rychlejší expanze jádra
Jaderná elektrárna Takahama (Zdroj: Kansai)
Zdroj: Kansai Electric Power Co.

K dosažení klimatických cílů je zapotřebí rychlejší expanze jádra

Podle zprávy Světové jaderné asociace, vydané v úterý, se i přes komplikovanou situaci na trzích s energiemi globálnímu jadernému průmyslu podařilo dosáhnout skvělých provozních výsledků a zlepšení v oblasti doby potřebné pro výstavbu nových reaktorů. Podle zveřejněné zprávy bude pro splnění světových klimatických cílů zapotřebí urychlit stavbu nových reaktorů.

Asociace ve své zprávě uvádí, že v minulém roce bylo uvedeno do provozu 10 nových reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 9 875 MW. Zároveň byl však provoz ukončen v 7 reaktorech s celkovým instalovaným výkonem 3 934 MW. Ke konci roku tak bylo na světě v provozu 439 reaktorů. Jaderné elektrárny vyrobily minulý rok přibližně 2 441 TWh, což odpovídá zhruba 10 % celkové světové výroby elektřiny.

„Jaderné elektrárny znovu patřily mezi ty nejlépe pracující elektrárny. Světová flotila jaderných reaktorů pravidelně pracuje dle svých technických možností.“ – ze zprávy asociace

Asociace dále poznamenala, že při zanedbání japonských reaktorů, bylo průměrné vytížení reaktorů zhruba 81,7 %. Průměrné vytížení jaderných reaktorů se nad hranicí 80 % pohybuje už od začátku století.

„Období od roku 2011 bylo pro jaderné elektrárny jedno z nejnáročnějších v historii. I tak se však vyhlídky do budoucnosti zdají být světlejší než doposud. Důvodem je restart japonských elektráren, široká škála nových technologií (zvláště malých modulárních reaktorů) ve vývoji, začátek několika velkých stavebních projektů a rostoucí podpora veřejnosti  v mnoha západních zemích.“

Dle asociace budou klíčovými faktory pro další rozvoj jaderné energetiky směřování politiky a podmínky na trhu s energiemi.

Ve výstavbě je 66 reaktorů, polovina v Asii

Koncem roku bylo ve výstavbě 66 reaktorů, polovina z tohoto počtu se nachází ve východní Asii, zvláště v Číně. Dalších 158 reaktorů bylo plánovaných. Dle Asociace bylo minulý rok uvedeno do provozu nejvíce reaktorů za posledních 25 let.

Studie ale zároveň varuje, že i když je počet nových reaktorů rekordní, v případě že svět chce skutečně splnit své klimatické cíle, stále jich není dostatek.

„Množství nově připojených reaktorů se bude muset zásadně zvýšit. Reaktory pak budou schopné podporovat ekonomický růst, mírnit energetickou chudobu a zároveň poskytnout dostatek čisté energie pro splnění klimatických cílů.“

Dle Asociace by pro splnění stanovených cílů na Pařížské konferenci bylo zapotřebí vybudovat do roku 2050 elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 1000 GW.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
25. červen 2016, 12:41

Ale vůbec ne. To bychom si ještě přihoršili ještě nebezpečnějšími emisemi a ještě navíc to obrovské množství odpadního tepla a elektrické energie navíc, které také skončí v tepelné energii. Bylo by to z bláta do louže.

„Jaderné elektrárny znovu patřily mezi ty nejlépe pracující elektrárny. Světová flotila jaderných reaktorů pravidelně pracuje dle svých technických možností.“

To jim ČEZ nenahlásil ty odstávky v Dukovanech kvůli podvodům v bezpečnostní dokumentaci svarů?

Josef
25. červen 2016, 22:42

Problém rozvoje jaderné energetiky je zejména to ,že JE se rozvíjí v Číně ,Rusku a Jižní Koreji v ostatních částech světa je rozvoj pomalý nebo nulový a probíhá odstavování elektráren. V budoucnu bude samozřejmě mnohem více JE než dnes , ale ty nové el budou povětšinou v Číně. Většina států OECD snad kromě nás a Slovenska vidí budoucnost výroby el. energie v zemním plynu a obnovitelných zdrojích některé státy , zejména USA si to mohou dovolit , ale většina států nikoli. Ceny energií dále porostou a povedou k odchodu části energeticky náročného průmyslu zejména z bývalých států EU do zahraničí což bude mít negativní dopad na HDP.

Jan Veselý
26. červen 2016, 23:28

Problém jaderné energetiky spočívá v tom, že nejsou konkurenceschopnou technologií. Jediným způsobem, jak se dají stavět, je systém centrálního plánování a energetických monopolů.

Proč by se měly stavět jaderné elektrárny, když jiné bezemisní zdroje lze stavět levněji, rychleji, s dodrženými rozpočty, lze je snadněji financovat, nepředstavují politické ani bezpečnostní riziko a nezůstává po nich nebezpečný odpad.

Lukáš Brandejs
27. červen 2016, 10:13

Váš názor je racionální, jen bych krom nás a Slovenska jednoznačně uvedl též Finsko. To jasně deklarovalo ukončení výroby z fosilních zdrojů a jejich náhradu kombinací JE a OZE. A jako snad jediná země v Evropě k tomu opravdu cíleně směřuje. A pokud jde o to, v jakém stadiu je příprava nových bloků u nás, pak bych se nebál uvést také Británii, Maďarsko, Rumunsko. Tyto země také deklarují podporu nové výstavbě a taky ještě ani nekoply do země. Tedy stejně jako ČR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se