Kalifornská Komise pro veřejnou službu (CPUC) ve čtvrtek schválila žádost společnosti Pacific Gas & Electric (PG&E) o uzavření jaderné elektrárny Diablo Canyon do roku 2025. JE Diablo Canyon se skládá ze dvou tlakovodních reaktorů a je jedinou jadernou elektrárnou ve státě.

Žádost o vyřazení JE Diablo Canyon na konci současných provozních licencí podala PG&E 11. srpna 2016. V současnosti mají blok 1 a 2 licenci na provoz do roku 2024 a 2025. Pětičlenná komise ve čtvrtek jednomyslně schválila revidovanou verzi společného návrhu na uzavření elektrárny, kterou předložila společnost PG&E společně s odborovými a environmentálními organizacemi.

CPUC dále pověřila PG&E aby zajistila 241,2 milionů dolarů na náklady spojené s vyřazením elektrárny. Z toho má jít přes 211,3 milionů dolarů na udržení pracovníků do doby, než bude elektrárna vyřazena, 11,3 milionů dolarů na rekvalifikaci pracovníků a zbylých 18,6 milionů dolarů na výdaje vzniklé při obnově licencí.

Komise zároveň neschválila návrh PG&E na pořízení zdrojů pro zajištění náhrady za chybějící výkon jaderné elektrárny. Důvodem pro to bylo rozhodnutí, že takovýto návrh by měl být řešen v rámci samostatného plánovacího řízení o politice a programech energetických zakázek. Komise dále zamítla žádost o 85 milionů dolarů na program zmírnění dopadů uzavření na komunitu.

„Diablo Canyon byla zdrojem spolehlivé a čisté energie a také práce v Saint Louis Obispo po mnoho let. Provoz elektrárny ale není nadále ekonomický a vlastník elektrárny PG&E podal žádost o její uzavření. Pečlivě jsme zkoumali všechny argumenty a Komise souhlasí s tím, že nadešel (její) čas. Stanovili jsme spravedlivou a rozumnou cestu k nahrazení elektrárny čistými zdroji, a také programy pro udržení zkušených pracovníků po dobu příštích sedmi let. “ – předseda komise Michael Picker

Milník v plánování čisté energetiky v Kalifornii

Provozovatel elektrárny Diablo Canyon dodal, že si cení důkladného posouzení tohoto komplexního problému ze strany Komise a jejího schválení některých prvků.

„Přestože jsme zklamaní, že Komise neschválila programy na plné zachování pracovníků, na zmírnění dopadů vyřazení elektrárny na místní komunitu a programy na zvýšení energetické účinnosti, oceňujeme, že CPUC podnikla krok vpřed a zvýšila objem financí na udržení pracovníků nad rámec původně navrženého rozhodnutí.“ – z prohlášení PG&E

Diablo Canyon ročně vyrobí přibližně 18 000 GWh

Jaderná elektrárna Diablo Canyon se skládá ze dvou tlakovodních reaktorů dodaných americkou společností Westinghouse. Blok číslo jedna vstoupil do komerčního provozu v roce 1985, druhý blok elektrárny vstoupil do komerčního provozu o rok později.

Celkový instalovaný výkon obou reaktorů činí 2 256 MWe. Po předčasném uzavření bloků 2 a 3 JE San Onofre v roce 2013 se jedná o poslední jadernou elektrárnu v Kalifornii.

Zdroj úvodního obrázku: Tracey Adams

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *