Shin Kori 3 a 4; Zdroj: KHNP

Korea bojuje s vlnou veder zvýšením výroby z jádra

Společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) se rozhodla ve druhém a třetím srpnovém týdnu opět spustit jaderné bloky Hanbit 3 a Hanul 2, aby pokryly rostoucí spotřebu elektrické energie způsobenou pokračující vlnou letních veder, oznámil to v pondělí korejský tisk Korea JoongAng Daily. Oba bloky jsou od druhého květnového týdne odstaveny kvůli údržbě a jejich opětovné spouštění se očekává do 12. srpna.

KHNP také uvedlo, že bude posunuta odstávka na blocích Hanbit 1 a Hanul 1, která měla být zahájena 18., respektive 29. srpna. Na 4. bloku JE Hanul byly dokončeny pravidelné údržbové práce minulý týden a maximálního elektrického výkonu dosáhl blok toto úterý.

Jaderná elektrárna Hanbit; Zdroj: Korea Yonggwang NPP

Podle zpráv z tisku KHNP předpokládá, že díky změnám v harmonogramu odstávek bude těchto 5 reaktorových bloků schopno dodat navíc 5 GW. Vláda odhaduje, že špičkové zatížení může tento týden dosáhnout až 88,3 GW.

„Vzhledem k tomu, že v posledních několika dnech pokračovala vlna veder, předpokládáme, že v tomto období dosáhne spotřeba rekordní úrovně,“ sdělil v pondělí jihokorejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky Paik Un-gyu. „Zajištění stabilních dodávek elektřiny je možné, pokud zabezpečíme dostatek elektrických zdrojů pro pokrytí plánované spotřeby a navíc si udržíme k dispozici nouzové zdroje.“

Korejský odchod od jádra

Jižní Korea provozuje 24 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 22 205 MWe. Společně pokrývají přibližně 1/3 výroby elektrické energie země. V současnosti jsou dva nové jaderné reaktory ve výstavbě. Vláda se ale ve svém stanovisku zavázala zrušit nové jaderné programy a neprodlužovat délku provozu u stávajících reaktorů za hranici projektované životnosti. Z toho důvodu klesne do roku 2038 počet provozovaných reaktorů na 14.

KHNP minulý měsíc vláda oznámila, že 1. blok jaderné elektrárny Wolsong bude odstaven před vypršením své provozní licence v roce 2022 a že ruší své plány na výstavbu 4 nových jaderných reaktorů. Oba kroky jsou v souladu s vládní politikou odchodu od jaderné energetiky.

Zdroj úvodní fotografie: KHNP (JE Shin Kori 3,4)23 odpovědí na Korea bojuje s vlnou veder zvýšením výroby z jádra

 1. Milan Vaněček napsal:

  Kdyby měli víc fotovoltaiky na střechách tak by byli Korejci během veder bez problémů. Korea má jednoho výrobce FV panelů v top 10 a může jich mít mnohem více když peníze co dávali do jádra budou dávat do fotovoltaiky.
  Tam kde je letní spotřeba elektřiny větší než zimní není co řešit. Tam fotovoltaika zvítězí nejdříve, tyto země potáhnou cenu fotovoltaiky stále níže.

  • Ondra napsal:

   Že vás to ještě baví … sem ste to psal už tak 100x, tady už to všichni vědej. Napište radši mail na to jejich MPO třeba je to ještě nenapadlo.

   • Milan Vaněček napsal:

    Tisíckrát jsme u nás slyšeli jak je jádro nejlepší tak se to já snažím trochu vyvážit informacemi o fotovoltaice, aby si lidi mohli udělat svůj vlastní úsudek.
    Tož tak.

    • Josef napsal:

     No a co v listopadu z čeho bez jádra budete vyrábět el. energii , čím se budou vytápět domy. Ani za 50 let nebude výhodné skladovat letní výrobu z FV panelů pro zimní spotřebu. Je třeba stabilní ekologický zdroj – kromě jádra my nic jiného nemáme. Všechny ostatní alternativy vedou ve výsledku k masivnímu dovozu plynu z Ruska nebo od Arabů – obojí je špatně pokud to tak necítíte vy 80% lidí to tak cítí.

     • Milan Vaněček napsal:

      Vytápět domy přímotopy to už tady bylo v souvislosti s „nevyhnutelnou“ stavbou Temelína.
      Pane Josef Vy asi nevíte že OZE není jen fotovoltaika (ano mezi jarní a podzimní rovnodenností bude dominující) ale i vítr, voda a biomasa.
      Svět nemůže mít 80-100% energie z jaderných elektráren,
      to je fantasmagorie, podívejte se na vývoj energetiky ve světě v tomto století, ale může mít 80-100% energie z OZE, v tomto století. A ohledně fůze jsem skeptický, resp. nejlepší je od nás vzdálená asi 8 světelných minut.

     • Carlos napsal:

      S klidem se Vám přizná že v momentě kdy vidím spojení stabilní ekologický… tak už čekám nějaký napůl vykonstruovaný důvod pro JE.

      Podívejte se na to takto, celých X měsíců nebude problém zajistit >80% z OZE, pokud se tedy podaří rozjet stavbu jedné jediné PVE o celkem zvláštních parametrech, bavili jsme se tu o ní před nějakou dobou. I jen stavba další PVE kdesi v Beskydech by dost značně pomohla. Navíc se musí třeba FVE postavit v takovém scénáři dost nad špičku spotřeby, což ale povede k tomu že se nám budou výrazněji objevovat i v nedobrých obdobích. Pokud, plácnu, bude třeba pro takový letní chod sítě asi 18GW, pak se nám i v době kdy budou produkovat jen 10% nominálního výkonu budou ukazovat jako 1.8GW, což je dost slušné číslo. Dále se do toho budu projevovat větrné elektrárny a situace třeba v Německu. Takže kolik bude pak ve finále, po započtení třeba i biomasy, kterou by bylo ale lépe pálit samostatně, a třeba odpadů třeba dodat energie z plynu?

      Dneska jsem pod jiný článek dával odkaz na tři texty jinde, jeden z nich se týkal ceny z VtE v SA, cca 20$/MWh, jiné tam byly +-30$, víte co to znamená? Že elektřina uložen do sytému s účinností 0,3 bude stát 60-90€ + malý poplatek jdoucí na vrub, říkejme tomu, tržních náležitostí. Pokud se tyto ceny začnou objevovat častěji a na více místech světa, tak E-fuels mohou hrát značnou roli dřív, než se vůbec postaví u nás další reaktor.

     • Josef napsal:

      Abych to tedy ještě rozvinul , pokud přijdou mrazy máme spotřebu taky 11GW a to se jen každá 12 budova vytápí el. energií ( tepelné čerpadlo nebo přímotop) a podíl ohřevu TUV elektřinou je také malý. VTE dají klidně několik dní jen 7MW , takže jsou o ničem jiné OZE na našem území nemáme. Všechno ostatní jsou jen zelené kecy a stavění vzdušných zámků. Za posledních 25 let se rozvinul vítr a FV panely – obojí pro nás není , protože stabilní vítr nemáme a v zimě slunce nesvítí. To ,že Indie , Brazílie a další státy asi budou jednou fungovat jen pomocí OZE o tom není sporu , ale my ne a pokud Ano, pak tu energii z OZE budeme dovážet. Krom toho je malý zázrak jak nízkou má ČR spotřebu a je jen málo států na světě , kteří nemají větší spotřebu než před 50 lety. Celé půl století už jedeme na úspory . Tohle nemůže trvat věčně ! Pokud bude životní úroveň lidí růst , dříve nebo později musí růst i spotřeba energie.

     • Milan Vaněček napsal:

      Pane Josef sledujte Bavorsko, to má velmi podobné podmínky pro slunce a vítr jako my. My navíc máme lepší možnosti pro velké přečerpávací elektrárny v (pod) krušnohoří.
      Toho se naši jaderníci bojí, že se v roce 2022 ukáže že Bavorsko se obejde bez JE za pomoci jejich slunce a větru.
      My při srovnatelných přírodních podmínkách budeme mít ještě navíc Temelín až do 2052 či 2062.
      Takže cesta je (resp bude v roce 2022) ukázána a podmínky máme mnohem výhodnější (u nás si veřejnost nepřeje zatím předčasné zavírání JE)
      Proto jaderná loby tlačí na urychlené rozhodnutí o stavbě nových JE i když neví co chce a od koho (jen část loby má jasno -navázat na naši bývalou spolupráci s RVHP).

 2. Martin Pácalt napsal:

  Pane Vaněčku, objevují se tady komentáře od zastánců jádra, kde je např. řečeno , že jádro patří do energetického mixu i v budoucích letech. Nezaznamenal jsem nic o superlativu, který uvádíte. FVT tady má mnohem více příznivců, můžete klidně ze svého úsilí ubrat. 🙂

  • Milan Vaněček napsal:

   Už ubírám, jen pro informaci jedna perlička. Jedna čínská firma z top 10 (LONGi) už vyrábi fotovoltaické panely pomocí pouze čisté energie (z vodních elektráren) a chytá se přejít na využívání pouze energie solární. Ale přiznávají že z počátku používali elektřinu především z uhelných elektráren.
   Tož tak, takový je vývoj.🌞

 3. Jan Veselý napsal:

  Trochu mě zarazila ta spotřeba, tak jsem se na to podíval trochu víc a musím říct, že to je pěkně rozežraná země, co se týče elektřiny. A jestli jim dělají takový bordel klimatizace během veder, tak je nejvyšší čas udělat něco se stavebními normami, aby se jim v létě budovy tolik nepřehřívaly.

  • Carlos napsal:

   Jo tohle jsem se taky snažil vysvětlit pár jaderným fanatikům ze zámoří, samozřejmě to nedopadlo a tvářili se že prostě snížit spotřebu energie nejde a kdesi cosi a že jediné co jim na to pomůže je propálení ještě více jaderné elektřiny a kdesi cosi. A pak se diví že je lidé nechtějí poslouchat a raději budou podporovat plyn a OZE.

   • Martin Pácalt napsal:

    To bych nazval Husákovský přístup. Nadrbat jaderky do 7 lokalit aniž by se řešila stránka spotřeby. Někdy mám pocit, že Evropa jediná ty úspory myslí vážně, asi proto, že má tak málo vlastních zdrojů.

  • Vladimír Wagner napsal:

   Pane Veselý, možná byste se měl trochu seznámit s tím, jaké jsou v těchto oblastech (podobné jsou i v části Japonska) klimatické podmínky. Současná vlna veder v Japonsku (není to poprvé) zabila řadu lidí. Problém je v Jižní Korei i Japonsku, že kromě vedra je i velmi vysoká vlhkost. Problém je, že tato vedra a vysoká vlhkost jsou i přes noc a v tom případě jim fotovoltaika moc nepomůže. Pokud mají vyrobit fotovoltaiku i s bateriemi, které by zajistily klimatizaci i přes tu noc, tak je na její výrobu potřeba velké množství elektřiny. Ona ta výroba elektroniky v Jižní Koreji i pro Evropu je jedním z důvodu Vámi zmiňované „rozežranosti“.

   • Jan Veselý napsal:

    Reagujete na špatného člověka. Já píšu o stavebních normách. Je sakra rozdíl jestli máte uchladit dobře izolovaný barák (není rozdíl mezi vypouštěním tepla ven a nepouštěním ho dovnitř) nebo odfláknutou konstrukci kudy protahuje nebo pitomě zkonstruovaná skleněná věc, která funguje jako skleník. A to nemluvím o kouzelných vlastnostech zařízení na odvlhčování vzduchu a průvanu.
    A proč není půl Koreje na dovolené u moře, když jim to vlhké a horké počasí trvá měsíc v roce?
    A chcete-li něco extrémního, tepelné čerpadlo se zemním kolektorem dokáže celkem hodně chladit jen za energii potřebnou na pohon oběhových čerpadel (desítky W). Už 2 m pod povrchem jsou maxima teplot okolo 15 °C.

   • Milan Vaněček napsal:

    Pan expert zase promluvil. Kdyby znal co umí sluníčko tak by věděl že i kdyź v Soulu je teď přes den okolo 35 C v noci teplota klesne o cca 9-10 stupňů. To je zákonitost všude na zeměkouli, po západu slunce teplota klesá, tedy stačí chladit méně a méně.
    Jinak v Korei se vyrábí solární panely i baterky, až jejich produkce poběží pár desítek let , jako tomu bylo u jaderných elektráren tak už pár jaderných elektráren bude zavřených a budou nahrazeny fotovoltaikou s akumulací.
    Co se týče té potřeby prý velkého množství energie na výrobu fotovoltaiky, přečtěte si to co jsem psal zde o trochu výše, pane Wagnere.
    Tož tak.

  • frank napsal:

   Vysloveně legrační hodnocení “ pěkná rozežranost“ , Rakousko Švýcarsko nebo Belgie mají přibližně stejnou rozežranost, Nový Zéland, Švédsko nebo Lucembursko mají spotřebu na obyvatele podstatně vyšší…
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_podle_spot%C5%99eby_elektrick%C3%A9_energie_na_obyvatele

   • Jan Veselý napsal:

    Rok 2008, dnes už to mají okolo 10 MWh/ob./rok, zatímco v Rakousku, Švýcarsku nebo Belgii spotřeba stagnovala nebo mírně klesala. Švédsko je země tmy a přímotopů a Lucembursko je země, která má přes den >2x více lidí než v noci.

    • Petr napsal:

     Zatímco Jižní Korea pouze docela nedůležitě vyrábí jako nejprůmyslovější země světa elektroniku pro třetinu planety.

     A proto taky jadernou navždy zůstane, jejich loutkový prezident má pouze za úkol dostat tamní jaderný průmysl na pár let do tísně, aby byli donuceni místní továrníci prodat levně co největší část bankéřským globalistům.
     Jenž ve svých tradičních zemích už přereformovali školství hlavně v technických oborech do takového stavu, že globálně exportovat jaderné elektrárny ze Západu je už ekonomicky na pár desetiletí totálně nereálné.

 4. Michal napsal:

  Ať už budem vyrabet elektrinu v cemkoli, biomasa je naproste ekologicke zvěrstvo, vetrniky a solary nejsou ekologictejsi nez uhelne elektrarny, a ani levnejsi, tak je hloupe si nicit prirodu zdroji, ktere navic funguji jen kdyz mate stesti na pocasi. V nemecku ani pordne nestihli odstavit jaderky a uz jim padaji vyslouzile vetrniky, kola konzumu se budou muset radne otacet aby porad nahrazovali rostouci horu vyslouzilych oze plnych toxickeho elektronickeho odpadu, to jsou nebezpecne emise o kterych se dost mlci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *