Korejská Energiewende proti vůli lidu, prezident potvrdil odstup od jádra

Prezident Jižní Koreji Moon Jae-in v neděli potvrdil, že země bude nadále pokračovat s odstavováním jaderných elektráren podle plánu. Nic na tom nezměnily ani výsledky průzkumu veřejného mínění, které hovořily ve prospěch pokračování dostavby dvou jaderných bloků.

Jižní Korea je jednou ze zemí s vysokým podílem jaderné energetiky na výrobě elektřiny. Celkem 24 jaderných reaktorů o výkonu kolem 22 GW pokrývá téměř třetinu výroby elektřiny v zemi. Přesto se jádro dostalo do nelibosti místních politiků a bude muset přenechat své místo jiným způsobům výroby elektrické energie.

Náhradu vidí Jižní Korea v kombinaci zemního plynu a obnovitelných zdrojích. Současně s tím prezident oznámil, že jakmile to bude z pohledu zabezpečení dodávek elektrické energie možné, bude odstaven reaktor Wolsong 1, který je druhým nejstarším jaderným reaktorem v zemi.

Elektrárna Wolsong 1 byla po dosažení 30 let odstavena, nicméně regulátor o několik let později povolil její provoz až do roku 2022.

Shin Kori 3 a 4; Zdroj: KHNP

Shin Kori 3 a 4; Zdroj: KHNP

Celkově se ale zdá, že pro veřejnost není jaderné energetika naprostý nepřítel. Z pátečního průzkumu totiž vyplývá, že 60 % obyvatelstva si přeje, aby se pokračovalo ve výstavbě dvou jaderných reaktorů, která byla v polovině tohoto roku zastavena.

„Zastavíme veškeré plány na stavbu nových jaderných elektráren, jak jsme již dříve avizovali. Jihokorejská vláda také navýší výrobu elektřiny ze zemního plynu a obnovitelných zdrojů takovým způsobem, aby tyto zdroje nahradily odstavené jaderné elektrárny.“
Jihokorejský prezident Moon Jae-in pro agenturu Reuters

Jižní Korea má aktuálně ve výstavbě dvě jaderné elektrárny, které by měly podle všeho být dokončeny v říjnu roku 2021 a roku následujícího. Nicméně již dříve společnost KHNP stavbu pozastavila právě v návaznosti na vládní politiku odstupu od jádra.

Společnost KHNP, která je odpovědná za stavbu nových reaktorů v Jižní Koreji, je zároveň jedním ze zájemců o stavbu jaderné elektrárny v České republice.3 odpovědí na Korejská Energiewende proti vůli lidu, prezident potvrdil odstup od jádra

  1. Petr napsal:

    Jsou jen dvě možnosti proč nový Korejský prezident nutí svou zemi masivně navyšovat dovoz zemního plynu, buď se nechal zkorumpovat anglosaskými dědici kolonialistů a otrokářů, co vlastní západní média a mají v Koreji vojenskou okupační základnu, kteří se rozhodli před 10 lety masivně investovat do zkapalňování plynu a jeho globálního transferu tankery, a teď je štvou nízké zisky, protože počítali s daleko vyšší cenou plynu, nebo daleko pravděpodobnější běžné vysvětlení, že chce začít pomáhat jako miliony dalších po celém světě Putinovi.

  2. Juraj Kopřiva napsal:

    Som zástancom jadrovej energetiky, ale tento článok je tendenčný, pretože spomína iba časť rozhodnutia komisie. Vyše 53 % členov komisie totiž podporilo vládnu politiku na postupné zníženie výroby jadrovej energie. Uvádzame to aj v článku: http://www.nuclear.sk/juzna-korea-obnovi-vystavbu-reaktorov-shin-kori-5-a-6/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *