Domů
Jaderné elektrárny
MAAE připouští provoz maďarské JE Pakš za hranicí původní životnosti
Strojovna JE Pakš; Zdroj: alstom.com

MAAE připouští provoz maďarské JE Pakš za hranicí původní životnosti

Tým expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) došel k závěru, že jaderná elektrárna Pakš zlepšuje svoji provozní bezpečnost dle udělených doporučení a předložených návrhů vzniklých na základě periodické kontroly MAAE z roku 2014. Zároveň však tým uvádí, že je stále na čem pracovat. OSART (Operational Safety Review Team) absolvoval dne 21. 10. 2016 pětidenní návaznou misi na této čtyřblokové jaderné elektrárně umístěné ve střední části Maďarska.

Pětičlenný tým odborníků z Belgie, České republiky, Slovenska a organizace MAAE pod vedením specialisty na jadernou bezpečnost pod MAAE tvrdí, že by elektrárna měla pokračovat ve svém úsilí a zlepšovat svou bezpečnost. Za těchto podmínek agentura doporučí další prodloužení provozu této elektrárny za hranice původní projektované životnosti.

Jaderná elektrárna Pakš
Jaderná elektrárna Pakš

Z předešlé mise uskutečněné v roce 2014 vyplynulo několik doporučení a návrhů, které byly na elektrárně Pakš realizovány.

Mezi tato splněná doporučení patří:

  • zlepšení kontroly a skladování vybavení a materiálů pro údržbu
  • zlepšení identifikace a hodnocení rizik systémů a komponent
  • lepší nakládání s chemikáliemi a ostatními látkami

Mezí návrh a doporučení, na kterých je nadále nutné pracovat, tým zařadil:

  • zlepšení chápání bezpečnosti jako nedílné součásti povinností zaměstnanců
  • zlepšení programu na správu a sdílení provozních zkušeností
  • zlepšení řízení a organizace dodavatelů

Tým seznámil vedení elektrárny s výstupy ze své kontrolní mise a spolu s maďarským státním úřadem pro jadernou bezpečnost bude dbát na jejich plnění. Závěrečná zpráva MAAE bude předložena maďarské vládě během následujících tří měsíců, prohlásil zástupce agentury sídlící ve Vídni.

Mise OSART slouží ke kontrole programů a aktivit pro zajištění provozní bezpečnosti. Nejedná se o regulační orgán, kterým je například u nás Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Úkolem misí je posoudit možnosti jaderných elektráren a navrhovat zlepšení pro jejich jednotlivé typy, především se zaměřením na její bezpečnostní status.

MAAE na svých internetových stránkách tvrdí, že mise OSART „se zaměřují na zvýšení provozní bezpečnosti, zajišťují objektivní posouzení bezpečnostních aspektů na základě standardů MAAE a v případě zjištění navrhují doporučení a zlepšení“. Návazné mise jsou „běžnou součástí“ programu OSART a jsou obvykle prováděny po dvou letech.

Výstavba jaderných bloků v Evropě
Infografika: Výstavba jaderných bloků v Evropě

Jaderná elektrárna Pakš momentálně disponuje čtyřmi tlakovodními rektory VVER-440 (tedy reaktory východní koncepce), které byly postaveny mezi roky 1982-1987. Podle mezivládní dohody z roku 2014 by na území elektrárny měl ruský dodavatel v následujících letech přistavět další dva jaderné blok typu VVER-1200. Na financování projektu se bude částkou 10 miliard euro z 80 % ceny projektu podílet ruský investor.

Attila Aszódi, vládní komisař, který má projekt Pakš 2 na starost, uvedl na konci září, že očekává vydání rozhodnutí Evropské komise o výstavbě dalších dvou bloků JE Pakš „během několika týdnů“. Evropská komise přezkoumává dvě záležitosti týkající se projektu Pakš 2. První z nich byl způsob zadávání veřejných zakázek na výstavbu bloků a druhou způsob financování provozu pomocí státní podpory. V současné době dosud Maďarsku nebylo rozhodnutí doručeno.

Zdroj úvodní fotografie: Alstom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se