Malé modulární reaktory (SMR) by se mohly stát zásadní technologií pro úsilí dekarbonizovat britskou energetiku. Vyplývá to ze zprávy britského think tanku Policy Exchange (PE) zveřejněné ve čtvrtek. Zpráva zároveň obsahuje doporučení, jak by vládní politika mohla položit základy pro vývoj a nasazování SMR.

Zpráva zdůrazňuje, že množství úkolů, kterým musí Spojené království při přechodu na nízkouhlíkovou energetiku čelit, je ohromné. Do roku 2030 má být 14 z 15 momentálně provozovaných jaderných reaktorů uzavřeno. Britská vláda zároveň rozhodla o vyřazení uhelných zdrojů do roku 2025. Dohromady tak dojde ke ztrátě přibližně 40 % „spolehlivého“ instalovaného výkonu. Další výzvou pro energetiku jsou dopady elektromobility. Úplná elektrifikace osobních vozidel by mohla podle odhadů National grid zvýšit spotřebu elektrické energie o více jak čtvrtinu.

„Dosáhnout dekarbonizace naší současné energetiky pomocí 100% obnovitelné energie by sice bylo možné, ale zbytečně nákladné a možná i neudržitelné.“ – ze zprávy Policy Exchange

Podle zprávy je problémem sluneční a větrné energie její intermitentní povaha. Zajištění spolehlivých dodávek elektřiny by totiž vyžadovalo velké množství málo využívaných záložních zdrojů výkonu. To by ale způsobilo velký nárůst nákladů odběratelům elektrické energie.

Podle PE je jasné, že při dosažení nízkouhlíkové energetiky by měla jaderná energie hrát klíčovou roli. V „západních liberalizovaných ekonomikách“ ale tradiční velké jaderné elektrárny neprospívají. Energetické společnosti naopak mají velké problémy s financováním nových jaderných projektů, jejichž cena může vystoupat až na 10 miliard liber. Zároveň dodavatelé jaderných reaktorů nemají v poslední době nejlepší pověst a potýkají se například s dlouhými průtahy při výstavbě a neschopností snížit náklady na výstavbu.

Řešením těchto problémů by mohly být právě SMR

Investiční náklady na pořízení jediného SMR by v porovnání s velkými reaktory byly mnohem nižší. Zvláště díky menším rozměrům a možnosti efektivnější výroby.

Britská vláda spustila v roce 2016 první fázi soutěže s cílem identifikace nejlepšího designu SMR pro Spojené království. Rozhodnutí o tom, jak pokračovat v další fázi, má padnout v blízkých měsících.

„Parametry, podle kterých by mělo být rozhodnuto o nejlepším designu SMR, by měly být jednoduchost designu, potenciál pro snížení nákladů a rychlost nasazení.“

Zpráva například navrhuje, aby vláda vybrala alespoň jeden z designů SMR generace III a pokračovala v dalším rozpracováním projektu tak, aby bylo umožněno nasazení tohoto designu SMR v příštím desetiletí. Zároveň by měl proběhnout rozsáhlý průzkum veřejného mínění obyvatel v okolí potenciálních lokalit pro výstavbu SMR. Vláda by měla také dále podporovat výzkum a vývoj SMR generace IV.

Zpráva zároveň navrhuje, aby vláda otevřela diskuzi s představiteli těžkého průmyslu o tom, jaké služby by pokročilé reaktory generace IV mohly dále poskytnout. SMR by například mohly hrát významnou roli při výrobě vodíku nebo při vytápění.

Zdroj úvodního obrázku: Oregon State University

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *