Mezinárodní organizace přislíbily zvýšit finanční pomoc černobylské elektrárně

Při příležitosti 30. výročí nehody 4. bloku jaderné elektrárny v Černobylu bylo na konferenci v Kyjevě přislíbeno zvýšení mezinárodní finanční pomoci na projekty spojené s odstraňováním následků této havárie. Celkově by do Fondu na jadernou bezpečnost (Nuclear Safety Account Fund) mělo přibýt 45 miliónů €.

V úterý se v Kyjevě sešli na schůzce, konané v den 30. výročí havárie, zástupci Evropské komise, G7 a Ukrajiny. Společně se dohodli, že přispějí 87,5 miliony € na vybudování úložiště jaderného odpadu z elektrárny. Uskupení G7 a Evropská komise přislíbily přispět 45 miliónů do Fondu na jadernou bezpečnost. Dalších 40 miliónů € věnuje na stavbu Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Zbylé peníze pochází z mezinárodních bilaterálních dohod.

Evropská unie přispěje na výstavbu uložiště 40 miliónů €, celkem tak na projekty spojené s odstraňováním následků největší jaderné havárie v historii, dle tiskové zprávy Evropské komise, vydala již 730 miliónů €.

„EU zůstává i nadálé největším dárcem finanční pomoci na odstranění následků tragédie, vyřazovaní ostatních bloků jaderné elektrárny a s tím spojenou ochranu životního prostředí,“ popsal roli Evropské unie Donald Tusk, předseda Evropské rady, v telefonním rozhovoru s Petrem Porošenkem, prezidentem Ukrajiny.

Úložiště vyhořelého paliva

Peníze přislíbené v tomto týdnu by měly být použity na výstavbu úložiště vyhořelého jaderného paliva. To by mělo sloužit k zpracování, sušení a uložení vyhořelého jaderného paliva ze zbylých třech bloků jaderné elektrárny. Bloky 1 a 2 byly odstaveny v 90. letech, 3. blok byl v provozu až do roku 2000. Palivo bude uloženo ve speciálních kontejnerech, umístěných v betonových modulech. Tento způsob zpracování by měl zajistit bezpečnou konzervaci vyhořelého paliva na 100 let. Předpokládané ukončení stavby toho úložiště je v roce 2017, jeho cena je odhadována na 400 miliónů €.

zdroj úvodní fotografie: Tim Porter2 odpovědí na Mezinárodní organizace přislíbily zvýšit finanční pomoc černobylské elektrárně

  1. Vladimír Wagner napsal:

    Podrobněji o tomto suchém meziskladu vyhořelého paliva i s fotografiemi a vysvětlením fungování zde: http://www.osel.cz/8816-cernobyl-tricet-let-pote.html

    • Milan Vaněček napsal:

      Na Černobylu (a na Fukušimě) je názorně vidět, že následky jaderných havarií se budou táhnout přes 100 let (a pak další desetiletí budou potřeba na uložení radioaktivního odpadu do trvalého úložiště)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *