Domů
Jaderné elektrárny
Nejstarší jihokorejský jaderný reaktor bude předčasně uzavřen
Wolsong NPP

Nejstarší jihokorejský jaderný reaktor bude předčasně uzavřen

Blok číslo 1 jaderné elektrárny Wolsong, který má licenci na provoz do roku 2022, bude odstaven před jejím vypršením. Prohlásila to v pátek společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP). Společnost zároveň zrušila plány na výstavbu čtyř nových reaktorů. Tento krok je v souladu s politikou jihokorejské vlády o postupném odklonu od jaderné energetiky.

Státem vlastněná společnost KHNP prohlásila, že představenstvo společnosti rozhodlo o předčasném ukončení provozu Wolsong 1 na pátečním setkání v Soulu. Společnost v prohlášení uvedla, že její rozhodnutí bylo založeno na „nejisté ekonomické životaschopnosti“ jejího dalšího provozu a nedávném nízkém provozním výkonu. KHNP prohlásila, že bude nyní usilovat o získání souhlasu k trvalému zastavení provozu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in byl jeden ze sedmi kandidátů prezidentských voleb, které se konaly v květnu minulého roku, který podpořil snahu o odklon Jižní Koreje od jaderné energie. Mun Če-in navíc minulý červen při příležitosti permanentního odstavení reaktoru Kohi 1 prohlásil, že plány na výstavbu nových reaktorů budou zrušeny, a provozovaným blokům nebudou prodlužovány jejich licence nad jejich navrhovanou životnost.

„V souladu se změnou vládní energetické politiky jsme několikrát posoudili provozní plány reaktorů v JE Wolsong, a dospěli jsme k závěru, že jejich další provoz dle zpřísněných bezpečnostních předpisů by nebyl ekonomický.“ – Chung Jae-hoon, výkonný ředitel KHNP

Wolsong 1 je nejstarším provozovaným blokem v Jižní Koreji

Wolsong 1 se po uzavření Kohi 1 stal nejstarším provozovaným jaderným reaktorem. Jedná se o jaderný reaktor CANDU 6. Reaktor byl v roce 2009 odstaven z důvodu rozšířené údržby, během které došlo například k výměně tlakového potrubí. Instalovaný výkon reaktoru byl také navýšen z 629 na 657 MWe. Provoz reaktoru opět nakrátko začal v roce 2011, v roce 2012 byl ale opět odstaven z důvodu vypršení provozní licence. Reaktor nakonec licenci na provoz do listopadu 2022 obdržel a byl opět spuštěn v červnu 2015.

Jižní Korea má v současnosti 24 provozovaných jaderných reaktorů. Celkový instalovaný výkon této flotily činí 22 505 MWe, společně vyrábějí přibližně třetinu elektřiny v zemi. Ve výstavbě jsou v současnosti dva reaktory. Jihokorejská vláda slíbila, že zruší plány na výstavbu dalších reaktorů a nebude stávajícím blokům prodlužovat licence na provoz s cílem snížit počet provozovaných reaktorů do roku 2038 na 14.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
17. červen 2018, 12:41

Vypadá to tak, že Jižní Korea to myslí s utlumením jaderné energetiky opravdu vážně. Jižní Korea která byla dříve orientovaná převážně na těžký průmysl. Nyní je už vidět že úspěšně přešla na moderní průmysl založený na moderní elektronice.

Jan Veselý
17. červen 2018, 14:28

Já nevím, nemám pro to žádný důkaz, ale mám z toho takový divný pocit. Jakoby korejské politické vedení vědělo něco důležitého, ale nechtělo s tím jít ven. Politici nějak podezřele moc ostře otočili kurz a energetické firmy se podezřele málo brání.

Mám-li ten "Fingerspitzenfühl" dotáhnout do logických závěrů, tak buď je to dobře maskovaná finanční katastrofa, nebo tutlaný technicko-bezpečnostní problém. Ale kdo ví? Třeba jen slyším trávu růst.

Carlos
17. červen 2018, 15:01

Pravda, něco nám tu dost smrdí, k tomu se nám něco děje kolem Severu, je to takové zvláštní mi přijde. Možná tu je něco většího než jenom jaderky, jejich odstavování a nestavění dalších.

Petr
18. červen 2018, 15:07

Ty vaše primitivní konspirační teorie :)

Ve skutečnosti prostě vydali globalisté obří částky do ovlivnění voleb k očekávanému zlomovému období konce éry předluženého západního kapitalismu.

Ve Francii a Jižní koreji drtivě vyhráli, v USA a Japonsku drtivě prohráli a v Německu to byla plichta.

A protože potřebují zase ty peníze na úplatky a ovlivňování médií dostat zpět, tak musí vytvořit nějaké obří vychýlení trhů, aby si nahrabali na spekulačních obchodech. A velmi ziskouvou operací je i vyvolání hysterie v průmyslových státech, aby dohnali do úzkých velkou část jejich pro výrobu klíčových elektráren nejsnadněji jaderných.

Takže to pak můžou za pár let co nejlevněji skoupit sami globalisté, a po změně globálního narativu na maximální soustředění se naopak na zajištěnou elektřinu a superziskové robotické továrny, vydělat násobky kapitálu vloženého do všech těch ideologických machinací.

Radek
17. červen 2018, 19:36

Jižní Korea už do budoucna více energie potřebovat nebude. Spíše naopak. Důvod razantně začne ubývat obyvatel. Např. v roce 2017 byla fertilita 1,05, prostě katastrofa pro budoucnost sociálního státu. Letošní rok dle Wiki bude ještě horší.

Births from January-March 2017 = Decrease 100,200

Births from January-March 2018 = Decrease 89,600

Jen pro představu v 70letech se rodilo přes 1mil korejců. Dnes jen 350 000 novorozenců.

Je jen otázka času kdy situace začne být vážná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se