Německé konsorcium zlepší ukrajinskou jadernou infrastrukturu

Konsorcium čtyř německých společností získalo kontrakt na zlepšení infrastruktury nakládání s jaderným odpadem, rehabilitaci kontaminovaných území a vyřazování jaderných elektráren na Ukrajině. Celý projekt si klade za cíl zvýšení jaderné bezpečnosti v regionu.

Konsorcium společností Brenk Systemplanung, DMT, Plejades and TÜV Nord EnSys získalo v tomto týdnu projekt, který je plánován na dva roky a jehož rozpočet byl stanoven na 1,5 miliónů €. Financován bude Evropskou unii, která se v rámci svého Instrumentu pro spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti (Instrument for Nuclear Safety Cooperation) snaží zvýšit jadernou bezpečnost nečlenských zemí.

Hlavními cílem projektu je pomoci ukrajinskému státnímu podniku Radon, který je zodpovědný za jadernou bezpečnost v zemi a spravuje úložiště jaderného odpadu. Do jeho zařízení by měl být nainstalován automatický integrovaný systém radiační ochrany. Dále je v plánu sanace úložišť jaderného odpadu, ve kterých je uložen materiál po černobylské nehodě a které se nachází mimo zakázanou zónu kolem elektrárny.

Společnosti plánují společně analyzovat stav až 50 úložišť jaderného odpadu a na základě svých zjištění poté navrhnout řešení nedostatků. Dle tiskové zprávy společnosti DMT budou všechny práce probíhat ve spolupráci se zástupci ukrajinské společnosti.

 Zajišťování jaderné bezpečnosti

Evropská unie spustila svůj program na zajišťování jaderné bezpečnosti v návaznosti na černobylskou nehodu v roce 1986. Zprvu byla podpora nabízena převážně Rusku a Ukrajině v rámci projektu TACIS (Technical Aid to the Commonwealth of Independent States). V roce 2007 došlo k rozšíření i na jiné země v rámci Instrumentu pro spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti (INSC). Rozpočet INSC pro období 2014 – 2020 je 225 miliónů €.

zdroj úvodní fotografie: Tim PorterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *