Jaderná elektrárna Tricastin

Odstávky francouzských JE se protahují, jejich výroba je letos nižší zatím o 5,6 TWh

Vynucené odstávky francouzských jaderných elektráren se protahují a jejich provozovateli, společnosti EDF, se tak vzdalují dříve stanovené cíle výroby elektřiny z jádra v roce 2017. Zatímco ještě v září před ohlášením neplánovaných odstávek EDF počítala s výrobou elektřiny z jádra v rozmezí 390 až 400 TWh, nyní začíná vypadat nereálně i dosažení spodní hranice aktuálního cíle, tedy 383 TWh.

EDF v tomto týdnu znovu uvedla do provozu 915MW jaderný blok Bugey 3 a 905MW blok Chinon 3. Celkově tedy prozatím obnovila výrobu v sedmi blocích, jejichž odstávka byla způsobena požadovanou prověrkou komponentů vyrobených v závodě Le Creusot, kterou si v září vyžádal jaderný regulátor ASN.

Kumulativní počet dní, o které se prodloužilo plánované obnovení výroby elektřiny v prvních šesti reaktorech, dosáhl podle zahraničního serveru Platts hodnoty 87. Dalších šest jaderných bloků bylo ve čtvrtek na hodnotě 155 dní.

Jediným blokem, který se vrátil do provozu před plánovaným termínem, je Nogent 1. Jeho provoz byl obnoven minulou neděli.

EDF tento týden uvedla, že žádný z nálezů prozatím nezpůsobil pochybnosti nad bezpečným provozem prověřovaných rektorů.

Výroba z jádra je letos nižší prozatím o 5,6 TWh

Prodlužování neplánovaných odstávek jaderných reaktorů má negativní dopad na plnění cíle pro výrobu elektřiny z francouzských jaderných elektráren v roce 2017. Zatímco původní cíl byl v rozmezí 390 až 400 TWh, nyní se jako nereálná jeví i spodní hranice nového intervalu, tedy hodnota 383 TWh.

Jak je patrné z grafů níže, výroba elektřiny z francouzských JE v prvních 11 měsících letošního roku dosáhla podle dat z energostatu 340,6 TWh elektřiny, což je o 5,6 TWh méně než za stejné období v loňském roce. Loni přitom francouzské JE vyrobily za celý rok 382,7 TWh.

Výroba elektřiny ve Francii v období leden až listopad 2016 Více na: Energostat

Výroba elektřiny ve Francii v období leden až listopad 2017 Více na: Energostat

Zdroj: Flickr jean-louis zimmermann

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *