Nad Hinkley Pointem se stahují mraky. Pochybností o projektu za desítky miliard euro přibývá. Rozhodnutí o jeho realizaci se tak oddaluje. Autor: Jens Roesner, flickr.com

Připojit Hinkley Point bude stát až 25 miliard Kč, britský regulátor nesouhlasí

Britský provozovatel přenosové soustavy společnost National Grid vyčíslila náklady na posílení sítě a připojení jaderné elektrárny Hinkley Point C na cca 840 mil. liber (cca 25 mld. Kč). Dostala se kvůli tomu do sporu s britským regulátorem, který by veřejným tendrem chtěl dosáhnout ceny nižší.

Výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point, která má být po více než dvaceti letech první novou jadernou elektrárnou, sice již započala, o připojení do sítě zatím není jasno. Podle návrhu provozovatele soustavy, který byl předán místnímu regulátorovi (Ofgem), by mělo připojení stát celkem 840 mil. liber.

Představy britského regulátora o ceně jsou ale odlišné. Podle jeho názoru je možné připojení zajistit až o 20 % levněji, což by celkovou cenu snížilo na cca 670 mil. liber (cca 19 mld. Kč).  Kvůli odlišnému názoru je možné, že bude realizace připojení udělena na základě tendru jiné společnosti.

Ofgem uvedl, že by projekt buď mohl zadat pomocí tendru jinému dodavateli nebo stanovit podmínky formou úsporných opatření, za kterých by musel být projekt realizován. Od obojího si slibuje výrazné snížení nákladů.

Stožár typu T

Navržený typ stožárů pro posílení sítě v oblasti JE Hinkley Point

Výhrady má regulátor zejména k typu stožárů pro vedení vysokého napětí (cena 65 mil. liber) a dalším 116 milionům liber, o které se projekt může prodražit v případě jeho opoždění z důvodu nepříznivého počasí.

Celkem bude muset National Grid vyměnit 68 km vedení za vedení velmi vysokého napětí a dalších 8 km vedení bude muset realizovat pomocí podzemního kabelu.

Stavba JE Hinkley Point začala nedávno, přesto se již stačila prodražit

Náklady na připojení jsou oproti celkové stavbě a nákladům na CfD stále zanedbatelné. Podle analýzy britské vlády může britské spotřebitele přijít elektřina z dvou nových jaderných bloků až na 50 mld. liber. Ještě v roce 2013 vláda počítala pouze s 6 mld., na osminásobném nárůstu se podepsaly klesající velkoobchodní ceny elektřiny.

I proto je zřejmě největší kontroverzí jaderné elektrárny Hinkley Point její cena. Ta se již od dubnového zahájení výstavby stačila zvýšit oproti plánu v době schvalování projektu o 1,5 mld. britských liber.

Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point

Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point

Obdobně jako jiné evropské jaderné elektrárny ve výstavbě i Hinkley Point již očekává oproti původnímu plánu zdržení. Již koncem července se objevily informace o tom, že elektrárna nebude dokončena podle plánu v roce 2025, ale až o dva roky později.9 odpovědí na Připojit Hinkley Point bude stát až 25 miliard Kč, britský regulátor nesouhlasí

 1. Milan Vaněček napsal:

  Vypadá to na podobný debakl jako ve Finsku (Olkiluoto).

  • Martin Pácalt napsal:

   Počkejme si do roku 2025 nebo se k němu více přibližme. Pak půjde říct, jestli něco má zpoždění a jaké nebo ne. V každém případě to navyšování bych rád viděl jako insider . Je to už pravidlo, a dělá to nejhorší možnou reklamu (hned po tom, že si někde elektrárna škytne), že se staví za násobně víc než se dohodlo. Nevěřím tomu, že nejde ocenit 100miliardovou stavbu na desítky milionů přesně (tedy zlomky promile celkové ceny). U silničních staveb za jednotky miliard je maximálně povolený limit víceprací a když se stavba plánuje na několik let trvání, bývá i inflační doložka.
   Jak už tady bylo 100x řečeno, menší reaktory bude snadnější cesta. Ze strany investorů to chce menší díl odvahy než u tohoto molochu. Ovšem Britové potřebují hodně rychle postavit hodně kapacit a řeší to vším, co je po ruce. Nejen jádrem, ale i jádrem. A já se jim nedivím. Ty dráty by museli ale postavit i k větrnému parku, ty jsou na úplně zelených lukách(modré hladině).

 2. energetik napsal:

  V ČEZku není veřejné tendrování mimo NN sítě možné, zvyšuje to náklady na správu distribuční sítě a tím i takzvaně „regulované“ platby. A zvláště bordel je to u přeložek které musí zaplatit žadatel a ikdyž má vybranou firmu která dokáže přeložku udělat třeba i o 50% levněji než požaduje firma vybraná distributorem, tak musí zaplatit tomu koho si zvolil distributor. Proto mají často manažeři ČEZu vlastní nebo souputnické firmy kterým tyto zakázky dohazují.

 3. Martin Hájek napsal:

  Tak ono ani ve větrné energetice není nijak růžově, byť z jiných důvodů:

  http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vyrobci-vetrnych-elektraren-hlasi-propad-zisku-couvat-zacinaji-i-investori-1336973

  Na první pohled se může zdát, že je prima, že ceny větrníků klesají, jenomže to řada výrobců nemusí přežít, dojde ke konsolidaci trhu a pak zas cena logicky půjde nahoru.

  Navíc samozřejmě neplatí účelové nesmysly o tvorbě nových pracovních míst v zelené energetice. Ta naopak logicky mizí, aby výrobce přežil.

  • Jan Veselý napsal:

   Máte příklad nějakého průmyslově vyráběného výrobku, kde po zákonité konsolidaci trhu, trvale stoupla cena výrobku? Obzvláště, když mají ve výrobě elektřiny tvrdou konkurenci ve formě jiných výrobků.
   V reálu přežije nějakých 5-6 dominantních výrobců, kteří si půjdou pořád po krku. Nepřežije nikdo, kdo nebude umět vyrábět ve vynikajícím poměru cena/výkon. Letos se nestalo nic více než, že výrobci větrných turbín museli obětovat své zisky, aby byli v aukcích konkurenceschopní fotovoltaice. Ti velcí ovšem ve ztrátě nejsou a trpělivě pracují na dalším snižování nákladů a zdokonalování technologie, aby to zlevňování mohlo pokračovat.

   • Vinkler napsal:

    No stačí se podívat na automobily. Je to sice relativní a nezahrnuje to pohled na inflaci, ale požadavky na bezpečnost a komfort udržuji ceny SUV cca 1-2 miliony Kč.

    • Vinkler napsal:

     A no navíc se bavíme o připojení nikoli o zdroji. U VtE i jinde se obvykle mluví o patě a nikoli o vedení ke spotřebiči.

   • Martin Hájek napsal:

    Co třeba automobily? Krize, krachy, konsolidace, růst cen.

    Náklady nejde snižovat do nekonečna a už vůbec ne tempem 20 % ročně, snad i Vy jste ochoten přiznat, že to je nesmysl. Nemůžete zisk obětovat vícekrát za sebou, protože už zkrátka žádný nemáte. Když budete chtít zisk zpátky a další výrazné snižování nákladů není možné, tak zdražíte, co je na tom složitého k pochopení? Můžete si to dovolit, protože konkurence s ještě vyššími náklady mezitím umřela a nabídka se tak vyrovnala s poptávkou.

    Je tam jeden háček a to je ta stabilní poptávka. Pokud ve skutečnosti bude poptávka klesat, tak ten model nemusí fungovat a po sérii krachů a konsolidaci přijde další série krachů a další konsolidace.

    • Milan Vaněček napsal:

     Pane Hájek ta cena fotovoltaických panelů se snižuje o cca 20% po zdvojnásobení produkce, to není za rok. BOS cost má též velké rezervy v ceně. U fotovoltaiky taky nejde jen o snižování ceny panelu ale jde i o zvyšování jeho účinnosti (teď je průměrná účinnost okolo 18%, pracuje se na tom aby byla přes 30%). Takže můžete být v klidu: ještě tak 10-20 let to potrvá než cena klesne minimálně pětkrát a bude se blížit saturaci. Jsem si jist že konečná cena bude nejnižší ze všech možných dostupných technologií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *