Domů
Elektřina
První modulární reaktory v Británii by mohly být zprovozněny do roku 2030
Elektrárna s několika moduly reaktoru NuScale
Zdroj: NuScale

První modulární reaktory v Británii by mohly být zprovozněny do roku 2030

Podle nové studie vytvořené Institutem energetických technologií (ETI) by ve Spojeném království mohly do roku 2030 být uvedeny do provozu malé modulární reaktory (SMR). Důležitou podmínkou pro splnění navrženého plánu je pomocí vytvoření vhodného prostředí vybudovat důvěru investorů. Studie odhaduje, že stavba prvního SMR by mola začít v roce 2025.

Jaderné elektrárny, jak SMR, tak velké reaktory, budou podle studie hrát v budoucnosti významnou roli. Velké reaktory se sice hodí nejlépe k pokrytí základního zatížení, ale v případě, že by produkce velkých reaktoru byla z jakéhokoli důvodu omezena, mohly by výkon pro pokrytí základní zatížení poskytnout SMR. Schopnost SMR pružně měnit svůj výkon by navíc mohla být velmi užitečná pro vyvážení výkyvů v produkci z intermitentních obnovitelných zdrojů a stabilizování sítě.

Pro dosažení tohoto cíle bude zapotřebí vybudovat důvěru investorů k těmto technologiím a vytvoření vhodných podmínek pro snížení rizika pro investory, zejména během prvních 5 let trvání programu.

„Vytvoření správného prostředí pro zvýšení důvěry investorů je pro splnění tohoto plánu zásadní. Vláda bude mít v prvních 5 letech klíčovou roli v  jakémkoli programu, který bude vytvářet vhodné prostřední pro SMR a postupně snižovat rizika ze strany investora.

Mike Middleton, autor studie

SRM by mohly také zásobovat domácnosti teplem

Při výstavbě SMR by se dle studie mělo zvážit jejich využití jako kombinovaného zdroje elektřiny a tepla (KVET), který by dodával teplo do systémů dálkového vytápění. To by mohlo přinést další ekonomické benefity. Vzhledem k jejich menší velikosti a potenciálně snadnějšímu umísťování by SMR mohly dodávat teplo do měst pomocí potrubí a pomoci dekarbonizovat využití energie v budovách.

Studie odhaduje, že dodatečné náklady na využívání SMR jako zdroje tepla by navíc měly být relativně nízké, přičemž potenciální tržby by naopak měly být vysoké.

Zdroj úvodního obrázku : Jacopo Buongiorno

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
1. říjen 2016, 13:32

Nechme se překvapit jak to dopadne, jaké budou ceny na kW a hlavně jaké výkony. Ovšem jen aby to nedopadlo jako nadšení v minulosti kdy se myslelo že každý bude mít doma malý jaderný kotel a auta poběží na plutonium.

Jako schůdné z pohledu koncové ceny proudu bych viděl něco kolem 70€/MWh, ale ten reaktor musí být schopný měnit výkon 0-100% během maximálně desítek hodin, spíše by bylo lepší v jednotkách hodin. Podstatné ale také bude jaký výkon ten reaktor bude mít. Pokud +- 100MWe, pak to bude relativně pěkné a bude se to dát asi i integrovat do vytápění, pokud ale více pak to bude čelit stejným problémům jako vytápění z jakékoliv jiné velké elektrárny. Pokud budeme počítat že na 1 člověka připadá asi tak 1kW výkonu, pak u nás by se třeba nejčastěji hodily reaktory o výkonu 10-50MW.

Ale to by třeba chtělo se bavit i o tom jaké paradigma výroby proudu chceme, jak moc (de)centralizovat a pod. V mnoha městech stojí relikty počátku elektrizace, nebo průmyslu, v lepším případě jako výtopny, v horším jako prázdné skelety, je otázka jestli by nebylo lepší obnovit výrobu proudu v místě s tím že budou krýt výkyvy OZE (taktéž v místní síti) než se pouštět byť do byť malých a pružných jaderných reaktorů. Opravdu totiž záleží co chceme v budoucnu a jak budoucnost vidíme. Pokud budeme sto někde vyrábět levně proud z OZE (jsme) a pokud se bude vyplácet vyrábět s jeho pomocí methan, nebo methanol, pak (energie ze slunce dopadající na zemi je o mnoho řádu vyšší než naše celková spotřeba energie) nemusí být vůbec důvod k SMR.

Ano přejme této technologii úspěch, ale neupínejme se k ní, s velkou pravděpodobností by ji mohly potkat stejné problémy jako velké jaderné elektrárny. Naproti tomu pokud budeme sto uskladnit proud, nebo z něj za zajímavou cenu vyrobit kapalná paliva, budeme schopni se zbavit největších problémů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se