Domů
Elektřina
PwC: Belgie se v budoucnosti bez jaderných elektráren neobejde
Belgie znovu otevírá jadernou elektrárnu, Tihange

PwC: Belgie se v budoucnosti bez jaderných elektráren neobejde

Elektřina
2 komentáře
12. říjen 2016, 10:30
Jan Budín

Belgie bude i v budoucích letech potřebovat k dosažení svých klimatických cílů při současném udržení stabilní ceny elektřiny a bezpečnosti dodávek své jaderné elektrárny. Studie společnosti PwC uvádí, že jedinou možností Belgie je kombinace jádra a obnovitelných zdrojů energie. 

Studie konzultační společnosti PwC vypracovaná pro belgickou asociaci Forum Nucléaire se zabývá třemi možnými scénáři vývoje belgického elektroenergetického sektoru do roku 2050, přičemž bere v úvahu kritéria jako bezpečnost dodávek elektřiny, udržení stabilní a konkurenceschopné ceny elektřiny a dosažení klimatických cílů.

První scénář uvažuje odstavení všech jaderných elektráren do roku 2025. Ve druhém scénáři je naopak počítáno s udržením současného instalovaného výkonu belgických jaderných elektráren, který je zhruba 6 GWe. Třetí scénář představuje kompromis – 3 GWe instalovaného výkonu jaderných elektráren.

Všechny tři scénáře přitom uvažují s naplněním belgických plánů v oblasti OZE, tedy zvýšení podílu OZE na výrobě elektřiny ze současných 15,7 % na 44,3 % v roce 2030 a 67,4 % v roce 2050.

Bez jádra to nepůjde

Podle uvedené studie nemůže bez jaderných elektráren Belgie dosáhnout stanovených klimatických cílů. Kromě nedosažení klimatických cílů by odstavení všech jaderných elektráren vedlo k značné závislosti na dovozu elektřiny. I při uvažování provozu 3 GWe instalovaného výkonu JE by dle studie musela Belgie pokrýt 16,5 % spotřeby elektřiny z konvenčních zdrojů nebo importem elektřiny ze zahraničí.

„Studie ukazuje na výhodnou slučitelnost mezi jádrem a obnovitelnými zdroji,“  řekla ředitelka Forum Nucléaire Marielle Rogie.

Belgických sedm jaderných reaktorů (4 v elektrárně Doel a 3 v elektrárně Tihange) vyrábí v současné době asi polovinu elektřiny v zemi. Belgie plánuje vyřadit tyto jaderné reaktory z provozu do roku 2025. Původně se přitom počítalo s odstavením již v loňském roce, od čehož nakonec Belgie ustoupila.

Obě belgické jaderné elektrárny se v posledních letech potýkají s problémy. Asi nejhlasitěji na bezpečnost provozu belgických jaderných elektráren poukazuje Německo, které v dubnu letošního roku požádalo Belgii o dočasnou odstávku dvou reaktorů. Brusel německou žádost zamítl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
12. říjen 2016, 22:33

Co asi mohlo vyjít jaderným lobbystům? Belgičani se budou muset rozhodnout čím ty současné dožívající JE nahradí. Osobně bych si vsadil, že půjdou nejpohodlnější cestou a po vzoru Holanďanů napráskají to svého kusu La Manche větrné elektrárny. Moře tam je mělké, vítr silný a NIMBY daleko. Za pár let je budou v aukcích soutěžit za 50-60 EUR/MWh a bude to stále méně.

Jan Veselý
12. říjen 2016, 22:34

Oprava: ... lobbistům ..., ... do svého kusu La Manche ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se