Jaderný odpad

Rakousko: Úložiště jaderného odpadu? Radši na severu ČR

Rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter se bude chtít co nejdříve sejít s novým českým vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem. Na schůzce, která by se měla konat ve Vídni, se dnes shodl se svým protějškem Richardem Brabcem (ANO), řekl český ministr na tiskové konferenci.

Ministři jednali také o aktuálních průzkumech pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu. Rupprechter poté ČTK řekl, že případné úložiště v blízkosti hranic by Rakousko znepokojilo.

„Já jsem během našeho rozhovoru vyjádřil to, že Rakousko má samozřejmě obavy ohledně úložišť v blízkosti hranic. Určitě je to tak, že kdyby úložiště byla na severu České republiky, tak bychom to přivítali,“ uvedl Rupprechter.

Ministři nicméně po schůzce pochválili vzájemné dobré vztahy.

Povolení pro první etapu průzkumů pro úložiště vydané od ministerstva životního prostředí platí do konce roku. Terénní práce ale zatím nezačaly. Vytipováno je sedm lokalit.

Odpůrci úložiště v jednotlivých lokalitách se snaží soudními žalobami domoci zrušení rozhodnutí ministra o povolení průzkumu.

Schůzku se Štullerem navrhl Brabec, měl by se na ní diskutovat aktuální stav a plán na výstavbu jaderných bloků, kterou má nový zmocněnec koordinovat. Do funkce byl Štuller jmenován ve středu.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR schválený loni vládou počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby.

Brabec řekl, že tuto problematiku řeší odborné pracovní skupiny. Ocenil, že lze s rakouskou stranou diskutovat „věcně a bez emocí s přihlédnutím k rozdílným prioritám obou zemí“.

„Je tady vzájemný respekt k cestám, které obě země zvolily. Chci zdůraznit, že pro českou stranu je to cesta velké transparentnosti a otevřenosti ohledně našich kroků,“ řekl Brabec.

Autor:2 odpovědí na Rakousko: Úložiště jaderného odpadu? Radši na severu ČR

  1. Milan Vaněček napsal:

    Už je to tady. Rakušané nebudou chtít aby to bylo u nás na povodí Dunaje, Němci nebudou chtít aby to bylo na povodí Labe, tak to zbude na povodí Odry. Severní Morava má smůlu….

    • energetik napsal:

      Na Severní Moravu zapomeňte, tady už je bordelu a rakoviny dost. Dal by do středu, komnaty a sklepení Pražského hradu nejsou dostatečně využívané 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *