jaderná elektrárna fessenheim edf

Rusko má v plánu vybudovat v Íránu osm jaderných reaktorů

Rusko má v plánu postavit v Íránu osm jaderných reaktorů. Teheránu Moskva poskytne také půjčku 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy Kč) určenou na energetické projekty. V rozhovoru s ázerbájdžánskou agenturou Azertac to dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

„Našim íránským partnerům budeme dál pomáhat v jaderném programu, včetně obohacování uranu,“ řekl Putin.

Ruský prezident se v pondělí v Baku setká se svým ázerbájdžánským a s íránským protějškem Ilhamem Alijevem a Hasanem Rúháním. Na setkání by se kromě energetiky měli zabývat například také obnovou železničního spojení mezi svými zeměmi, což je podle Putina důležité pro rozvoj celého regionu kolem Kaspického moře.

4 nové bloky v elektrárně Búšehr

Ruský koncern Rosatom už dříve o plánu na výstavbu osmi jaderných reaktorů v Íránu informoval. O čtyři jaderné bloky by měl rozšířit elektrárnu v Búšehru, s jejíž stavbou už v minulosti Rusko Íránu pomáhalo. Místo výstavby dalších reaktorů známo není.

Rusko bylo kromě USA, Číny, Francie, Británie a Německa jedním z účastníků rozhovorů, na nichž se dojednala dohoda omezující íránský jaderný program. Součástí dohody byl mimo jiné převoz většiny íránských zásob obohaceného uranu do Ruska.

Autor:Jedna odpověď na Rusko má v plánu vybudovat v Íránu osm jaderných reaktorů

  1. Jan Veselý napsal:

    Jo, klasický Rosatom, jen není jasné jestli o tom v Íránu vědí, že chtějí 8 reaktorů. Takových plánů od Rosatomu už za poslední roky bylo (Argentina, Bangladéš, …), ale dostat to dále než je plácání v novinách bude mnohem těžší.
    Na druhou stranu blahopřeju Íránu s rozvojem vlastní energetiky za cizí peníze už podobně pumpli Němce a Číňany, co by nedostali nějaké prachy i z Rusů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *