množivý reaktor cefr čína (zdroj: www.atominfo.cz)

Ruský TVEL dodá další palivo pro čínský množivý reaktor CEFR

Ruský výrobce jaderného paliva TVEL, který v posledních měsících „dobývá západ“, podepsal smlouvu s Čínským institutem jaderné energie (CIEA) o dalších dodávkách paliva pro čínský experimentální množivý reaktor (CEFR). CEFR, který vychází z konstrukce ruských množivých reaktorů řady BN, dosáhl poprvé 100% výkonu v prosinci 2014.

Nová dohoda o dodávce paliva pro sodíkem chlazený množivý reaktor CEFR byla podepsána během návštěvy delegace společnosti TVEL v Číně minulý měsíc. Na základě podepsané smlouvy dodá TVEL dvě doplňující dávky paliva v období 2017-2018. Podle zahraničního portálu world nuclear news je hodnota podepsaného kontraktu 50 milionů dolarů.

„TVEL a CIEA pracují na dodávkách paliva společně od roku 1999. Během jednání minulý měsíc potvrdily obě strany ochotu k prohloubení této spolupráce,“ uvedl TVEL.

Experimentální množivý reaktor CEFR

Experimentální množivý reaktor CEFR je čínský reaktor IV. generace, na jehož výstavbě spolupracovala Čína s několika ruskými společnostmi. Sodíkem chlazený reaktor bazénového typu vychází z konstrukce ruských sodíkem chlazených množivých reaktorů řady BN.

CEFR dosáhl poprvé kritického stavu v roce 2010, první provoz na 100% výkon proběhl v prosinci 2014. Palivem pro jaderný reaktor CEFR je 150 kilogramů plutonia (z toho 98 kg plutonia 239).

Tepelný výkon reaktoru je 65 MWt a připojená turbína má instalovaný elektrický výkon 20 MWe. Jedná se tak o značně menší blok ve srovnání s nejnovějším ruským množivým reaktorem BN-800, který byl připojen k síti v prosinci roku 2015. Nominální elektrický výkon tohoto reaktoru, využívajícího jako palivo směs uranu a plutonia, je 789 MWe.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *