Japonská jaderná elektrárna Ikata. Autor: Newsliner

Soud: Ikata 3 musí být znovu odstavena

Ve středu tohoto týdne zrušil vrchní soud v japonské Hirošimě rozhodnutí soudu nižší instance, které ponechávalo v provozu třetí blok jaderné elektrárny Ikata. Elektrárna tak bude muset být opět nuceně odstavena. Tato rozhodnutí značně komplikuje plány japonské vlády a energetických společností na obnovení japonského jaderného programu.

Jadernou elektrárnu Ikata potkal v roce 2011 podobný osud jako všechny japonské jaderné elektrárny. Třetí blok jaderné elektrárny byl odstaven v rámci pravidelného cyklu odstávek v dubnu roku 2011. V důsledku Fukušimské nehody v témže roce bylo rozhodnuto o tom, že blok nebude uveden zpět do provozu.

Provoz ve třetím bloku elektrárny byl obnoven 12. srpna 2016, plného výkonu bylo dosaženo 22. srpna. Podmínkou obnovení provozu bylo splnění zpřísněných bezpečnostních opatření a udělení licence od japonského Úřadu pro jadernou bezpečnost.

Provozovatel podcenil možná rizika, varují občané

Na opětovné zprovoznění elektrárny podali žalobu čtyři občané z města Matsuyama a Hiroshima 11. března minulého roku. Poukazovali na to, že provozovatel při hodnocení možných rizik podcenil možnou sílu zemětřesení v dané lokalitě. 30. března letošního roku byla tato žádost zamítnuta soudem. Soud tak potvrdil rozhodnutí Úřadu pro jadernou bezpečnost.06

Žalobci se nicméně dovolali k vrchnímu soudu, který tuto středu uznal jejich námitky. Ikata 3 musí být z rozhodnutí soudu odstavena nejméně do září příštího roku.

Společnost Shikoku Electric, provozovatel elektrárny, trvá na tom, že elektrárna splnila všechny bezpečnostní opatření. S rozhodnutím soudu tak pochopitelně nesouhlasí.

Blok je aktuálně v plánované odstávce, znovu uveden do provozu měl být v lednu příštího roku.

Ze 42 japonských jaderných elektráren je v současné době v provozu pouze 5. Jejich přehled je pro přehlednost uveden v následující tabulce.

NázevInstalovaný výkon [MW]TypProvozovatel
Sendai 1890PWRKyushu Electric
Sendai 2890PWRKyushu Electric
Ikata 3890PWRShikoku Electric
Takahama 3870PWRKansai Electric Power Company
Takahama 4870PWRKansai Electric Power Company
Japonské jaderné elektrárny v provozu, zdroj wiki

Zdroj úvodní fotografie: NewslinerNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *