Jaderný blok Olkiluoto 3 s reaktorem EPR by měl být uveden do provozu v roce 2018 (zdroj TVO).

Spuštění 3. bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto se opět odkládá

Zahájení komerčního provozu 3. bloku jaderné elektrárny Olkiluoto se opět odkládá. Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) posunula termín o další čtyři měsíce na leden 2020. Nový jaderný reaktor typu EPR bude mít po dokončení instalovaný elektrický výkon 1600 MWe.

Finská společnost TVO uvedla, že podle konsorcia tvořeného francouzskou Arevou a německým Siemensem bude závoz paliva do jaderného reaktoru proveden v červnu příštího roku. Připojení k přenosové síti se uskuteční v říjnu 2019. Začátek pravidelné výroby elektrické energie je nově naplánovaný na leden 2020, oproti plánu předloženému letos v červnu se tak jedná o další zpoždění. Palivo se mělo původně zavážet v lednu 2019 a v září 2019 měl být zahájen komerční provoz.

Horké funkční zkoušky začaly v prosinci minulého roku a byly dokončeny na konci května, o 50 dní později než bylo plánováno. Tyto klíčové předprovozní testy zajišťují, že chladicí okruhy a bezpečnostní systémy fungují správně před zavážkou paliva do reaktoru. Jedná se o první testy, kdy jsou reaktor a turbína provozovány jako celek, i když stále bez jaderného paliva.

TVO nyní uvedla, že testy pro uvedení do provozu stále probíhají, a tak budou trvat déle, než se očekávalo.

„Bude provedena konečná fáze úprav automatizace, budou upraveny podpěry přívodního potrubí a následně budou konečné testy pokračovat,“ uvedla společnost TVO.

Během zkušebního provozu 3. blok vyrobí 2 až 4 TWh elektrické energie při různých úrovních výkonu. Zkušební provoz začne připojením k síti a skončí se zahájením komerčního provozu.

„I když je toto nové zpoždění samozřejmě zklamáním, je důležité, aby bylo celé uvedení do provozu provedeno s maximální péčí a bez kompromisů. Budeme mít moderní a bezpečný závod a už se těšíme na provozní fázi,“ uvedl ředitel projektu Jouni Silvennoinen.

Konsorcium Areva-Siemens zahájilo výstavbu 3. bloku jaderné elektrárny Olkiluoto, reaktoru typu EPR, v roce 2005. Smlouva o výstavbě byla podepsána v roce 2003. Dokončení bloku bylo původně plánováno na rok 2009, ale projekt byl od začátku v časovém skluzu.

Autor:4 odpovědí na Spuštění 3. bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto se opět odkládá

 1. Petr napsal:

  Už se těším až židozednáři po vzoru Macronovy Francie pevně a neomezeně uchopí do svých pracek centralizované vedení EU, a bude se tak „bleskově“ stavět a stávkovat na většině území Evropy 🙂
  Jediní kdo umí nastolit a provědecky vést snesitelný polodiktátorský režim v Evropě jsou Češi, Němci by to vedli nejúčiněji, ale ti to bez kontroly v zájmu maximální efektivity pokaždé přetáhnou k totální diktatuře.

  • Carlos napsal:

   Opět konspirační teorie?

   No netvrdím že by nebylo zajímavé přesunout centrum byrokracie do Prahy, ale nejsem si jistý že něco takového projde, respektive nevím, jestli si umím představit polodiktátorský režim dirigovaný obyvatelstvem Českých zemí. to by zase dopadlo.

   • Petr napsal:

    Dopadlo by to asi jako Seznam v Česku, jediný z běžných zemí světa, jenž dokázal konkurovat globálnímu monopolu Googlu.
    Další co to zvládli jsou už jen obří Čína, Rusko a velmi speciálně Japonsko, které na to skoupilo velkou část amerického upadajícího Yahoo.

 2. loudil napsal:

  Čínský EPR-1750 , Taishan – 1 od června dodává proud do sítě , stejný EPR-1750 ve finském Olkiluoto dál a dál posouvá termín svého spuštění. Na tom by nebylo nic divného, pokud by se ovšem Olkiluoto nezačalo stavět o 4 roky dříve jak čínský reaktor. Vypadá to zatím, že Čína postaví stejný reaktor o celých 5 let !! rychleji jak Evropa. Tento fakt nutí k vážnému zamyšlení, zda Západ neztrácí v soutěži s Čínou dech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *