Stavba jaderné elektrárny Vogtle v USA zdárně pokračuje (video)

Stavba jaderné elektrárny Vogtle v Georgii, USA zaznamenala v posledním týdnu dva zásadní milníky. Do třetího bloku elektrárny byla umístěna nádoba reaktoru. Do kontejnmentu čtvrtého bloku byl vložen 907tunový modul CA01, do kterého budou dále vsazeny parogenerátory a tlaková nádoba reaktoru.

Od roku 2013 probíhá v Georgijské elektrárně Vogtle přístavba dvou jaderných bloků. Ke stávajícím dvěma tlakovodním reaktorům o instalovaném výkonu 1150 MW by tak měly přibýt dva nové bloky AP 1000 pod označením  Vogtle 3 a 4.

Dle prohlášení společnosti Westinghouse byla 23. listopadu do útrob třetího bloku umístěna tlaková nádoba reaktoru. Ta byla vyrobena v Jižní Koreji společností Doosan Heavy Industries. Do elektrárny pak byla přepravena lodní a železniční dopravou. Instalace 11 metrů vysoké nádoby představuje zásadní krok ve výstavbě elektrárny.

Nyní bude následovat připojení jednotlivých potrubí, čerpadel a dalších systémů k nádobě reaktoru. Dalším zásadním krokem bude instalace parogenerátorů. Ta je plánována na příští rok. Třetí blok elektrárny by měl být uveden do provozu v roce 2019, čtvrtý pak rok poté.

„Bezpečná instalace reaktorové nádoby třetího bloku, v našem státě první za několik desetiletí, je výjimečným momentem pro projekt elektrárny Vogtle. Nyní jsme o velký krok blíže k dokončení výstavby,“ uvedl Mark Rauckhorst, zástupce ředitele pro výstavbu.

Dva dny před instalací tlakové nádoby byl do kontejnmentu bloku 4 zapuštěn modul CA01.

Modul CA01

Modul CA01 je ocelová konstrukce, která byla umístěna dovnitř kontejnmentu elektrárny. Do ní poté bude vsazena tlaková nádoba a parogenerátory. CA01 měří 21 metrů na délku, 29 metrů na šířku a váží 907 tun. Vzhledem ke svým parametrům není možné modul transportovat, a proto jeho výstavba probíhá přímo na staveništi. Jeho přeprava do kontejnmentu pomocí jednoho z největších jeřábů na světě je zachycena na níže uvedeném videu.

Zdroj videa a úvodní fotografie: Georgia PowerNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *