Ringhals Vattenfall

Švédský Vattenfall i nadále počítá s jádrem, nabírá stovky zaměstnanců

Švédská státní energetická společnost Vattenfall nabírá nové zaměstnance pro své jaderné aktivity, v následujících letech jich bude potřebovat na tři stovky. Švédsko v současné době provozuje 8 jaderných bloků, které mohou být v budoucnu nahrazeny obnovitelnými zdroji, ve hře je však i výstavba až deseti nových.

Vattenfall v září zahájil novou kampaň s cílem přilákat inženýry a zájemce o jaderné technologie, kteří by rádi v budoucnu pro společnost pracovali. Podle společnosti sektor jaderné energetiky nyní v zemi vytváří na 20 tisíc pracovních pozic.

„Chceme přilákat, rozvíjet a udržet personál a současně s tím kampaň využít k vytvoření zájmu o budoucích pracovních příležitostech v odvětví, které bude v budoucnu nesmírně důležité pro dodávky elektřiny ve Švédsku. Při pohledu směrem k 40. létům, výroba elektřiny v jaderných zdrojích bude v příštích několika desetiletích vytvářet spoustu pracovních příležitostí,“ říká Dag Svensson, vedoucí oddělení HR v divizi Výroba.

V loňském roce se jaderné zdroje podílely na výrobě elektrické energie ve Švédsku zhruba 40 %, tedy srovnatelně s podílem tamních vodních elektráren.

Jaderné elektrárny jsou ve Švédsku společně s vodními elektrárnami hlavním zdrojem elektrické energie. Více na: Energostat

Vattenfall se v minulém roce rovněž rozhodl investovat do zvýšení bezpečnostních opatření svých jaderných zdrojů a umožnit tak provoz třem blokům elektrárny Forsmark a dvěma blokům elektrárny Ringhals i po roce 2020.

Budoucnost jaderné energetiky ve Švédsku

Švédsko se v minulém roce rozhodlo odstranit daně pro jaderné elektrárny, které výrazně ohrožovaly jejich výdělky. Daně podle výrobců tvořily až třetinu provozních nákladů elektráren. Podle švédských výrobců by v případě zachování daní došlo k dalšímu uzavíraní elektráren, což by v důsledku zvýšilo ceny elektřiny.

Rozhodnutí o zrušení daně a vládní dohody však otevřely cestu výstvabě až deseti nových bloků, které by v budoucnu mohly nahradit současnou flotilu. Švédsko se však může vydat i cestou obnovitelných zdrojů, přičemž 100% podílu elektrické energie z OZE by mohlo dosáhnout již v roce 2040.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Ringhals, zdroj: VattenfallNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *