Tepco splnilo zpřísněná bezpečnostní opatření pro restart další jaderné elektrárny v Japonsku

Šestý a sedmý blok japonské jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa provozovatele Tepco splnily zpřísněná pofukušimská bezpečnostní opatření. Jedná se o první varné reaktory, které tohoto dosáhly. Hlavní překážkou znovu uvedení do provozu je pošramocená pověst provozovatele, společnosti Tepco.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa nacházející se na západním pobřeží Japonska nebyla zasažena zemětřesením, v jehož důsledku došlo v roce 2011 k havárii v jaderné elektrárně Fukušima-Daichi. Nicméně stejně jako všechny japonské jaderné elektrárny nesměla být ani elektrárna Kashiwazaki-Kariwa dále provozována.

Podmínkou k opětovnému zprovoznění této elektrárny bylo splnění zpřísněných bezpečnostních opatření, která vstoupila v platnost v roce 2013.

Společnost Tepco se primárně zaměřila na zvýšení bezpečnosti šestého a sedmého bloku elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, největší jaderné elektrárny na světě. Oba tyto bloky jsou varného typu o čistém instalovaném výkonu 1 315 MW. Do provozu byly uvedeny v roce 1995, respektive 1996.

Japonský Úřad pro jadernou bezpečnost v tomto týdnu oficiálně schválil bezpečnostní opatření provedená na 6. a 7. bloku jaderné elektrárny. Za povšimnutí stojí, že se tak jedná o první schválení pro bloky varného typu, tedy toho stejného, který byl instalován i ve Fukušimě-Daichi.

„Rádi bychom vyjádřili naši upřímnou vděčnost členům Úřadu pro jadernou bezpečnost a všem, kteří se podíleli na inspekcích; za jejich tvrdou práci za více než čtyři roky od doby, kdy jsme požádali o povolení k provozu,“ uvedla společnost Tepco.

Proti obnovení provozu v jaderné elektrárně se však staví část obyvatelstva a někteří političtí představitelé. Ti upozorňují na to, že se elektrárna nachází v seizmicky nestabilní oblasti. Dále je také zpochybňována kompetence provozovatele, společnosti Tepco, který je také provozovatelem postižené elektrárny Fukušima.

Ryuichi Yoneyama, guvernér prefektury Niigata, se v reakci na zprávu Úřadu pro jadernou bezpečnost nechal slyšet, že restart elektrárny Kashiwazaki-Kariwa není možný, dokud společnost Tepco nedokončí šetření havárie elektrárny Fukušima. To by mělo trvat nejméně čtyři roky. Souhlas guvernéra je nutnou podmínkou pro obnovení provozu.

S největší pravděpodobností tak lze očekávat, že znovu zprovoznění elektrárny bude trvat ještě několik let.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA ImagebankNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *