Indian Point Energy Center

Únik radiace z americké elektrárny Indian Point zasáhl podzemní vody

Únik radioaktivního tritia zasáhl na konci minulého týdne podzemní vody v areálu americké jaderné elektrárny Indian Point, zdroje pitné vody by však ohroženy být neměly. Podle vyjádření provozovatele elektrárny se únik nerozšířil mimo území elektrárny a nepředstavuje tedy žádnou hrozbu pro zdraví veřejnosti.

Podle vyjádření guvernéra Cuomy je současný únik výrazně závažnější než incidenty, se kterými se elektrárna potýkala již dříve. Zvýšenou úroveň radiace detekovaly tři z celkových 40 monitorovacích vrtů, přičemž na jednom došlo k 650násobnému nárůstu úrovně radiace vůči normálnímu stavu.

„Našim prvním zájmem je zdraví a bezpečnost obyvatel žijících v blízkosti zařízení a zajistit, aby únik do podzemní vody nebyl hrozbou.“
Prohlášení guvernéra státu New York Andrewa Cuoma

Takové selhání v jaderném zařízení je podle Cuomy neakceptovatelné a bude důsledně vyšetřeno.

Provozovatel jaderné elektrárny Indian Point Energy Center, společnost Entergy, ve svém prohlášení potvrdil zvýšenou úroveň tritia v podzemních vodách, avšak dále uvádí, že nedosáhla ani desetiny procenta hodnoty stanovené federálními limity.

„Ačkoliv zvýšená úroveň tritia v zemi není v souladu s našimi standardy, nehrozí žádné následky pro zdraví či bezpečnost veřejnosti, úniky jsou více než tisíckrát nižší, než povolují federální limity. Tritium nezasáhlo žádný zdroj pitné vody ať už na území elektrárny nebo mimo ně.“
Prohlášení provozovatele JE Indian Point

Společnost dále uvádí, že úniky tritia do podzemních vod jsou velmi dobře prozkoumanou záležitostí a u předchozích úniků bylo prokázáno, že neměly žádný dopad na zdraví veřejnosti.

Zdroj úvodní fotografie: Tony FischerNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *