Jaderná elektrárna Millstone. Zdroj: Nuclear Regulatory Commission

USA: Provozovatel JE Millstone žádá finanční podporu, hrozí uzavřením elektrárny

Regulátoři v americkém státě Connecticut žádají po společnosti Dominion Energy, která provozuje tamní jadernou elektrárnu Millstone, aby doložila důkazy pro svá tvrzení o hrozbě uzavření elektrárny, pokud nezíská podporu ze strany státu. O státní podporu žádají provozovatelé jaderných elektráren, jejichž ekonomiku provozu ohrožují nízké velkoobchodní ceny elektrické energie, i v dalších státech USA.

Společnost Dominion Energy se snaží získat podporu pro svou jadernou elektrárnu u tamních zákonodárců, kteří by mohli uznat přínos jaderných elektráren jako bezemisních zdrojů. Stát Connecticut již dříve udělil podobný status obnovitelným zdrojům, které mají přispět k plnění environmentálních programů.

Tamní úřad pro energetiku a ochranu životního prostředí a regulační úřadu pro technickou infrastrukturu však podle agentury Reuters ve své zprávě uvedly, že společnost Dominion neprokázala nutnost finanční podpory. Regulátoři nicméně uznali přínos elektrárny v ohledu energetické bezpečnosti státu a jejího příspěvku k plnění klimatických cílů.

„Společnost Dominion prozatím nezveřejnila ověřitelná data týkající se finančního zdraví elektrárny Millstone,“ uvedl Robert Klee, komisař Úřadu pro energetiku a ochranu životního prostředí státu Connecticut.

V Jaderné elektrárně Millstone jsou v současné době provozovány dva výrobní bloky s tlakovodními reaktory o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 2 GW. Bloky dva a tři byly uvedeny do provozu v letech 1975, respektive 1986, prodloužená licence k provozu jim vyprší v letech 2035 (blok 2) a 2045 (blok 3).

Budoucnost jaderné energeticky v USA je nejistá

Provozovatelé jaderných elektráren ve Spojených státech zažívají v posledních letech těžké časy. Americké ministerstvo energetiky očekává, že podíl jaderných zdrojů v energetickém mixu USA klesne během následujících tří desetiletí ze stávajících přibližně 20 % na 11 %. Podle ministerstva je nejvýznamnějším faktorem, který podkopává konkurenceschopnost jádra, rostoucí domácí těžba zemního plynu a s ní spojené klesající náklady na výrobu elektřiny v plynových elektrárnách.

O podporu ze strany jednotlivých států tak žádají i další provozovatelé jaderných elektráren. Některé americké státy, jako například New York a Illinois, se tak již rozhodly jaderné zdroje podporovat. Kromě Connecticutu se o podpoře jedná dále například ve státech Pensylvánie či Ohio.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Millstone, zdroj: Nuclear Regulatory Commission @flick5 odpovědí na USA: Provozovatel JE Millstone žádá finanční podporu, hrozí uzavřením elektrárny

 1. Jan Veselý napsal:

  Cena elektřiny je nízká, protože je přebytek výkonu. Já bych jako regulátor podmínil podporu dotyčné JE tím, že by Dominion musel uzavřít ekvivalentní výkon svých uhelných či plynových elektráren.

  • Milan Vaněček napsal:

   Přebytek výkonu je dobrý pro spotřebitele (levná elektřina) a pro stabilitu sítě. A že drahé (jaderné) elektrárny se budou zavírat, to je holt správná funkce trhu v USA. Jen by se měly tržně pokutovat (nebo regulovat jako u aut) škodlivé emise z elektráren.
   Myslím že v USA se jaderná energetika ustálí na cca 50 reaktorech, žádná atomová velmoc s jadernými zbraněmi jich nepotřebuje víc.

   • C napsal:

    Jaderné mocnosti stačí pár FBR, nějaký grafitový, nebo těžkovodní, tedy pokud je lze vhodně konfigurovat pro získání více plutonia než spálí uranu, nebo lehkovodní s mixem uranu a thoria.

    Blok č. 3 je relativně nový, z roku 1986, ano dnes je to už staré asi 32 let, blok č. 2 je asi o deset let starší, životnost zřejmě 50 let, možná prodloužitelná o 10-20. Jestli mají v oblasti ještě uhelné elektrárny, které vlastní daná společnost a podpora nebude závratně vysoká, tedy třeba jen nízké desítky dolarů, <20$/MWh, tak bude lepší z hlediska emisí a asi i ŽP ji schválit ale právě s podmínkou uzavření uhelných či jiných emisních zdrojů.

    Počet reaktorů není to hlavní co situaci ovlivňuje, jde i o výkon a typ, jiná bude situace při 50 reaktorech á 100MWt konfigurovaných pro výrobu materiálu pro ZHN, jiná při počtu 50 reaktoů á 3000MWt pro energetické účely a jiná pokud postaví něco takového jako plánovali v SSSR, což byl reaktor s přehřívačem páry a výkonem asi 6000MWt. Každá z těch situací je zcela jiná.

    • Milan Vaněček napsal:

     Jaderná energetika a jaderné zbraně to není jenom (či především) o počtu jaderných reaktorů (po cca 1 GWe) nebo počtu bomb. To je především o počtu lidí ve výzkumu, vývoji a výrobě. Kvalifikovaných lidí a peněz máte omezený počet, když je alokujete někde tak jinde chybí.

    • Petr Závodský napsal:

     A hlavně potřebujete vysoce obohacený uran. V elektrárnách je obohacení do 5% …. a z toho nevyrobí jadernou pumu ani … ani pan Vaněček.

     Srovnávat jaderné zbraně s mírovým využitím (elektrárny, medicína, zemědělství, výzkum …) může opravdu jen …. pan Vaněček.

     Státy využívající jadernou energetiku jsou pod přísnou kontrolou a zavázány dohodami. Srovnání máte třeba v Koreji – Jižní má významný civilní program a nemá jaderné zbraně (dodržuje konvence), severní má jadernou bombu, nemá civilní program a nedodržuje celkem nic…

     Nerozumím těm argumentům proti jaderné energetice typu jaderná bomba a uranové doly Jáchymov (političtí vězni) … asi již některým došly argumenty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *