Ve Skotsku byl otevřen Národní jaderný archiv Spojeného království

V malém městečku Wick na severu Skotska byl v tomto týdnu otevřen Národní jaderný archiv Spojeného království – Nucleus. V něm budou uloženy všechny záznamy o historii a vývoji britského civilního jaderného průmyslu. Projekt byl financován britskou Agenturou pro vyřazování jaderných zdrojů z provozu (NDA). 

Za desítky let britského jaderného průmyslu vzniklo obrovské množství záznamů, plánů, fotografii, kreseb a dalších dat, která má ze zákona Agentura pro vyzařování jaderných zdrojů z provozu (NDA) povinnost zpřístupnit široké veřejnosti. Do dnešní doby však tyto dokumenty byly uloženy na mnoha místech, některé byly dokonce ve správě soukromých společností.

„Na více než 17 místech po celém Spojeném království jsme nashromáždili velké množství důležitých a hodnotných záznamů, některé se datují až do 40. let. Nyní máme Nucleus, díky němu budou všechny tyto informace dostupné pro daňové poplatníky. Zároveň bude zajištěna jejich bezpečná a kvalitní archivace,“ pronesl u příležitosti otevření Nuclea John Clarke, výkonný ředitel NDA.

Od roku 2005 tak NDA pracovala na projektu výstavby centrálního archivu, kde by mohli být všechny dokumenty společně bezpečně uchovávány a současně zpřístupněny. Stavba archivu za přepočtu 25 miliónů euro nakonec vznikla na severu Skotska ve městě Wisk, v hrabství Caithness.
Tato oblast je již dlouho dobu spojená s britskou jadernou historii. V nedalekém městě Dounreay probíhal od padesátých let vývoj rychlých množivých reaktorů. Zdejší reaktory jsou nyní vyřazovány.

„Dnes píšeme novou kapitolu, v které hraje Caithness důležitou roli v britské jaderné historii. Několik desetiletí byl Dounreay špičkou britského a světového jaderného výzkumu a nyní budou v Nucleu tyto poznatky ochráněny pro budoucí generace,“ Stephen Henwood, předseda NDA.

Do budoucna je plánováno, že v archivu budou uloženy také dokumenty týkající se plánovaného trvalého úložiště použitého jaderného paliva.
Ačkoliv první návštěvníci mohli archiv navštívit již v tomto týdnu, oficiální slavnostní otevření je plánováno až v průběhu letošního roku.

zdroj úvodní fotografie: High Life HighlandNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *